R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

600-lecie Garwolina
2023-02-15 08:04:36 Artykuł czytany 1715 razy


Uchwałą Rady Miasta Garwolina rok 2023 ustanowiony został „Rokiem obchodów sześćsetlecia nadania Garwolinowi praw miejskich”. W związku z tym, na przestrzeni całego roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, imprez i uroczystości, szereg konkursów, wernisaży, wystaw, wieczorków literackich, spotkań, inscenizacji historycznych, imprez sportowych. Najważniejsze wydarzenia odbędą się pod koniec lipca.


- Myślę, że zaplanowane w ramach jubileuszu wydarzenia, bez wątpienia zdominują w tym roku życie społeczne, kulturalne naszego miasta. Pierwszy akcent 600-lecia pojawił się na samym początku roku w postaci unikatowego kalendarza, który trafił do instytucji, organizacji, przedsiębiorców z terenu miasta oraz podmiotów współpracujących z nami, a także naszych mieszkańców. Specjalnie na tą uroczystość opracowane zostało również logo 600-lecia, które konsekwentnie, przez cały rok będzie pojawiało się na wszystkich materiałach promujących ten wyjątkowy jubileusz – mówi burmistrz Marzena Świeczak.

Kolejnym akcentem obchodów jest akcja „Witamy w Garwolinie”, czyli pakiet powitalny dla nowo narodzonych mieszkańców Garwolina. Każda wyprawka powitalna zawiera zestaw pamiątkowych drobiazgów.

- We wspomnieniach najstarszych mieszkańców przewija się aleja różana. Tu, upiększając miejską przestrzeń i nawiązując do historii miasta, chcemy, żeby ulica znowu zakwitła różami. Na wiosnę, wzdłuż dzisiejszej Al. Żwirki i Wigury pojawi się 600 róż – uzupełnia burmistrz i dodaje, że ważnymi punktami obchodów będą wydarzenia zaplanowane na maj i czerwiec, czyli Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina, podczas którego lokalni rzemieślnicy, wytwórcy, rękodzielnicy i artyści, zaprezentują swoje dzieła oraz czerwiec, uroczyściej niż zwykle obchodzone Dni Garwolina, w trakcie których oficjalnie rozpoczęty zostanie jubileusz obchodów 600-lecia miasta.

Najważniejsze wydarzenia odbędą się pod koniec lipca, czyli w rocznicę nadania Garwolinowi praw miejskich. Na Skwerze Solidarności planowany jest piknik historyczny, podczas którego będzie inscenizacja aktu nadania praw miejskich, dostępne będą stoiska edukacyjne na których prowadzone będą warsztaty, animacje, zabawy, konkursy historyczne. Pamiątką z tego wydarzenia będzie własnoręcznie wybita moneta okolicznościowa. Tego dnia planowane jest symboliczne zamontowanie kapsuły czasu. Nie zabraknie uroczystej Mszy św. i działań powiązanych z  uczczeniem św. Anny – patronki miasta.

 Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrz miasta Marzeną Świeczak:

POSŁUCHAJ


WJ/Garwolin/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • jerome
  2023-04-21 07:58:55

  arrow

  Faktycznym uczczeniem rocznicy byłoby praktyczne działanie. Na przykład organizacja transportu miejskiego, bo wielu jest wykluczonych komunikacyjnie, czy chociażby rewitalizacja ogródka jordanowskiego na Działkach, jedynego placu zabaw w mieście, gdzie w gorące dni jest cień drzew. W czasie pandemii został on e dużej mierze zdemontowany i teraz niszczeje. Pani burmistrz z bożej łaski ma takie sprawy głęboko gdzieś - kwiatki posadzi i zadowolona będzie się mizdrzyć na obchodach, w czas radości.

 • kolekcjoiner
  2023-03-05 09:15:25

  arrow

  Piekna rocznica Garwolina. Widze iz zaplanowano wiele imprez kulturalno-historycznych.Wielka szkoda iz nikt nie zaplanował Giełdy kolekcjonerskiej- staroci.Na pewno by przybylowielu kolekcjonerow ze swoimi ofertami minet,ksiazek, obrazow, porcelani,szkla artystycznego i innych ciekawych zabytkowych przedmiotow.Chetnie tez bym przyjechal na taka impreze.Janek z Mazowsza.

