REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

O Łukowskiej Spółdzielni w „Spokojnie to tylko rozmowa”
2012-03-02 19:22:49 Artykuł czytany 5215 razy


2 marca gośćmi Grzegorza Skwarka w audycji „Spokojnie to tylko rozmowa” byli: Tadeusz Malesa - prezes Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Maria Sierociuk, jego zastępczyni.


Na początek padło pytanie o to, dlaczego ogólnie rzecz biorąc spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce, są niezbyt przychylnie postrzegane przez zwykłych ludzi?

- Tak się składa, że w naszym kraju spółdzielnie cały czas traktowane są jako relikt minionego ustroju. Ponadto, pełnimy taką niewdzięczną rolę, że zbieramy pieniądze od członków, żeby zapłacić za usługi realizowane za pośrednictwem spółdzielni. Poniekąd jesteśmy zatem poborcą podatkowym, trudno więc zawsze liczyć na życzliwość- tłumaczyła Maria Sierociuk.

Ile i na co wydaje spółdzielnia?

Być może jednak przyczyną tej niechęci i nieufności jest utrudniony przepływ informacji pomiędzy władzami spółdzielni a spółdzielcami? Łukowska Spółdzielnia Mieszkaniowa póki co nie posiada na przykład własnej strony internetowej, gdyby było inaczej możliwy byłby na przykład łatwy wgląd w jej finanse. Prezes Malesa odpierał podobne zarzuty twierdząc, że każdy kto tylko zechce, może łatwo uzyskać takie informacje. Na dowód na to, że nie jest to żadna tajemnica, część z nich wyjawił na antenie.

- Spółdzielnia obecnie zatrudnia 68 pracowników. Około 40 z nich to obsługa techniczna. Fundusz wynagrodzeń rocznych dla personelu wynosi 2 mln 800 tys. zł. Obrót Spółdzielni w 2011r. przekroczył 20 mln zł. Z kolei na fundusz remontowy w roku ubiegłym wydaliśmy 2 mln 830 tys. zł. Gros tej kwoty przeznaczyliśmy na wymianę starych chodników asfaltowych, bądź z płytek chodnikowych, na wyłożone ich kostką brukową. Wszystko to mamy wyfakturowane- podkreślił Tadeusz Malesa.

Wybór ofert, wodmomierze, opłaty za ogrzewanie
 
Wyjaśniał on również jak w ŁSM wygląda proces wyboru zewnętrznych firm, które ubiegają się o wykonanie określonych usług.
 
- Nie jesteśmy instytucją publiczną, żadne przepisy nie zobowiązują nas więc byśmy organizowali pełny przetarg. Wysyłamy informację do firm, z którymi już współpracowaliśmy i do których mamy do zaufanie, że oczekujemy na przedłożenie przez nie oferty cenowej na wykonanie konkretnych prac- powiedział Malesa.

Także wymianę wodomierzy w mieszkaniach członków łukowskiej spółdzielni powierzono firmie zewnętrznej. Prezes Malesa twierdził jednak, że skorzystanie z jej usług było tańsze, niż zrobienie tego we własnym zakresie. Przyznał on również, że w 2011r. spółdzielnia odnotowała nadwyżkę opłat za ogrzewanie. Jednakże w związku z niedawną decyzją PEC-u o podniesieniu stawek za energię cieplną pieniądze te zostały przeniesione na poczet płatności za rok 2012.

Opłaty za telewizję i Internet

Na koniec poruszono kwestię znacznych pieniędzy, które trafiają na konto zewnętrznych firm z tytułu opłat konserwacyjnych, podczas gdy same te firmy nic nie płacą Spółdzielni za możliwość udostępniania swoich usług. W Łukowie w takiej uprzywilejowanej pozycji jest m. in. UPC. Co usiłuje zrobić we tej sprawie Spółdzielnia?

- Rozmawiamy z UPC i przypominamy im o ich zobowiązaniach. Przedstawiciele tej firmy już dawno obiecywali nam, że w ramach posiadanych urządzeń będziemy mieli Internet i podwyższony standard. Przysłali nawet projektanta, który zajmował się przeprojektowaniem sieci. Projekt podobno został zrobiony, tylko nic się nie dzieje- stwierdził Tadeusz Malesa.

Posłuchaj całej rozmowy:[KA]
wykop

Komentarze

 • miszczowie propagandy
  2022-06-26 08:43:02

  arrow

  Dylu dylu na badylu. Człowiek honoru... byle dłużej na etacie. Bloki azbestem obite, a on ludziom schodki zafundował. Zestaw siebie warty na antenie.

 • A
  2022-06-25 08:29:58

  arrow

  A co słychać-żadnych rozliczeń

 • ja
  2012-09-18 18:53:23

  arrow

  Pierwszą bym zwolnił tą z rampy na Nowiejskiego. Ponawiam pytanie ile płaci za wynajęcie lokalu na Dmocha wspólnota pani prezesowej.

 • mcz
  2012-09-18 16:38:00

  arrow

  2 mln 800 tys. zł podzielić na 68 pracowników = 41 tysięcy złotych rocznie na głowę,niezłe zarobki.Ciekawe ile dostają ludzie z obsługi technicznej.Po za tym płacimy za konserwację domofonów,kablówki a nikt tego nie konserwuje.Podwyżki czynszu są częste,ludzie coraz mniej w łukowie zarabiają,a nie słyszałem o obniżkach pensji darmozjadow prezesów.

 • ciekawy
  2012-03-20 19:52:10

  arrow

  do Pana Grzegorza Skwarka: Panie Grzegorzu czy może już ruszyła strona ŁSM?

 • Grzegorz Skwarek
  2012-03-08 00:34:41

  arrow

  Ja tylko odebrałem zobowiązanie. Prezes mam wrażenie, że jest człekiem honoru, więc ... . Moim zdaniem strona jest totalnie niezbędna, ale ... gdybym miał za każde a nie mówiłem otrzymywać zaproszenie na kolację, to pewnie nie jadał bym w domu. Skoro jadam w domu, to znaczy, że już mi się już nie chce powtarzać, a ludziom najzwyczajnie słuchać. W naszym mieście mam już takich w tym względzie dłużników, że przestali mnie nawet na kawę zapraszać. Co zrobić ;-) Pozdrawiam

 • spółdzielca
  2012-03-07 20:11:57

  arrow

  Panie Grzegorzu może wie Pan kiedy spółdzielnia zamierza uruchomić stronę www?

 • www
  2012-03-06 13:52:10

  arrow

  czy strona www spółdzielni już w produkcji??? bo to że stronę e-mailową spółdzielnia ma to już pan prezes ogłosił lokalnej społeczności. Co za wstyd!!!

 • z jednej parafii
  2012-03-05 08:19:31

  arrow

  Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.

 • !!!
  2012-03-04 19:23:04

  arrow

  bitwa przegrana, ale wojna cały czas trwa

 • BR
  2012-03-04 11:45:55

  arrow

  OD UPC należy wyegzekfować dostawę cyfrowego sygnału telewizyjnego. Do tej pory do mieszkań dostarczny jest sygnał analogowy! Po za tym, czy instalacja telewizyjna zmontowana w blokach jest własnością UPC czy spółdzielców? Jak mi się przypomina, to w 1995 roku płaciłem za nią, a obecnie płacę za dostarczenie sygnału i konserwcję. Dlaczego tej instalacji nie może wykorzystać inny dostawca sygnału TV ?

 • zawiedziony
  2012-03-03 19:40:01

  arrow

  Najgorsze w tym wszystkim że ci ludzie (prezes, prezesowa i ci od pasjansa) nadal będą w oczy nam pluli mówiąc że to deszcz pada. Naprawdę wiązałem z Pana audycją wielkie nadzieje.:( właśnie tak samo rozmawia się z mieszkańcami na tych walnych.

 • do zawiedzionego
  2012-03-03 15:09:22

  arrow

  Też mi przykro, ale jak Pan zauważył druga strona próbowała zasugerować, że to nie wywiad, tylko jakieś moje prywatne problemy. Odcięcie się od tego zabrało za dużo czasu. Inna sprawa, że przez tyle lat spraw nazbierało się tyle, że 45 minut to za mało, żeby coś zaczepić. Cieszę się, ze do rozmowy doszło, bo zazwyczaj Prezesi spółdzielni meiszkaniowych unikają mediów jak diabeł święconej wody. Może to tylko jaskółka, ale bądźmy dobrej myśli, że teraz będzie łatwiej o informację. Choć szczerze to nadal nei rozumiem jak może w Polsce istnieć struktura, która de facto działa jak panstwo w państwie. Pozdrawiam Grzegorz Skwarek

 • zawiedziony
  2012-03-03 13:14:42

  arrow

  Panie redaktorze liczyliśmy na Pana a Pan prezesowi dał się zagadać banialukami. Jednak twierdzę nadal że to Pan lepszym byłby menadżerem spółdzielni niż obecny pseudo-manager.

