Katarzyna Klimiuk

Rada powiatu łosickiego nie udzieliła Zarządowi wotum zaufania i nie przegłosowała absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku. To główne punkty zwołanej 18 sierpnia sesji Rady powiatu. Po sesji starosta Katarzyna Klimiuk nie kryła rozczarowania wynikami głosowania. Jej zdaniem nie było podstaw do nie udzielenia absolutorium i nie zatwierdzenia rocznego sprawozdania z budżetu.

Szczepan Kalinowski

18 sierpnia w Białej Podlaskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca żołnierzy 34. Pułku Piechoty, który w latach 1918 – 1939 stacjonował w tym mieście. Żołnierze ci odegrali ważną rolę w życiu społeczno - kulturalnym Białej Podlaskiej. Jedną z ciekawostek dotyczących 34. Pułku Piechoty przybliżył dr Szczepan Kalinowski, regionalista z Białej Podlaskiej:

LESNIK

Trochę inaczej niż zwykle, bo nie na rozpoczęcie ale prawie na zakończenie wakacji zorganizowano akcję „Lato z siemiatycką biblioteką 2020”. Codziennie od 17 do 21 sierpnia w godz. 13.00 - 15.00 w Bibliotece w Siemiatyczach prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży. W pierwszym dniu z dziećmi spotkał się Eryk Zaremba, miłośnik przyrody, leśnik i youtuber. Przyniósł ze sobą kosz zielonych gałązek, głowę pełna zagadek i opowieści, a do tego sporą dawkę pozytywnej energii. Szybko okazało się, że dziecięca wiedza o świecie przyrody może zadziwić niejedną dorosłą osobę. Dzieci po kreatywnych i aktywnych zajęciach w bibliotecznym ogrodzie bez wahania deklarowały, że będą przychodzić też na kolejne spotkania.

TABLICA

Tablica upamiętniająca setną rocznicę miejsc Bitwy Warszawskiej została odsłonięta w Kąkolewnicy.

wicestarosta Marek Ziedalski

W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat garwoliński, tegoroczne matury wypadły znacznie słabiej niż rok temu. Maturę oblało 248 osób na 822 przystępujących do egzaminu dojrzałości. W LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie zdawalność była na poziomie 98%, a w ZS Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki zaledwie 45% absolwentów przystępujących do egzaminu zdało go.

Wieslaw Mazurek

Trwa budowa szkoły podstawowej w Branicy Radzyńskiej. Ze względu na epidemię koronawirusa i utrudnienia, jakie dotknęły budowlańców, zakończenie prac opóźni się o kilka tygodni. Mimo to samorząd liczy, że jeszcze tej jesieni w obiekcie rozpoczną się zajęcia. Na jakim etapie jest inwestycja? O szczegółach mówi wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.

KONCERT

„Prowadź mnie takiego jakim jestem”, pod takim hasłem 16 sierpnia w Starej Kornicy zorganizowano koncert pieśni maryjnych. Pieśni maryjne zaśpiewał zespół Korniczanie.

UROCZYSTOSCI

Już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia na cmentarzu parafialnym w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się odpust ku czci św. Rocha. W tym tygodniu na cmentarzu trwała wzmożona akcja sprzątania grobów swoich bliskich.

pielgrzymi

- Tegoroczna pielgrzymka duchowa, inna niż poprzednie, może być dla wielu osób przełomem na drodze wiary- mówią pątnicy z grupy srebrnej, uczestniczący w tym roku w codziennych spotkaniach w parafiach. W czwartek w parafii Trójcy Świętej odbyło się ostatnie spotkanie w ramach pielgrzymowania duchowego. Katolickie Radio Podlasie prowadziło transmisję z tego miejsca.