R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Tadeusza Kocuka
2023-02-09 19:23:18 Artykuł czytany 1306 razy


Ksiądz kan. Tadeusz Kocuk zmarł 6 lutego w Siemiatyczach. Miał 88 lat. W kapłaństwie przeżył 61 lat. Dzisiaj, 9 lutego w Pobikrach, rodzinnej parafii zmarłego kapłana, odbyły się uroczystości pogrzebowe. Na ostatnie pożegnanie ks. Tadeusza Kocuka przybyło wielu wiernych z parafii w Pobikrach, z Siemiatycz – gdzie spędził ostatnie lata życia oraz z Topczewa – gdzie przez 14 lat był proboszczem. Mszę św. pogrzebową koncelebrowało ponad 40 kapłanów. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.


W homilii biskup Sawczuk przypomniał życiorys zmarłego kapłana, mówił też o nim - Gromadzimy się by pożegnać ks. kanonika Tadeusza Kocuka. Żegnając polecamy go z ufnością Bożemu Miłosierdziu i serdecznie dziękujemy za lata kapłańskiej służby, za duchowe przewodnictwo, jakie pełnił we wspólnocie Kościoła, w rożnych parafiach diecezji drohiczyńskiej, za wszelkie owoce jego modlitwy, jego pracy, jego cierpienia.

HOMILIA
    
Pasterz diecezji mówił też o ostatnich dniach zmarłego kapłana - Wiadomość o jego śmierci nie była całkowitym zaskoczeniem, od jakiegoś czasu czuł się coraz gorzej, w ostatnim okresie otrzymał łaskę udziału w Krzyżu Chrystusa. Cierpienie przeżywał godnie, w spokoju, z cierpliwością. Zawsze był człowiekiem pełnym humoru, otwartym na ludzi, rozsiewającym wokół siebie dużo optymizmu, więc i dolegliwości wieku starszego i choroba nie były w stanie zgasić tej pogody, jaka rysowała się zwykle na jego twarzy.

Ostatnią wolę śp. ks. kan. Tadeusza Kocuka odczytał dziekan siemiatycki ks. prał. Jerzy Cudny, w dokumencie tym zmarły dziękował wszystkim ludziom, których spotkał na swojej drodze i przepraszał wszystkich, których kiedykolwiek nieświadomie mógł skrzywdzić, czy urazić.
    
Słowami wiersza własnego autorstwa pożegnał kolegę kapłana ks. Józef Grzeszczuk, proboszcz parafii Siemiatycze Stacja:
Tadeuszu, przeżyłeś przeogromny czasu szmat,
bo jak zwać żywot prawie przez dziewięćdziesiąt lat.
62 lata w Chrystusowym Kapłaństwie,
bez narzekania, z radości, w służebnym poddaństwie.
W białą koszulę, spinki, kapelusz ubrany,
przez biskupa za przykład był podawany (...)
Nikt w twoim towarzystwie nie mógł być ponury
radością swoją podnosiłeś nas do góry.

    
Znajomość rozpoczętą w Seminarium w 1956 roku wspominał ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. - W kapłaństwie miał tyle humoru, dobrego samopoczucia i radości, podobnie było w czasie studium seminaryjnego. Był wspaniałym kolegą, do dziś pamiętamy jego zachowania, jego żarty i życzliwe postępowanie.
    
Kapłani wspominający śp. księdza Tadeusza zwracali uwagę na jego pogodę ducha, życzliwość, ale też ogromną elegancję, wielką dbałość, by zawsze godnie się prezentować, za jego znak rozpoznawczy uznawano spinki do mankietów i kapelusz. Śp. ks. kan. Tadeusza Kocuka wspominał obecny proboszcz parafii w Topczewie ks. Zbigniew Bolewski i parafianin Fryderyk Bogusz, który znał zmarłego kapłana od czasu nauki w Różanymstoku, a po latach spotkali się w Topczewie, gdzie obaj pełnili swoją posługę, ks. Tadeusz – był proboszczem, pan Fryderyk – kościelnym. Na koniec za udział w uroczystościach pogrzebowych, za modlitwę i życzliwość dziękowała rodzina zmarłego.
    
Po Mszy św. ciało śp. ks. kan. Tadeusza Kocuka złożono na cmentarzu parafialnym w Pobikrach, w parafii gdzie urodził się, wychował, gdzie przyjmował sakramenty.
    
Śp. ks. kan. Tadeusz Kocuk urodził się 22 maja 1934 roku w Skórcu. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Skórcu i Perlejewie. Uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Grajewie, Liceum Ogólnokształcącym Księży Salezjanów w Różanymstoku i Seminarium Duchowne w Siedlcach. Wyższe Seminarium Duchownego ukończył w Drohiczynie. Święcenia diakonatu przyjął w Siedlcach 25 września 1960 roku, natomiast święcenia kapłańskie otrzymał w Drohiczynie 25 czerwca 1961 roku, z rąk bpa Mariana Jankowskiego.
    
Pracował jako wikariusz w parafiach: Rudka, Brańsk, Siemiatycze, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Winna Poświętna i Milejczyce. Był proboszczem w Klichach, Kleszczelach i Topczewie. Był kanonikiem honorowym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej.
    
Po przejściu na emeryturę, przez ostatnie lata jako senior wspomagał parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Zmarł 6 lutego. Jego ciało spoczęło w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Pobikrach.

ZDJĘCIAABol/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu...
2023-02-17 12:07:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r....

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje