R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

1. Podlaski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich w Drohiczynie
2022-08-29 14:50:22 Artykuł czytany 537 razy


W Drohiczynie w niedzielę, 28 sierpnia odbył się Pierwszy Podlaski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich.


Cieszymy się z obecności Kół Gospodyń Wiejskich i dziękujemy im za krzewienie kultury, tradycji i dobrych obyczajów życia wspólnotowego - mówił biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus podczas Mszy Św. inaugurującej  kongres. Po Eucharystii przygotowano prezentacje lokalnych produktów kulinarnych i pokazy rękodzieła ludowego. Na scenie wystąpiły zespoły i kapele ludowe. W programie były prelekcje i panele tematyczne dotyczące kobiecości, ekologii, ziół, pielęgnacji urody i form działalności KGW.

Pani Alina Konopka przyjechała na kongres z Kołem z Małego Płocka. Panie pokonały około 160 km, by spotkać się z KGW z całego województwa.
- Przyjechaliśmy, żeby skorzystać jak najwięcej. Te spotkania, prelekcje, wykłady, które są nam proponowane, są nam bardzo pomocne w naszym działaniu. My znamy tradycje ale chcemy je łączyć z nowoczesnością - to wykorzystanie ziół, kosmetyków. Teraz kobiety nie są takimi babciami, jak kiedyś, ale są nowoczesne. Sama jestem babcią ośmiorga wnucząt, więc wiem coś na ten temat.

Pani Krystyna Świzdor przyjechała na kongres z grupą z Nurca Stacji. Z zaciekawieniem słuchała wykładów:
- Dziś wyjątkowo jesteśmy tu skromną, bo tylko 4-osobową grupą, ale chcieliśmy zaakcentować swoją obecność. Jesteśmy tu także we względu na szacunek dla organizatorów tego wydarzenia, tego pierwszego kongresu. Chcemy też dowiedzieć się czegoś nowego. Wykłady, które do tej pory usłyszeliśmy były bardzo ciekawe. Kupiłam nawet książkę pani Patrycji Hurlak. Myślę, że kolejne wykłady będą równie interesujące.

Współorganizatorem kongresu była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak ważna jest to inicjatywa zwraca uwagę Katarzyna Roszkowska dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR:

- Bardzo nas cieszy, że z Katolickim Radiem Podlasie mogliśmy zorganizować pierwszy Podlaski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Kobiety mogły dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować swoje ciało, w jaki sposób korzystać z ziół i pogłębiać swoją wiedzą w interesujących je tematach. (…) Organizując takie spotkania, wiemy czym żyje wieś, co może nam zaproponować. Wspiera to naszą tradycję, uczy nowe pokolenia, w jaki sposób te tradycje pielęgnować i podtrzymywać. Uważam, że inicjatywa powstawania Kół Gospodyń Wiejskich jest jak najbardziej słuszna.

Msza Święta transmitowana była na antenie Katolickiego Radia Podlasie. Uczestniczyli w niej kapłani związani z radiem – ks. Andrzej Sochal i ks. Paweł Broński oraz pracownicy radia i Wydawnictwa Unitas z ks. Przemysławem Świderskim. W ramach kongresu można było zapoznać się z pozycjami książkowymi przygotowanymi przez Unitas, nabyć je a nawet spotkać autorów, np. panią Patrycję Hurlak.

Prelekcje adresowane do KGW odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Drohiczynie. Można było wysłuchać prelekcji Patrycji Hurlak – Być kobietą zachwycającą, a nie narzekającą; Moniki Cedrzyńskiej – Ziołowa apteka w przydomowym ogródku; Bożeny Jasek-Pudło – Jak ożywić działalność KGW?; Prof. Ewy Solarskiej – Ekologia w uprawach. Po wykładach, prelegentki prowadziły też spotkania w małych grupach: Monika Cedrzyńska – Zastosowanie ziół w kuchni i lecznictwie; Joanna Bala – Zaangażowanie kobiet w życie społeczno-polityczne; Przedstawiciel ARiMR – Kwestie formalno-prawne w działalności KGW; Dorota Pastuszak (Mary Kay) – Jak dobrze korzystać z kosmetyków.

Na scenie plenerowej w Parku Miejskim zaprezentowały się KGW i zespoły ludowe: Moko-Bęc z Mokobód; Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej; Zespół Tęcza z Nurca Stacji; Polne Maki z Dołubowa; Zespół Seniora z Drohiczyna.

Przez cały czas trwania wydarzenia, w alejkach w Parku Miejskim dostępne były stoika KGW, twórców ludowych a także KRP, Unitas, ARiMR, Nadleśnictwa Nurzec.

Msza Św., prezencje Kół i ich dorobku, prelekcje, warsztaty, koncerty a do tego dużo rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń - tego doświadczyli uczestnicy pierwszego Podlaskiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich.

Kongres zorganizowało Katolickie Radio Podlasie wspólnie z Fundacją Podlaskie Centrum Radiowe, Urzędem Miejskim w Drohiczynie i Podlaskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sponsorem głównym kongresu było PZU.


Wydarzenie pod patronatem prezes ARiMR Haliny Szymańskiej.

GALERIA ZDJĘĆ
Przeczytaj także: Kapele i zespoły wystąpiły podczas kongresu KGW w Drohiczynie /ZDJĘCIA, FILM/ABol [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje