Wydarzenia związane z rocznicą Bitwy Siemiatyckiej zorganizowały lokalne władze, ośrodek kultury i IPN Białystok. Jako pierwsi wykładu Marka Gajewskiego z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku „Największe bitwy Powstania Styczniowego. Siemiatycze 1863” wysłuchali uczniowie siemiatyckich szkół. To wiedza o powstaniu, której nie ma w książkach - powiedział po wykładzie Bartek z Sarnak uczeń LO Siemiatycze.
Po południu na spotkanie z historią przyszli mieszkańcy Siemiatycz i okolic. Wiodła ich tu ciekawość, patriotyzm, poczucie obowiązku. Wśród słuchaczy były osoby w różnym wieku, przedstawiciele rożnych profesji. Jak się okazało, także goście z sąsiednich gmin, z Warszawy a nawet z USA. Osoby te podkreślały, że potrzebują odświeżenia wiedzy o Powstaniu Styczniowym i ciekawe są jego przebiegu na siemiatyckiej ziemi.
IPN Białystok wraz z Pocztą Polską, w ramach upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego, wydali serię okolicznościowych znaczków i kartek pocztowych na temat największych bitew i potyczek Powstania na terenie województwa podlaskiego, jeden znaczek poświęcono Bitwie Siemiatyckiej. Znaczek zaprezentował podczas spotkania w Siemiatyczach dyrektor IPN Białystok. O niezwykłym wydawnictwie opowiedziała też Barbara Strzymińska-Zdanewicz regionalny koordynator ds. filatelistyki z białostockiego Oddziału Poczty Polskiej, która stworzyła rocznicowe znaczki, pocztówki i datowniki. Kolejne znaczki prezentowane są wraz z rocznicami bitew którym są dedykowane.
W ramach projektu ukażą się foldery ukazujące bitwy w wymienionych miejscach:
- Waliły (29 kwietnia 1863 r.),
- Gruszki (28 czerwca 1863 r.),
- Brzeźnice (7 lipca 1863 r.),
- Wincenta (18 wrześnnia 1863 r.),
- Łukawica (19 września 1863).
W celu nabycia zaprezentowanych dotąd znaczków i pocztówek IPN Białystok prosi o kontakt mailowy na adres oben.bialystok@ipn.gov.pl
Relację z uroczystości poświęconych 160. rocznicy Bitwy Siemiatyckiej przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ
Obchodzimy w tym roku 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego. Na Powstanie złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców z wszystkich warstw społeczeństwa. Walki trwały do jesieni 1864 r.
Znaczek, karta i folder dotyczące Bitwy Siemiatyckiej zostały przygotowane we współpracy i przy współfinansowaniu Siemiatyckiego Ośrodka Kultury i Burmistrza Siemiatycz. Ośrodek Kultury i Miasto byli też współorganizatorami prelekcji.
>>> GALERIA ZDJĘĆ >>>
.jpg)
.jpg)
ABol [ja]