Uroczystość zawierzenia poprzedziło Triduum przygotowujące do tego wydarzenia. Uczestnicy pierwszego dnia Triduum wsłuchiwali się w liturgię Słowa i trwali na modlitwie wynagradzającej przed Najświętszym Sakramentem. Drugiego dnia odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, natomiast trzeciego nabożeństwo podpisania aktów Zawierzenia.
W czwartek, 8 grudnia uroczystość odbyła się w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Eucharystii o godzinie 18.00. Przewodniczył jej ks. Michał Gosk oraz proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. kanonik Jarosław Sutryk. Proboszcz odsłonił i poświęcił obraz Św. Ludwika Marii Grignion de Montfort'a, który stanowił dopełnienie sprowadzenia relikwii tego świętego do Sanktuarium, które miało miejsce 25 marca 2022 roku. Obraz namalowała i podarowała Sanktuarium Halina Fic z Pilawy. Ramy są darem osób przystępujących do Zawierzenia.
Po Komunii świętej wszyscy na czele z księdzem Michałem Goskiem głośno odczytali własnoręcznie napisany akt zawierzenia, a następnie złożyli go na ręce kapłana. W geście wdzięczności i miłości ofiarowali Maryi białą różę. Następnie ksiądz proboszcz wraz z księdzem Michałem dokonał błogosławieństwa i poświęcenia łańcuszków z cudownym medalikiem, będących zewnętrznym znakiem przynależności do Jezusa przez ręce Maryi. Każdy podchodził do kapłana, który uroczyście zapinał łańcuszek na ręku wiernego i udzielał błogosławieństwa.
Oprócz wiernych z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, akt Zawierzenia złożyli również parafianie Trójcy Świętej i Świętej Anny z Radzynia, Komarówki, Turowa, Świętej Małgorzaty z Ulana, Świętej Anny z Wohynia, Św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Czemiernik, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Woli Osowińskiej oraz Wniebowzięcia NMP z Kocka. Kolejne zawierzenie w Sanktuarium odbędzie się 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - święta patronalnego dzieła Zawierzenia.
Każdy z uczestników otrzymał „pakiet” Zawierzenia, w którym znalazły się: książka Tajemnica Maryi i św. Ludwika de Montfort, zakładka z codziennym aktem oddania Maryi oraz Magnificat, a także koronka do 12 przywilejów NMP.
Na zakończenie uroczystości słowa podziękowania na ręce księdza Michała, który z wielkim zaangażowaniem przygotowywał wszystkich do Zawierzenia, głosił konferencje, dbał o wszelkie szczegóły, ale także księdzu proboszczowi Jarosławowi Sutrykowi, który to dzieło pobłogosławił, złożyli Joanna i Jarosław Badziakowie oraz Łukasz Banach. Uroczystość uświetnił chór parafialny pod kierownictwem organisty Karola Miłosza.
Ruch Zawierzenia jest bardzo prężną wspólnotą liczącą już ponad 1000 osób, które złożyły taki akt w radzyńskim Sanktuarium. Pierwsze zawierzenie miało miejsce 8 grudnia 2019 r.
ZDJĘCIA
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Inf. Pras.
MR