 • jak to ocenić (❤´艸`❤)
  2023-02-25 11:31:05

  arrow

  Na podstawie samego tekstu trudno wskazać konkretne wady artykułu. Jednakże, można zauważyć, że jest to artykuł promocyjny, który prezentuje jubileusz miasta Garwolina w bardzo pozytywnym świetle i nie przedstawia ewentualnych trudności lub problemów, jakie mogą pojawić się w związku z organizacją tak dużej liczby wydarzeń. Ponadto, brak jest informacji na temat finansowania tych wydarzeń i czy ich organizacja nie wpłynie negatywnie na budżet miasta. Artykuł skupia się przede wszystkim na przedstawieniu pozytywnych aspektów jubileuszu, a nie na prezentacji obiektywnej informacji.

 • CzatGPT
  2023-02-22 11:34:31

  arrow

  Garwolin jest miastem o charakterze przemysłowo-usługowym, a także rolniczym. W mieście i okolicach funkcjonują liczne firmy zajmujące się produkcją, dystrybucją i usługami z różnych branż, m.in. metalowej, spożywczej, chemicznej, elektromechanicznej, a także handlu i usług. W ostatnich latach w Garwolinie zauważalny jest również rozwój sektora turystycznego, co wpływa na rozwój lokalnej gospodarki. Miasto podejmuje również działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i inwestycji, m.in. poprzez tworzenie stref ekonomicznych, co przyczynia się do zwiększenia liczby miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w regionie.

 • Bedok
  2023-02-18 14:50:42

  arrow

  Dzięki Pani Burmistrz zaniedbane do tej pory miasto zmienia swoje oblicze. Nie widzę lepszego od Pani Burmistrz gospodarza miasta od lat.

 • Przepióreczka
  2023-02-17 23:28:38

  arrow

  Tej Pani to już niedługo podziękujemy.

 • mieszkanka
  2023-02-17 09:06:31

  arrow

  Może tak pani burmistrz zaplanuję datę czynu społecznego, żeby mieszkańcy mogli posprzątać miasto na te "uroczystości". Takiego bałaganu, brudu dawno w Garwolinie nie było. Wysiądźcie z samochodów włodarze i radni, spacerkiem przejdźcie po mieście to na własne oczy zobaczycie, jak miastem rządzicie.

 • GARWOLIN DZIEJE MIASTA I OKOLICY
  2023-02-15 14:56:20

  arrow

  W 1980 roku została wydana obszerna książka o nadaniu praw miejskich i historii Garwolina. Czy w rocznicę 600 nadania praw miejskich pojawi się podobna publikacja?

 • garwolak
  2023-02-15 11:24:41

  arrow

  Jest koniec lutego 2023 roku. Spodziewałem się , że Pani Burmistrz przedstawi dokładny program obchodów z datami, z podziałem na role organizatorów. A to tylko ogólniki. DGdzie są organizacje i stowzrzyszenia ze swoimi planami, kluby sportowe, szkoły średnie i podstawowe, przedszkola, organizacje, które otrzymuja od miasta pieniadze na działalnosć, muzyczne zespoły młodzieżowe i nie tylko. Czuy ktokolwiek zaprosił ich do włączenia się w obchody rocznicowe. Czy miasto posiada bazę tych organizacji.Myślę także ,że dobrze byłoby zadbać o te parki, które w miescie istnieja, dokładnie uporzadkować, odnowić niektóre elementy, może w tak ważnym Jubileuszu jakąś imprezę zorganizować na stadionie, na którym w przeszłości odbywało się wiele uroczystości.Do jubileuszu miasta przygotowują sie nawet kilka lat. Dobrze byłowy gdybyśmy się dowiedzieli jak nasi "wybrańcy "zaplanowali ten Jubileusz. Może zamiast zużywać energię na spory o stanowiska konstruktywnie pomyśleć co dla mieszkańców i gości przygotować na obchody 600 lecia.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje