Jak zwykle nie zabrakło pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich – Strzała, Dylezianki i Łapiczanki. Pierogi z różnym farszem, zapiekanka ziemniaczana, gołąbki, fafernuchy, jagodzianki, żurek, przetwory, soki, zimne napoje domowej receptury, kozie sery, domowy chleb rozchodziły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. KGW Strzała częstowało gości kawą z Siedleckiej Manufaktury Kawy. Wszystko to okraszone było występami zespołów i kapel prezentujących muzykę ludową, zarówno w formie tradycyjnej, jak i nieco unowocześnionej.
Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”, który wykonał piosenki w łowickiej gwarze. Występ był połączony ze zwyczajem wręczenia chleba obrzędowego. W imieniu Instytutu tradycyjny bochen odebrała Pani Dyrektor Katarzyna Saks. Prezentację Zespołu zakończył pokaz tradycyjnych strojów łowickich.
Następnie na scenę wyszedł zespół Pogranicze z Szypliszk prezentujący muzykę, która zachowała język polski, a przejęła piękne melodie litewskie i wielogłosowy sposób śpiewania. Dzięki mrówczej pracy członków zespołu wiele utworów zostało ocalonych od zapomnienia.
Na koniec bardzo energetyczny koncert zagrała Kapela Brodów. Polki w ich wykonaniu wzbudzały aplauz publiczności i były powodem do spontanicznych tańców. Nie obyło się oczywiście bez bisów.
Wspaniała atmosfera tak udzieliła się gospodyniom z KGW Strzała, że całe zakończenie imprezy i składanie sprzętu upłynęło przy dźwiękach śpiewanych przez nie pieśni. Jak widać na Scenie Letniej dobrze bawili się nie tylko widzowie, ale i zaproszeni przez Instytut goście.

.jpeg)
WIĘCEJ ZDJĘĆ /TUTAJ/
Inf. pras.
Fot. KGW Strzała
Js