NEAPOL

Gustaw Herling-Grudziński - pisarz, eseista i krytyk literacki, autor "Innego świata" - jednej z najważniejszych książek o gułagu, urodził się w 1919 roku w Kielcach, zmarł w 2000 r w Neapolu. To właśnie w tym mieście znajdują się rękopisy jego dzieł, felietonów, pism i listów, a także wycinki prasowe i zdjęcia. W sobotę, 4 czerwca prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożył kwiaty pod tablicą umieszczoną na domu, w którym w latach 1955-2000 mieszkał Gustaw Herling-Grudziński. Spotkał się też z jego córką - Martą Herling. Następnie w Palazzo Filomarino wszyscy razem w towarzystwie dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego obejrzeli wystawę poświęconą pisarzowi i zbiór jego archiwalnych dokumentów. Ich katalogowanie i digitalizacja dobiega końca. Wersja elektroniczna powinna być udostępniona w przyszłym roku. Wśród dziennikarzy towarzyszących Prezydentowi RP w trakcie wizyty w Neapolu był też nasz kolega Andrzej Ilczuk. Oto jego relacja z tego spotkania:

Andrzej Wrobel

Otwarcie nowej sali gimnastycznej odbyło się 9 czerwca w Dziewulach w gminie Zbuczyn. Początek uroczystości poprzedziła Msza Św. w miejscowym kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej. W inauguracji obiektu wzięło ponad 200 uczestników.

diakon

W najbliższą sobotę, 11 czerwca w siedleckiej katedrze, biskup Kazimierz Gurda wyświęci 7 księży, wśród których jest Dariusz Wójcik z łaskarzewskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

ks. Pawel Bielecki

W Rejonowym Centrum Światowych Dni Młodzieży w Łukowie trwają intensywne przygotowania do lipcowych wydarzeń. Już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie wolontariuszy. Zaplanowano także akcję pod hasłem „ŚDM-owy raban”.

Marek Chciałowski

Powiat garwoliński jako jeden z niewielu na Mazowszu otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na poprawę stanu dróg. Pokaźny strumień unijnych funduszy skierowany zostanie na cztery odcinki dróg w czterech gminach powiatu.

medale

14 mieszkańców miasta i gminy Pilawa, których trzech lub więcej synów nienagannie pełniło zasadniczą służbę wojskową, odznaczonych zostało przez ministra obrony narodowej złotymi i srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

mlody naukowiec

Piotr Kruglej, uczeń międzyrzeckiego Liceum Ogólnokształcącego, został laureatem Regionalnego Konkursu Młodych Naukowców Explory w Chęcinach.

50 lat

Dokładnie 50 lat temu powiedzieli sobie sakramentalne TAK. W minioną sobotę, 4 czerwca w bialskim Magistracie 20 par otrzymało medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

festyn

Występy zespołów tanecznych i śpiewaczych, degustacja pierogów, kiełbasa z grilla, kąkolewnicka oranżada, to tylko niektóre atrakcje pierwszego Festynu Rodzinnego, który odbył się 5 maja w Kąkolewnicy.