R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rajd śladami Powstania Styczniowego
2023-02-18 13:18:36 Artykuł czytany 312 razy


15 lutego grupa uczniów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie wyruszyła na rajd pieszy Śladami Powstania Styczniowego. Ponad 20-kilometrowa trasa przebiegała przez Sobieszyn-Drążgów-Baranów-Żabiankę i Ułęż.


Tematem przewodnim wymarszu było Powstanie Styczniowe, ale w „sztafecie pokoleń” oddano również hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę lub stanęli w jej obronie. Znicze pamięci zapłonęły przy pomnikach upamiętniających członków Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzy którzy walczyli z rosyjską nawałą w 1920 r, a także żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Nie zapomniano również o Kajetanie hr. Kickim i pierwszym dyrektorze szkoły Stanisławie Domosławskim, którzy zgodnie z ideami pozytywizmu „walczyli” o ocalenie polskości.

Do udziału w przemarszu zaproszeni byli kadeci z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach. Symboliczny wymiar miało spotkanie młodych ludzi na moście w Baranowie na granicy powiatów: ryckiego i puławskiego. Wtedy do przemarszu dołączyli również przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, a także reprezentująca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Puławach – por. Marta Wieczorek.

Kulminacyjny punkt przemarszu zaplanowano na cmentarzu w Baranowie, gdzie do młodzieży przy pomniku Gloria Victis dołączyli: poseł na Sejm RP Leszek Kowalczyk, reprezentujący starostę puławską Danutę Smagę - Jan Ziomka - członek Zarządu Powiatu, starosta rycki Dariusz Szczygielski, wicestarosta Monika Kośmińska, a także przedstawiciel samorządu Gminy Baranów Roman Grzelak i wójt Gminy Ułęż Barbara Pawlak.

Zapalenie świateł pamięci z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego stanowiło ważny dla lokalnej społeczności element świadectwa patriotyzmu. Oficjalną część uroczystości poprzedził krótki wykład Piotra Wiącka - dyrektora Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Baranowie.

Warto przypomnieć, że rajd śladami Powstania Styczniowego to kolejny etap świętowania tej ważnej dla narodu polskiego rocznicy. 22 stycznia uczniowie „od Kickiego” razem ze starostą ryckim Dariuszem Szczygielskim wzięli udział w centralnych uroczystościach wybuchu powstania, gdzie razem z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem zapalili światła pamięci w kwaterze powstańców na warszawskich Powązkach wojskowych. Kilka dni przed rozpoczęciem obchodów stanęli w Bramie Straceń Cytadel Warszawskiej dając świadectwo pamięci o BOHATERACH tamtych dni.

W trakcie przemarszu wspominano księdza Stanisława Brzóskę, gen. Michała Heidenricha „Kruka”- zwycięskiego bohatera bitwy pod Żyrzynem, ppłk Cwiecińskiego - dowódcę bitwy pod Żabianką (11 października 1863), płk Karola Krysińskiego - dowódcę w potyczce pod Ułężem, księdza Węglińskiego – uczestnika zjazdu duchowieństwa podlaskiego w Kłoczewie. Spoglądając w stronę Dęblina i przypominając sobie wizytę w Cytadeli Warszawskiej wspominano również o Romualdzie Traugucie.

„Być zwyciężonym i nie ulec to prawdziwe zwycięstwo”- mimo tego, że najdłuższe i największe polskie powstanie zakończyło się klęską, idea pamięci o tym zrywie narodowym promieniowała na następne pokolenia Polaków.

Uczniowie „od Kickiego” zgodnie podkreślali radość ze spotkania z nowo poznanymi koleżankami i kolegami z puławskich „Szpulek”. I tak jak oddziały polskie w trakcie powstania łączyły się i rozdzielały, drużyny z Puław i Sobieszyna pożegnały się w Drążgowie, obiecując sobie kolejne spotkania na historyczno-patriotycznym szlaku. Maria Kołodzińska z ZS nr 3 w Puławach po zakończonym przedsięwzięciu napisała w kontekście planowanej współpracy szkół: Oby się udało, takie przyjemne 30 kilometrów bardzo by mi się przydało.

Dalsza część przemarszu przebiegała Pradoliną Wieprza, gdzie dzięki przyrodnikom z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych uczniowie mogli zaobserwować różnego rodzaju ptactwo. W konwencję przemarszu wpisał się również nadwieprzański Bielik, wypatrzony przez miłośników przyrody z ZLPK.

Ostatnim punktem przemarszu były odwiedziny na cmentarzu w Żabiance i zapalenie świateł pamięci na grobie księdza Węglińskiego i symbolicznym grobie piłsudczyków poległych za wolność Ojczyzny w 1920 roku.

Dzięki uprzejmości proboszcza parafii Sobieszyn ks. Wiesława Nestoruka, w stanicy przy kościele w Żabiance rozpalono ognisko, podczas którego dzielono się wrażeniami z przemarszu i planowano następne uroczystości.

Wojciech Niedziółka

DW

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Ryki

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje