R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Drohiczyn: w pełni oddani dziełom Bożym
2023-02-02 15:05:18 Artykuł czytany 743 razy


Dzień Życia Konsekrowanego, który przypada 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, dał sposobność, by w drohiczyńskiej katedrze zgromadziły się osoby, które swoje życie całkowicie oddały Panu Bogu. W świątyni zjawili się siostry i bracia zakonni ze zgromadzeń posługujących na terenie diecezji drohiczyńskiej. Mszy św. z tej okazji przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który wygłosił również słowo Boże.


Witając przybyłych – kapłanów, osoby konsekrowane, parafian i gości, proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Niemyjski przypomniał, że to św. Jan Paweł II w święto Ofiarowania Pańskiego ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
    
Mszę świętą rozpoczął obrzęd pobłogosławienia gromnic połączony z procesją, w której wraz z biskupem szli kapłani i osoby konsekrowane.
    
W pierwszych słowach homilii biskup Sawczuk powitał zgromadzonych, w tym biskupa seniora Antoniego Dydycza podkreślając, że reprezentuje on jednocześnie episkopat i świat zakonny. Dalej wyjaśniał nazwę i genezę święta. Nawiązał do słów papieża Benedykta, który mówił, że dziecko należy do Boga. Stawiał to w zestawieniu do dzisiejszego świata, który odrzuca Boga, a dziecko przedstawia jako własność matki, która szczególnie przed narodzeniem może zrobić z nim co chce.
    
Biskup wskazywał na osoby konsekrowane, jako zaproszone do szczególnej zażyłości z Panem, czyli poświęcone i poświęcające się służbie, mówił:

- Rożni ludzie głoszą Ewangelię, różni też ludzie uczą katechizmu, czy niosą pomoc potrzebującym. Osoby konsekrowane oddają się jednak tym dziełom w pełni, ponieważ wcześniej oddają życie Chrystusowi. Łączą się z Nim świętymi więzami. (…) Wpierw chcą ukochać Chrystusa, potem niosą Go innym ludziom jako największy skarb.
    
Po homilii wszystkie osoby życia konsekrowanego obecne w katedrze trzymając w dłoniach zapalone świece odnowiły swoje przyrzeczenia i śluby zakonne.
    
Eucharystia była okazją do dziękczynienia za codzienną posługę osób konsekrowanych oraz do modlitwy w intencji osób konsekrowanych i o nowe powołania. W katedrze słowa podsumowania i wdzięczności wyraził salezjanin – ks. Tadeusz Niewęgłowski – delegat ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.
    
W dalszej części spotkania odbyła się adoracja w kaplicy seminaryjnej. Modlitwę indywidualną ubogacały czytania i śpiew przygotowane przez scholę z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach i siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz.

Na koniec wszyscy spotkali się na Agapie, gdzie był czas na rozmowy, wymianę doświadczeń i po prostu bycie razem – tworzenie wspólnoty, co jest bardzo ważnym elementem tego święta.
    
W diecezji drohiczyńskiej posługuje 13 zgromadzeń żeńskich: albertynki, benedyktynki, dominikanki, felicjanki, karmelitanki, klaryski, loretanki, misjonarki św. Rodziny, siostry Opatrzności Bożej, salezjanki, sercanki, służki, urszulanki oraz 3 zgromadzenia męskie: kapucyni, salezjanie i sercanie. Do grona osób, które poświęciły życie Panu Bogu należy także dziewica konsekrowana. Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją, by w sposób szczególny pamiętać o tym gronie w swoich modlitwach. Wierni poprzez datki mogą też wesprzeć zgromadzenia kontemplacyjne.

ZDJĘCIAABol/MR
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje