KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejne środki na ochronę powietrza. Nawet 200 tys. zł na gminę
2023-02-15 10:38:27 Artykuł czytany 109 razy


Samorząd województwa mazowieckiego oferuje kolejne wsparcie na ochronę powietrza. W ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023” gminy mogą zdobyć dofinansowanie m.in. na kontrolę przestrzegania uchwały antysmogowej, akcje informacyjne czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W puli jest 10,3 mln zł. Nabór trwa do 7 marca br.


Program „Mazowsze dla czystego powietrza” jest realizowany od 2019 roku (wcześniej jako „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza”). Jego celem jest wsparcie lokalnych samorządów z Mazowsza w walce o lepszą jakość powietrza, a co za tym idzie – zdrowie mieszkańców.
 
Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, który jest także ambasadorem Europejskiego Porozumienia na rzecz Klimatu, samorządy stoją przed sporym wyzwaniem związanym z ochroną powietrza. – Często niełatwo sprostać kolejnym przepisom dotyczącym ochrony środowiska. Są one jednak konieczne, by ograniczać smog i zanieczyszczenia. Chcemy nie tylko nakładać na gminy obowiązki, ale także pomagać im w realizacji celów programów naprawczych, takich jak program ochrony powietrza. Stąd cały szereg wsparcia, jakie oferujemy – podkreśla marszałek.

Na co i dla kogo?

Samorządy mogą uzyskać pomoc finansową m.in. na kontrolę przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcje edukacyjno-informacyjne, zakup, montaż i uruchomienie stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyszczenie ulic na mokro czy zwiększenie potencjału inwestycyjnego gminy w walce z niską emisją (np. dokumentacja pod utworzenie sieci ciepłowniczej).

– Program „Mazowsze dla czystego powietrza” od początku swojego istnienia cieszy się dużą popularnością. Co roku jest zgłaszanych około 200 proekologicznych projektów. Tym razem sejmik przeznaczył na nie ponad 10 mln zł. Zachęcam do składania wniosków – mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Dotacja może wynieść do 75 proc. kosztów kwalifikowalnych i maksymalnie 200 tys. zł. Pomoc będzie wypłacana „z dołu”, na podstawie umowy po zrealizowaniu zadania.

Do składania wniosków są uprawnione gminy z terenu województwa mazowieckiego. W ramach naboru można złożyć maksymalnie dwa wnioski, każdy na odrębne zadanie. Trzy wnioski mogą złożyć miasta Radom, Siedlce, Płock, Ostrołęka, Ciechanów. Warszawa może złożyć dwa wnioski na projekty ogólnomiejskie oraz dziewięć na zadania realizowane przez dzielnice.
 
Jak mówi Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w urzędzie marszałkowskim, program ma wesprzeć gminy przede wszystkim w realizacji działań zawartych w programie ochrony powietrza, czyli np. prowadzeniu kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, w tym zakazu spalania niskiej jakości paliw oraz zakazu spalania odpadów. – Można też zdobyć środki na analizy do projektów służących ograniczaniu niskiej emisji. To na przykład dokumentacja do budowy odnawialnych źródeł energii czy przeprowadzenia termomodernizacji. Wkrótce w ramach nowej perspektywy unijnej będzie można pozyskać duże środki na tego typu projekty, warto zatem już teraz zadbać o przygotowanie dokumentacji.

Szczegóły naboru

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023” można składać do 7 marca 2023 r. wyłącznie za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) na adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu marszałkowskiego: /umwm/skrytka lub /umwm/SkrytkaESP). W przypadku awarii platformy ePUAP dopuszcza się możliwość złożenia wniosku na adres e-mail: gospodarka.odpadami@mazovia.pl.
 
Szczegóły naboru, regulamin i wzór formularza można znaleźć na stronie www.powietrze.mazovia.pl oraz www.mazovia.pl.

Inf. pras.

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje