Stanisław Baj

13 lipca minęła setna rocznica urodzin prof. Ludwika Maciąga - jednego z najlepszych współczesnych polskich malarzy pejzażystów i batalistów, ilustratora wielu książek, plakatów czy znaczków pocztowych Z tej okazji na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim odsłonięto mural, którzy namalowali absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Sylwestra Pędziejewskiego. Otwarto także wystawę poświęconą artyście.

Waldemar Sabak

Kilku punktów procentowych zabrakło, by gmina Górzno otrzymała za frekwencję wyborczą samochód pożarniczy. Samochód ominął gminę i pojechał dalej, ale została satysfakcja z osiągnięcia najwyższej w powiecie garwolińskim frekwencji w wyborach prezydenckich. Zostały też zaplanowane na ten rok inwestycje, które mimo wakacji idą pełną parą.

Marzena Swieczak

Nawalne opady deszczu sprawiły sporo problemów mieszkańcom Garwolina, paraliżując ruch w wielu rejonach miasta. W celu zapobieżenie podobnym kłopotom w przyszłości, władze miasta podjęły szereg działań doraźnych i długofalowych, które będą miały wpływ na gospodarkę wodną. Między innymi rozważane jest opracowanie koncepcji odwodnienia całego miasta.

Mariusz Osiak

Władze gminy Łuków złożyły wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i otrzymały 2 mln zł dofinansowania do budowy oczyszczalni w Gołaszynie. Jak mówi nam wójt Mariusz Osiak, to pierwszy ważny krok do realizacji długoletniego planu skanalizowania terenów gminy. Aby sfinansować budowę sieci kanalizacyjnej władze gminy zamierzają strać się o pożyczkę w wysokości 12 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

urologia

Wszystko wskazuje na to, że tak. Zamysł kierownictwa szpitala zyskał aprobatę autorytetu polskiej urologii prof. dr hab. n. med. Piotra Radziszewskiego, a przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk zaangażował się w pozyskanie funduszy. Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z posłem Henrykiem Kowalczykiem i zastępcą dyrektora garwolińskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Michałem Rękawkiem:

ALICJA

Alicja Dziurdziak, młoda łukowska wokalistka, wydała swój pierwszy singiel. Piosenka nosi tytuł „Czekam”.

oczyszczalnia

Czteromilionowe wsparcie do realizacji największej w ostatnich latach inwestycji, otrzymała gmina Maciejowice od samorządu województwa mazowieckiego. Umowę podpisano uroczyście 9 lipca w obecności niemal stu mieszkańców.

Piotr Pludowski

W czwartek 9 lipca odbyła się w Łukowie sesja Rady Miasta. Radni mieli do podjęcia dwie – nie licząc budżetu – najważniejsze uchwały w ciągu roku. Jedną w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania, a drugą w sprawie udzielenia mu absolutorium za wykonanie budżetu. Co do wotom zaufania radni powiedzieli nie. Natomiast uchwałę w sprawie absolutorium przyjęli jednogłośnie.

hymn

Konkurs na Hymn 40. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej został rozwiązany. Wygrał utwór pt. „Twoje fiat” autorstwa Ewy Iwaszko z grupy 15 b oraz Tomasza Szabrańskiego z grupy 15 a.