Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rozliczenie PIT w 2023 roku
2023-02-07 10:56:58 Artykuł czytany 256 razy


Podatek liniowy to jedna ze znanych form opodatkowania, która odnosi się do przedsiębiorców. To dzięki temu dochód będzie opodatkowany stawką 19%. Zbliżające się rozliczenie PIT sprawia, że coraz większa liczba osób zaczyna myśleć o takich kwestiach.


PIT 36 - dla kogo?

PIT 36 to jeden z najbardziej znanych formularzy. Dla kogo dedykowany jest ten dokument, który do 2 maja 2023 roku należy skierować do urzędu skarbowego? O jego wypełnieniu powinny pomyśleć osoby, które chcą poinformować o wysokości osiągniętego dochodu z tytułu:

•    prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

•    najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze - całość musi zostać jednak opodatkowana na zasadach ogólnych.

Należy rozliczyć się na tym dokumencie z urzędem skarbowym, jeżeli ktoś otrzymuje wynagrodzenie:

•    ze źródeł krajowych, od których płatnik nie przekazuje informacji o wysokości Twoich dochodów - podatnik sam musi jednak pamiętać o tym, aby niezbęne informacje o podatku nie tylko wyliczyć, ale również uiścić odpowiednie zaległości,

•    w innym kraju, bez uczestnictwa polskich pośredników - co odnosi się do ogromnej ilości Polaków.

PIT 36 dedykowany jest również dla działów specjalnych produkcji rolnej, które również są opodatkowane na zasadach ogólnych.

PIT 36L - dla kogo?


Wstępna definicja dla PIT 36L została już podana. Warto nieco bliżej się przyjrzeć temu tematowi, ponieważ wiele osób prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w ten właśnie sposób.

Jedna z najważniejszych kwestii, której nie można pomijać przy tej okazji, to odliczenia od podatku i od dochodu. Trzeba wiedzieć, że takie zeznanie podatkowe PIT wyłącza możliwość zastosowania wielu ulg, ale na szczęście nie wszystkich. Osoby, które do urzędu skarbowego właściwego dla swojej firmy, kierują PIT 36L mogą liczyć na następujące ulgi:

•    na działalność badawczo-rozwojową,
•    odliczenie darowizn na edukację,
•    odliczenie składek ZUS,
•    odliczenia składek zdrowotnych,
•    odliczenie składek na IKZE.

Już po raz kolejny można liczyć również na odliczenia z tytułu COVID.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że PIT 36L wyłącza możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Nie można również wpisać do tego dokumentu dziecka.

Podatek dochodowy dla osób samotnie wychowujących dzieci

Zeznanie o podatku dochodowym dla osób samotnie wychowujących dzieci, należy złożyć na dokumencie PIT 36. Kto tak naprawdę jest do tego uprawniony? Nie tylko matki (jak błędnie sądzi wiele osób), które nie mieszkają z partnerem. Do takiej ulgi prawo mają również ojcowie, którzy nie raz i nie dwa biorą na swoje barki trud wychowania samotnego swoich pociech.

Mowa tutaj także o rozwódkach, rozwodnikach, a także osobach wobec których orzeczono separację.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc otrzymać taką ulgę? Na pewno musi być to dziecko, które jest niepełnoletnie; jeżeli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek); także uczące się te do 25 roku życia - przy czym należy sprawdzić, jakie dokładnie warunki musi spełnić pociecha edukująca się.

Rozliczenie PIT - do kiedy?

Zdecydowana większość osób, które przystępują do rozliczenia w roku 2023 ma czas do 2 maja. Terminy te w każdym roku są do siebie zbliżone. Jeżeli ktoś jednak nie jest pewien tego, czy zalicza się do tego grona osób fizycznych i nie tylko, które mają tak dużo czasu, ma prawo do tego, aby niezbędne informacje uzyskać we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym.

Internetowe rozliczenie deklaracji PIT


Od kilku dobrych lat istnieje możliwość, że przychody opodatkowane można rozliczyć drogą internetową. Nie trzeba jechać do urzędu specjalnie z dokumentem - co wielu osobom sprawiało ogromny problem.

Do wyboru są e-pity, które okazały się dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą i nie tylko, ogromnym ułatwieniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby po wysłaniu deklaracji sprawdzić, czy otrzymało się urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to podstawa do tego, aby w razie jakichkolwiek nieścisłości, wszystko dokładnie wyjaśnić.

Czy złożenie deklaracji drogą internetową jest trudne? Oczywiście, że nie. Jest ono polecane, ponieważ do czynienia ma się z intuicyjnymi programami, które tak naprawdę samodzielnie generują deklarację. Na podstawie otrzymanego PIT, który dostaje się od pracodawcy, wpisuje się wartości w poszczególne okienka. Jedyne na co trzeba uważać to miejsce, gdzie wpisuje się poszczególne cyferki, jednak to nie powinno sprawić nikomu problemu.

UPO, czyli poświadczenie urzędowe, jest dowodem na to, że deklaracja znalazła się we właściwym urzędzie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że całość zostanie wypełniona w prawidłowy sposób i nie trzeba będzie obawiać się żadnych wezwań ze strony US. Deklaracja złożona w ten sposób zdecydowanie szybciej będzie przetwarzana niż ta, która zostałaby złożona w urzędzie w tradycyjny sposób. Jest to na pewno ważna informacja dla tych osób, które biorą pod uwagę ewentualny zwrot pieniędzy, który ma nastąpić ze strony US.
wykop

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje