Od godziny 9:00 do 15:00 Katolickie Radio Podlasie nadawało program na żywo z Warszawy.

--------------------
Pandemia, wojna na Ukrainie na pewno będą wybrzmiewały podczas dzisiejszego Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy i Misjonarek w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie - mówił w dzisiejszym wydaniu audycji "O tym się mówi", o. dr Kazimierz Szymczycha SVD - misjonarz werbista. Jak powiedział o. Szymczycha, misjonarze bardzo przeżywają wojną na Ukrainie. Wspominają też pandemię, która pochłonęła wiele ofiar również wśród misjonarzy.
![]() |
POSŁUCHAJ |
O. Szymczycha wyraził także zadowolenie z ponownego spotkania misjonarzy i misjonarek, które nie było możliwe w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID - 19. - Cieszymy się, że jesteśmy razem, że wracamy do normalności, której wszyscy pragnęliśmy. Cieszę się, że misjonarze mogą być razem, zatrzymać się, dzielić się sobą. W ciągu ostatnich dwóch lat były pewne spotkania, były przelewane pomoce materialne, więc działaliśmy bez przeszkód, jednak brakowało braterstwa, które bije z serca misjonarskiego. Brakowało spotkania twarzą w twarz.

Ksiądz Arcybiskup powiedział, że dzisiejsze spotkanie jest bardzo siłodajne. - Misjonarze mają nadspodziewaną siłę, potrafią wzmocnić nas optymizmem, swoją pewnością wiary. Są to Boży wariaci, ludzie ryzyka, nie przywiązani do siebie, do dobrostanu, idą na bardzo niepewną drogę. Ale Pan Bóg wynagradza im to w poczuciu szczęścia i radości z posługi, którą pełnią. To są ludzie wewnętrznie silni i szczęśliwi. POSŁUCHAJ

Ksiądz Sobolewski wspominał, że bardzo trudno było przeżyć misjonarzom te dwa lata pandemii. - Na wielu kontynentach kościoły były pozamykane. Niektóre wspólnoty nie mogły funkcjonować. Misje musiały ograniczyć swoją działalność do minimum. Dla samych misjonarzy był to więc okres dwuletnich rekolekcji. Mogli się oddać modlitwie i rozważaniu słowa Bożego. Teraz jednak powoli wracamy do normalności.
Ksiądz Sobolewski dodał, że w tej chwili zadaniem misjonarzy jest pomoc Ukrainie, ale nie tylko. - Widzimy cierpienie milionów ludzi. Nie możemy zapominać o tym, że równie trudna sytuacja jest w Afryce. W wielu krajach tlą się konflikty. Jest dużo niesprawiedliwości, korupcja, bieda. Cieszę się, że są tu dziś misjonarze z całego świata, ze wszystkich kontynentów. To dobra okazja do tego, żebyśmy poznawali swoje problemy i mogli na nie odpowiadać. POSŁUCHAJ
Gościem Marcina Jabłkowskiego był także Ks. Arkadiusz Dardziński z diecezji ełckiej, od dwóch lat posługujący w Tanzanii.
![]() |
POSŁUCHAJ |
Ks. Arkadiusz Dardziński powiedział, że Kościół w Tanzanii funkcjonuje dopiero od 60 lat, więc przed misjonarzami jest bardzo wiele wyzwań. Poziom edukacji jest tam bardzo niski, dlatego również w tej kwestii, misjonarze chcą wesprzeć swoich parafian. Posługa misjonarzy opiera się też na świadectwie, modlitwie, towarzyszeniu ludziom w różnych sytuacjach w ich życiu, w szczęściu i cierpieniu.

W Centrum Formacji Misyjnej pojawił się dziś także Marcin Przeciszewski - Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
![]() |
POSŁUCHAJ |
W rozmowie z Marcinem Jabłkowskim, Marcin Przeciszewski powiedział, że podczas spotkania z misjonarzami zaryzykował tezę, iż Centrum Żywego Chrześcijaństwa w Europie przeniosło się w tej chwili z Polski do Ukrainy. - Weszliśmy w Polsce w epicentrum walki z Kościołem, w osłabianie autorytetu Kościoła, co prowadzi do przyspieszenia procesu sekularyzacji. W Kościołach jest coraz mniej ludzi. Co drugi człowiek nie kontynuuje wiary w Polsce. W Kościele zostają ci o głębokiej wierze, natomiast ci, którzy byli w Kościele ze względu na rodziców czy dziadków, odchodzą od niego. Kończy się etap tzw., katolicyzmu kulturowego na rzecz żywego, ale mniejszościowego. Z kolei na Ukrainie mamy proces odwrotny - powrót do głębokich wartości chrześcijańskich, aż do oddania życia.
Zdaniem Marcina Przeciszewskiego, w tej chwili w Polsce powinniśmy się skupić na budowaniu Kościoła, na ewangelizacji środowisk odległych od Kościoła.

Pierwszymi gośćmi ks. Pawła Brońskiego byli: Ks. Bp Krzysztof Białasik SVD, ordynariusz diecezji Oruro w Boliwii oraz brat Piotr Szewczuk, werbista pochodzący z Janowa Podlaskiego.
![]() |
POSŁUCHAJ |
Ks. Bp Krzysztof Białasik przybliżył pokrótce swoją pracę misyjną w Boliwii. Biskup powiedział, że jego diecezja stanowi powierzchniowo 1/7 części Polski. Obejmuje 48 parafii. Posługuje tam 33 kapłanów, w tym misjonarze. - Praca duszpasterska w porównaniu do pracy w Polsce jest trudna. Pewną barierą jest język - trudny do nauczenia a także działania rządu, który odciąga ludzi od Kościoła, od Boga. Dodatkowo brak kapłanów i sił zakonnych też stanowi utrudnienie. Żeby dojechać do każdego zakątka, potrzeba wiele czasu. Przychodzi też zmęczenie i wyczerpanie. Poza tym mieszkamy w klimacie wysokogórskim, co powoduje, że nie każdy misjonarz, misjonarka wytrzymuje takie warunki.

Biała sutanna, motocykl i Tanzania...W plenerowym studiu Radia Podlasie pojawił się jeden z najmłodszych misjonarzy zgromadzonych dzisiaj w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie - ks. Arkadiusz Dardziński z diecezji ełckiej, aktualnie posługujący w Tanzanii, który przed mikrofonem Radia Podlasie wystąpił już przed południem.
POSŁUCHAJ |
Ks. Arkadiusz Dardziński na misje zdecydował się po 4 latach posługi duszpasterskiej w diecezji ełckiej. W tej chwili to Tanzania jest miejscem jego misyjnej pracy. Do swoich parafian, mieszkających w 33 wioskach dojeżdża w białej sutannie motocyklem a Mszę Świętą odprawia już płynnie w języku suahili. Ewangelizuje, gra w piłkę, wspiera miejscową ludność w codziennym życiu...
.jpg)
Kolejnymi gośćmi ks. Pawła Brońskiego byli: o. Adam Cytrynowski oraz o. Tomasz Podrazik - Misjonarze Afryki - ojcowie Biali.
![]() |
POSŁUCHAJ |
o. Tomasz Podrazik przedstawił krótką historię swojego zgromadzenia, które ma za zadanie ewangelizować Afrykę, natomiast o. Adam Cytrynowski powiedział o pracy duszpasterskiej, potrzebach ludzi mieszkających w Afryce. Wyjaśnił, w jaki sposób media pomagają w dzisiejszych czasach misjonarzom.
Rostów nad Donem, Donbas, Taszkient...a w końcu Papua - Nowa Gwinea - to tutaj swoją działalność misyjną prowadzi aktualnie, pochodzący z diecezji białostockiej ks. Jarosław Wiśniewski, z którym rozmawiał podczas Wakacyjnego Spotkania Misjonarek i Misjonarzy w Warszawie ks. Paweł Broński.
POSŁUCHAJ |
ks. Jarosław przybliżył nam swoją działalność misyjną, mówił o zagrożeniach, jakie wiążą się z pracą misjonarza, różnicach kulturowych, opowiedział o swojej książce "Pożegnanie z diabłem. Zapiski misjonarza".
.jpg)
Jako ostatni w studiu Radia Podlasie w Centrum Formacji Misyjnej gościł o. Bartłomiej Kurzyniec - karmelita bosy, który na misje wyruszył po raz pierwszy w 1976r. Posługiwał m.in. w Rwandzie czy Burundii. O tym, jak wygląda jego praca misyjna, w rozmowie z Pawłem Brońskim. Posłuchajcie.
![]() |
POSŁUCHAJ |
Zapraszamy do słuchania!
---------------------------------------------------------------------------------
Działalność misyjna jest wypełnieniem nakazu Pana Jezusa: „Idźcie i czyńcie uczniów” (Mt 28, 19). Ta posługa jest niezwykle potrzebna, ale i trudna, a czasami nawet niebezpieczna. Dlatego modlitwa i zawierzenie Bożej Opatrzności są niezwykle istotne. Misjonarze pełnią nie tylko posługę religijną, ale też posługę społeczną, charytatywną czy medyczną. Dlatego oprócz modlitwy potrzebne są również środki materialne. O tym wszystkim redaktorzy Katolickiego Radia Podlasie będą rozmawiać ze swoimi gośćmi, aby przybliżyć słuchaczom realia misji oraz zainspirować do odpowiedzialności za nie i do wspierania misjonarzy.
ZOBACZ ZDJĘCIA |
ZOBACZ ZDJĘCIA |
xPB [MSz]