homilia
W sobotę, 3 września uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego rozpoczęła drugi dzień obchodów jubileuszowych 500-lecia Kodnia. Posłuchaj homilii Biskupa Siedleckiego.
o. Szmydki
W piątek, 2 września w Kodniu nad Bugiem rozpoczęły się trzydniowe obchody jubileuszu 500-lecia uzyskania praw miejskich. Inscenizacja plenerowa bitwy księcia Mendoga, przypomniała zebranym na kodeńskiej Kalwarii legendę powstania miejscowości. „To den Pane!” – tymi słowami miał obudzić księcia Mendoga jego giermek. Dzień okazał się dobry, stąd miejscu nadano nazwę „Toden”, co z czasem przekształciło się w Kodeń. Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia Jubileuszu było nabożeństwo ekumeniczne w kościele Ducha Świętego pod przewodnictwemks. kard. Józefa Glempa, Prymasa seniora Polski, z udziałem Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego oraz Arcybiskupa Abla Popławskiego – Ordynariusza Diecezji Lubelsko–Chełmskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. Uczestników liturgii powitali ojciec dr Ryszard Szmydki - Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów oraz Ryszard Zań – Wójt Gminy Kodeń.
Abp Abel
W piątek, 2 września w Kodniu nad Bugiem rozpoczęły się trzydniowe obchody jubileuszu 500-lecia uzyskania praw miejskich. Inscenizacja plenerowa bitwy księcia Mendoga, przypomniała zebranym na kodeńskiej Kalwarii legendę powstania miejscowości. „To den Pane!” – tymi słowami miał obudzić księcia Mendoga jego giermek. Dzień okazał się dobry, stąd miejscu nadano nazwę „Toden”, co z czasem przekształciło się w Kodeń.Po homilii Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski odśpiewał Panichidę, w której modlił się za zmarłych mieszkańców Kodnia. Uczestnicy nabożeństwa po jego zakończeniu mogli obejrzeć pełnometrażowy filmu o historii Kodnia.
Homilia Kard. Glempa
W piątek, 2 września w Kodniu nad Bugiem rozpoczęły się trzydniowe obchody jubileuszu 500-lecia uzyskania praw miejskich. Inscenizacja plenerowa bitwy księcia Mendoga, przypomniała zebranym na kodeńskiej Kalwarii legendę powstania miejscowości. „To den Pane!” – tymi słowami miał obudzić księcia Mendoga jego giermek. Dzień okazał się dobry, stąd miejscu nadano nazwę „Toden”, co z czasem przekształciło się w Kodeń.
Homilia Bpa Dydycza 02.09.2011
2 września w Rudce odbyła się ogólnopolska inauguracja nowego roku szkolnego w szkołach rolniczych.
Koden
Bitwę z zamierzchłych czasów odtwarzali członkowie bialskiej grupy rekonstrukcyjnej FORTIS, w przygotowania włączyli się również liczni mieszkańcy Kodnia, którzy wzięli też udział w rekonstrukcji.
Legenda Koden
A o czym opowiada legenda związana o powstaniu Kodnia? O tym opowiedziała naszemu reporterowi instruktor Warsztatów terapii Zajęciowej w Kodniu, Beata Kupryś
ks. Slawomir Kapitan
Jednodniową wycieczkę do ciekawych miejsc – sanktuariów w naszym regionie poleca, na zakończenie cyklu Radiowe Podróże małe i duże, Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Sławomir Kapitan. Wola Gułowska, Jabłeczna, Kodeń, Kostomłoty, Pratulin, Janów Podlaski, Leśna Podlaska – to trasa wycieczki, którą, jak zapewnia ks. Kapitan, warto zorganizować w którymś z jesiennych dni.
Grzegorz Bierecki
Gościem audycji "Spokojnie to tylko rozmowa" 2 września był Grzegorz Bierecki, prezes SKOK.