karetka
Samorządy Borowia i Parysowa stanowczo sprzeciwiają się planom wojewody dotyczącym przypisania tych gmin do zespołu ratownictwa medycznego z miejscem wyczekiwania w Latowiczu, a nie w Garwolinie. Dyrektor garwolińskiego SP ZOZ popiera zaproponowane przez wojewodę zmiany, a powiat uważa, że jest to nie najlepsze rozwiązanie.
Budzet
Przyszłoroczny budżet gminy Żelechów jest kolejnym, proinwestycyjnym. Świadczy o tym chociażby plan zamierzeń inwestycyjnych, który przewiduje realizację kilku dużych zadań ze wsparciem funduszami unijnymi. Wbrew obiegowym opiniom, zadłużenie gminy jest na bezpiecznym poziomie i - według burmistrz - jakiekolwiek obawy o kondycję finansową gminy Żelechów są nieuzasadnione. Realizacja wielu dużych inwestycji budzi obawy, że gmina zadłuża się. Burmistrz uspokaja, że jest to nieuzasadnione, ponieważ zadłużenie gminy na rok 2017 będzie na poziomie 32%, przy dopuszczalnym 60%, a ten rok zakończy się zadłużeniem w granicach 28%. W ciągu trzech ostatnich lat inwestycje pochłonęły ponad 21 mln zł, a zaciągnięty kredyt to ok. 7 mln, a resztę stanowią środki zewnętrzne i własne... O uchwalonym budżecie i finansach gminy Waldemar Jaroń rozmawia z burmistrz miasta Mirosławą Miszkurka.
wojt Slawomir Skwarek
W gminie Adamów trwają przygotowania do uchwalenia przyszłorocznego budżetu. Jak podkreśla wójt Sławomir Skwarek, w przyszłym roku zaplanowano szereg drogowych inwestycji oraz rozpoczęcie prac związanych z powstaniem Powiatowego Centrum Lekkoatletycznego. W poszczególnych gminach naszego regionu kończą się prace nad przygotowywaniem budżetów na przyszły rok. Po przygotowaniu projektów przez wójtów, burmistrzów i prezydentów, po zaopiniowaniu ich przez Regionalne Izby Obrachunkowe, teraz czas na pracę poszczególnych rad. To do radnych należy podjęcie uchwał o przyjęciu bądź nie zaproponowanych przyszłorocznych planów dochodów i wydatków. Prace nad budżetem dobiegają też końca w gminie Adamów. Jak mówi nam wójt Sławomir Skwarek, uchwała budżetowa zostanie podjęta na sesji, którą odbędzie się tuż po świętach:
spotkanie w Pilawie
Czołowe miejsca w rankingach zrównoważonego rozwoju i pozyskiwaniu funduszy unijnych, realizacja wielu inwestycji poprawiającej życie mieszkańcom. To tylko niektóre osiągnięcia samorządu miasta i gminy Pilawa w mijającym roku. Przedświąteczne spotkanie pilawskich władz samorządowych z przedstawicielami lokalnej społeczności było okazją do przełamania się opłatkiem, składania życzeń i podsumowań.
ZJAZD
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Garwolinie zdecydowaną większością głosów zadecydował o oddaniu sterów władzy w Związku wójtowi gminy Górzno Waldemarowi Sabakowi. Jego zastępcami zostali wójt gminy Borowie Wiesław Gąska i Miastkowa Kościelnego Jerzy Jaroń.
obrady
Czy część łukowskiej Targowicy, gdzie co czwartek odbywa się handel, zostanie sprzedana? Kiedy ostatnio o tym informowaliśmy żadnych konkretnych decyzji jeszcze nie było. Dziś natomiast już są. Szacunkowe wpływy ze sprzedaży tej działki zostały ujęte w przyszłorocznym budżecie. Na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbywała się 15 grudnia, i kiedy dyskutowano nad projektem budżetu, ten temat powrócił. Radny Marcin Wysokiński poinformował, że w planowanych dochodach ze sprzedaży miejskich działek są już ujęte wpływy ze sprzedaży działki znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Prusa i Łąkowej, gdzie co czwartek odbywa się handel. Tę informację potwierdził burmistrz Dariusz Szustek. Radny Marcin Wysokiński podczas swojego wystąpienia apelował do burmistrza, aby pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na modernizację dalszej części Targowicy. W odpowiedzi usłyszał, że takie są właśnie zamierzenia.
spotkanie
W najbliższy wtorek, 20 grudnia odbędzie się spotkanie przedświąteczne mieszkańców gminy Wodynie. Wójt gminy Wojciech Klepacki zaprasza na to spotkanie do Gminnego Ośrodka Kultury.
audycja rolnicza /16 grudnia/
Po zaliczkach przyszedł czas na płatności końcowe. Od początku miesiąca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę reszty środków w ramach dopłat dla rolników. Do wypłacenia jest jeszcze około 4,5 miliarda złotych. Z unijnych pieniędzy korzysta rocznie ponad milion trzysta tysięcy gospodarstw. Do czerwca w ramach dopłat bezpośrednich do polskich rolników trafi w sumie niemal 15 miliardów złotych.
spotkanie
Tradycją w gminie Maciejowice stały się bożonarodzeniowe spotkania przedstawicieli lokalnej społeczności nadwiślańskiej gminy z władzami różnych szczebli, ludźmi polityki, biznesu, kultury, księżmi. Jest to doskonała okazja do złożenia sobie życzeń, ale też podsumowania działalności samorządu gminy.