 • www
  2012-03-03 12:34:09

  arrow

  Zapewne stronę internetową zrobi zaprzyjaźniona firma z parteru fva lub mtv?

 • do ŁukowiakSNK
  2012-03-03 11:49:08

  arrow

  O tych 30% internautów to pani prezes miała chyba wizję na swoich spotkaniach. Koń by się uśmiał :)Mam nadzieję ze pozostałe dane które już przedstawiał pan prezes są bardziej wiarygodne.

 • ŁukowiakSNK
  2012-03-03 11:08:57

  arrow

  Dużo liczb dużo rozmowy mało konkretów.A wypowiedz o 30 % mieszkańców ŁSM którzy mają internet... rozbawiło mnie mnie z samego rana.Co do balkonów to z tymi odbiorami rożnie bywa i chyba nie wszędzie są odbiory.Inna sprawa jest iż malowanie przy wymianie balkonów powinno się odbywać w temperaturach + a jak zwrócił uwagę znajomy w tamtym roku odbywało sie przy - stopniach wiec to chyba mija się z sensem.Kolejna sprawa o której mówiła mi kolerzanka to poziom rozmowy pracowników ŁSM przy pracach.Panie prezesie naprawdę może pan powiedzieć tym pracownikom ze język polski jest takim pięknym ze nie należy od samego rana siedząc na rusztowaniach używać łaciny opowiadac sobie za przeproszeniem od d... marynie czy komentować co ludzie mają zlego na balkonie w dosadny sposób wymowy.Tym bardziej ze w blokach mieszkają małe dzieci ludzie starsi i nie każdy by chciał to słyszeć.

 • jan II
  2012-03-03 11:07:28

  arrow

  Jaki relikt komunizmu? Spółdzielnie mieszkaniowe doskonale działają w Niemczech, Szwecji, Francji a tam przecież komunizmu nie było. Tam państwo wspomaga spółdzielnie, bo są najtańszymi deweloperami w państwie. Szkoda że łukowska spółdzielnia nie buduje mieszkań. W Łukowie trzeba wyegzekwować od UPC internet i lepszą jakość TV.

 • spółdzielca
  2012-03-03 10:22:15

  arrow

  Jestem zawiedziony audycją, pan Malesa jak zwykle jakimiś liczbami rzuca, które zresztą sugerują że że średnie pensje pracowników spółdzielni są wysokie i poza tym zero konkretów. Na walne to przychodzą w większości pracownicy spółdzielni i ich rodziny, bo mają interes żeby przypadkiem władza się nie zmieniła. Pani prezes jak zwykle butna i myśli ze tylko ona jest jedyną sprawiedliwą i uczciwą. Skoro Pani czyta komentarze to proszę odpowiedzieć ile pani wspólnota Jana Chrzciciela płaci spółdzielni za lokal na ulicy Dmocha. I jeszcze jedno co za brednie że tylko 30% mieszkańców ma dostęp do internetu, ręczę że nie tylko z internetu Lukmana można korzystać w Łukowie.

 • Grzegorz Skwarek
  2012-03-03 00:15:30

  arrow

  Oczywiście mam nadzieję, że powszechnie używane, nie obraźliwe wyrażenia nie będą jedynym tematem rozmów o tej audycji. Niestety czas nie pozwolił wyczerpać nawet połowy pytań. I z tego powodu jest mi przykro, ale okazało się, że 45 minut to za mało, jeśli to pierwsza tego typu rozmowa od conajmniej 45 lat. Mam nadzieję, że inni Prezesi spółdzielni już nie będą odmawiać spotkań na antenie, a kilka podjętych wątków będzie rozwiniętych. Nie jestem specjalistą od prawa spółdzielczego, stąd kilka spraw muszę sobie sam rozwinąć z naszymi prawnikami. Pozdrawiam GS

 • Grzegorz Skwarek
  2012-03-03 00:03:26

  arrow

  Przepraszam jeśli uszy uraziłem :-) GS

 • gonzo
  2012-03-02 23:20:45

  arrow

  panie redaktorze, jakie ludziska, jakie zum beispil? może więcej szacunku dla słuchaczy i języka ojczystego;

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje