R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce
2023-02-17 12:07:16 Artykuł czytany 301 razy


Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r. księdza oraz pomysł utworzenia muzeum w Okopach poświęconego pamięci tego legendarnego kapelana „Solidarności”. Prace można oglądać na dziedzińcu przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim do 15 marca br. W otwarciu wystawy wziął udział w czwartek, 16 lutego Marek Malinowski, członek zarządu województwa.


– Ksiądz Jerzy Popiełuszko był niezłomnym kapelanem, który stał się symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Mam nadzieję, że wystawa, którą dzisiaj otwieramy, przybliży oglądającym postać tego bohatera – mówił otwierając ekspozycję Henryk Zalewski, dyrektor Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Jak podkreślił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, wystawa ma służyć pilotowaniu ogromnego projektu powstania muzeum w Okopach, które będzie ósmym oddziałem prowadzonej przez niego instytucji.

– Wystawa nie pozwala zapomnieć o księdzu Popiełuszce, o wartościach, które propagował. Przesłanie, które głosił, było bliskie nam wszystkim, bez względu na wyznanie – dodał Waldemar Wilczewski.

Muzeum upamiętniające tragicznie zmarłego duchownego będzie zlokalizowane w jego rodzinnej wsi. Obiekt powstanie dzięki inicjatywie samorządu województwa oraz Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. O idei powstania placówki napisał w liście odczytanym przez Marka Malinowskiego, marszałek Artur Kosicki:

- "Prace związane z utworzeniem w Okopach Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko trwają od trzech lat. Zarząd województwa przykłada ogromną wagę do tej inicjatywy. Cieszę się, że jesteśmy już coraz bliżej, wyznaczonego na 2025 rok, terminu jej realizacji” – pisał w liście marszałek.

Na wielkoformatowych planszach ukazane są reprodukcje archiwalnych zdjęć, na których znajdują się wizerunki księdza Jerzego Popiełuszki. Oglądający mogą zobaczyć różne etapy z życia legendarnego kapelana.

Jak zaznaczyła kurator dr Ewa Rogalewska, wystawa nie mogłaby powstać, gdyby nie zdjęcia i artefakty przekazane przez osoby związane z ks. Jerzym.

Na otwarcie wystawy przyszli także mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Jedna z oglądających ekspozycję - pani Wiesława, mówiła, jak bardzo ważna jest pamięć o postaci księdza Popiełuszki, a zdjęcia i opisy przybliżą jego sylwetkę młodemu pokoleniu.

Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego skierował swoje słowa do młodzieży:

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest bohaterem naszych czasów, czasów, których Wy młodzi nie pamiętacie. Takie spotkania jak dzisiaj są dla Was wspaniałą lekcją historii, dzięki której zapoznacie się z postacią księdza Jerzego Popiełuszki – powiedział.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. bratanek księdza i prezes fundacji „Dobro” Marek Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego i wiceprezes Fundacji „Dobro” Józef Popiełuszko, ks. prał. por. Zbigniew Karolak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, ks. kan. Zbigniew Domirski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim oraz przedstawiciel biura projektowego odpowiedzialnego za projekt Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach - Nizio Design International, Tomasz Nowakowski.
--------
    Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

GALERIA ZDJĘĆ


Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Krzysztof Duszyński / UMWP


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje