REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kultura kolumbijska w garwolińskim domu kultury
2012-05-19 10:10:19 Artykuł czytany 2652 razy


18 maja garwolińskim Centrum Sportu i Kultury zawładnęli przedstawiciele Kolumbii, którzy zaprezentowali mieszkańcom Garwolina i okolic kulturę swojego kraju. Była więc salsa w mistrzowskim wykonaniu, potrawy rodem z Kolumbii oraz wystawa sztuki prekolumbijskiej.


- Przedstawienie kultury kolumbijskiej w Garwolinie było dla nas wielkim zaszczytem. Przedstawiliśmy ją w 3 aspektach. Po pierwsze zaprezentowaliśmy wystawę replik sztuki złotnictwa prekolumbijskiego z Muzeum Złota w Bogocie. Jest to sztuka typowa dla kultur prekolumbijskich w naszym kraju. Poza tym przedstawiliśmy gastronomię kolumbijską oraz zespół Swing Latino. Są to najlepsi tancerze salsy w Kolumbii i obecni mistrzowie świata salsy. O przyjazd do Garwolina poprosił nas poseł Woźniak - powiedział JairoAugusto Abadia Montragon, konsul generalny Ambasady Kolumbii w Polsce.

Konsul nie wyklucza bliższej współpracy pomiędzy powiatem garwolińskim, a jednym z regionów jego kraju.

Tancerze salsy powiedzieli, że gorące rytmy latynoskiej salsy trzeba czuć we krwi. Do mistrzostwa doszli ciężką pracą, godzinami treningów. Mistrzowie salsy poprosili do wspólnego tańca przybyłych na ich występ widzów.

- Bardzo dobrze tańczyło mi się salsę. Nie wiem tylko, co powiedziała by na to moja partnerka. Czułem, że nie nadążam za rytmem muzyki. Salsa kolumbijska jest najszybszą salsą na świecie, a moje nogi nie są wytrenowane jak tych kolumbijskich tancerzy, więc moja partnerka miała troszeczkę ze mną problem. Ona natomiast płynęła na parkiecie. Tańczyło się z nią świetnie. Przykro mi to stwierdzić, ale ona chyba nie miała takich pozytywnych wrażeń jak ja - mówił Jarosław Kargol, dyrektor CSiK.

Reynaldo Wales pochodzi z Kolumbii. Od 34 lat jest pracownikiem ambasady i  jego losy są związane z Polskę, którą traktuje jako swoją pierwszą ojczyznę.

- Przywieźliśmy 2 rodzaje potraw, a mianowicie pierogi kolumbijskie, placki kukurydziane, które w Kolumbii w zasadzie zastępują chleb. Pierogi natomiast smażone są na oleju, a w środku mają mięso, ryż, ziemniaki. Podaje się je ze specjalnym sosem. Chcemy zachęcić do odwiedzania tego pięknego kraju, jakim jest Kolumbia. Mamy przecież podobną kulturę, jesteśmy krajami katolickimi i panuje w obu krajach przywiązanie do rodziny. My, Kolumbijczycy mamy może cieplejszą krew, ale jesteśmy podobni do was - zauważa Reynaldo.

Dużym zainteresowaniem uczestników Dnia Kultury Kolumbijskiej w Garwolinie cieszyła się wystawa sztuki złotnictwa prekolumbijskiego.

- Mamy tutaj okazję zobaczyć repliki tych wspaniałych dzieł sztuki prekolumbijskiej. Wszystkie te eksponaty, od malutkich po duże mają swoją symbolikę, która jest związana z wierzeniami, z kulturą któregoś z ludów zamieszkujących tamte ziemie od 600 do 1,5 tys. lat p.n e., także w oryginale te eksponaty mają po 4 tys. lat prawie. Możemy zobaczyć postaci, które bardzo często pojawiały się w tamtych wierzeniach, zwierzęta, które też tutaj występują w drobniejszych eksponatach, są jakieś nakrycia głowy kapłanów w kształcie kota, napierśniki. Wszystkie te przedmioty mają symbolikę, chociaż nie do końca tę symbolikę przedmiotów znamy - powiedział artysta plastyk Marek Banaszek.

Z przebiegu imprezy zadowolony jest przewodniczący Rady Miasta Garwolina, który był jednym z organizatorów tej wspaniałej prezentacji.

- Wydaje mi się, że jest to taka inicjatywa, jakiej do tej pory nie było i ma wydźwięk wprost nieprawdopodobny. Żałuję, że troszkę więcej mieszkańców nie przybyło na tak wspaniały pokaz tańca salsy w wykonaniu mistrzów świata. Ja osobiście jestem zadowolony i myślę, że jeżeli uda nam się to kontynuować w następnym roku, to wieść się rozejdzie po mieście i powiecie i będziemy mieli komplet widzów. Spróbowaliśmy z posłem Grzegorzem i dyrektorem Jarkiem Kargolem zrobić coś nowego, coś więcej. Czy to się udało? Ja myślę, że tak. Zdecydowanie warto było - spuentował Marek Janiec.

Na Dni Kultury Kolumbijskiej przyjechał przedstawiciel obcego państwa w randze konsula, a władz powiatowych ani miasta nie reprezentował żaden urzędnik. Nie było też zbyt wielu radnych z opcji zbliżonych do organizatorów tego ważnego i interesującego przedsięwzięcia.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

WJ/Garwolin [ja]
wykop

Komentarze

 • GARWOLINKA
  2012-06-02 15:46:15

  arrow

  BYLO SUPER J CHCE ŻEBY BYŁO TO JESZCZE RAZ

 • malkontenci
  2012-05-23 11:14:25

  arrow

  Zauważam jedno, jak ktoś coś ciekawego zorganizuje spotkanie lub imprezę to zaraz odzywa się chur niezadowolonych w tym przypadku zapewne od burmistrza albo starosty, jestem przekonany,że ci którzy byli na tej imprezie wyszli bardzo zadowoleni

 • obserwator
  2012-05-21 20:18:25

  arrow

  Nie rozumiem,co to znaczy WŁADZE MIASTA były zaproszone na imprezę,to organizowano coś bez porozumienia WŁADZ .

 • do lilii
  2012-05-21 10:17:28

  arrow

  Problem w tym, że władze powiatu i miasta nic nie wiedziały oficjalnie o zaproszeniu i pobycie oficjalnej delegacji obcego państwa w Garwolinie. A zaproszenie na imprezę jest inną sprawą i w związku z pominięciem władz przy zapraszaniu pani ambasador na obchody Dnia Kolumbijskiego ich obecność na imprezie byłaby nietaktem dyplomatycznym. Jasne?

 • lili
  2012-05-21 09:17:09

  arrow

  WŁADZE STAROSTWA I MIASTA BYŁY ZAPROSZONE NA IMPREZĘ jak i również przedstawiciele różnych organizacji i instytucji. więc w czym problem???

 • kola
  2012-05-20 17:12:43

  arrow

  To impreze sponsorowala SDG bo do kolumbi jest im blizej niz do Garwolina

 • aparatczyk
  2012-05-20 13:59:08

  arrow

  Przedstawiciele ambasady chyba nie wiedzieli, że poseł wprowadzi ich w dyplomatyczne maliny. Moim zdaniem sprawa powinna być wyjasniona publicznie, żeby do podobnych ekscesów nie dochodziło. Poseł Grzegorz paraduje w mundurze strażackim z naszywkami, których nie powinien nosić, bo nie pełni funkcji w Zarządzie Wojewódzkim ZOSP. Czy ktoś odważy się zwrócić posłowi uwagę, bo to nie przystoi przedstawicielowi władzy ustawodawczej. Pan Grzegorz jest tylko szeregowym strażakiem OSP w Garwolinie.

 • mieszkaniec
  2012-05-20 13:25:59

  arrow

  popieram BOR-a.To samowolka.

 • BOR
  2012-05-20 08:58:51

  arrow

  Czy czasami nie mamy do czynienia z małym skandalikiem dyplomatycznym? Do Garwolina przyjeżdża z oficjalną wizytą przedstawiciel obcego państwa, a burmistrz czy starosta jako gospodarze tego terenu nic o tym nie wiedzą. Przecież poseł ani przewodniczący RM czy dyrektor GOK nie mogą uprawiać samowolki i to na takim szczeblu. Panowie, wam potrzebna cysterna lodowatej wody na otrzeźwienie, bo nie znacie pewnych, obowiązujących zasad. Czy trudno było poinformować chociażby burmistrza lub starostę o zaproszeniu do Garwolina pani ambasador Kolumbii. Nie dziwię się, że sprawcą tego skandaliku jest poseł Woźniak, ale żeby brał w tym udział przewodniczący RM Marek Janiec i dyrektor CSiK Jarosław Kargol.

 • Radny
  2012-05-19 14:07:18

  arrow

  Pan starosta na Dzień Pułku to jakby mógł to jadłby z ręki ambasadorowi Mołdowy. To dla niego partner do rozmów. A burmistrz to chyba uznaje tylko współpracę z Gorki i Furstenau. Panowie, trochę wyczucia politycznego. Mogliście wysłać nawet ósmy garnitur /Sionkowa, Wilbik a z miasta chociażby strażnik miejski/ i byłoby O.K.

 • Garwolak
  2012-05-19 10:35:19

  arrow

  Super i niepowtarzalna impreza. Wielki świat zawitał do Garwolina, dlatego władze nie przyszły bo czułyby się nieswojo. Gratulacje dla organizatorów: Grzegorza, Marka i Jarka.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje