NADWISLANKA

24 września odbędzie się kolejne, i chyba najważniejsze, spotkanie przedstawicieli samorządów województw mazowieckiego i lubelskiego, które leżą wzdłuż drogi nr 801 zwanej „Nadwiślanką”. Wiodącym jego tematem będą sprawy dotyczące kompleksowej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 801.

Grzegorz Dziemidowicz

- Jeśli nie zdobędziemy się na solidny i mocno ugruntowany program sprostaniu temu zadaniu, przed którym Europa staje w takiej skali po raz pierwszy, to znajdziemy się w bardzo trudnym położeniu - mówił na antenie Radia Podlasie Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP, wykładowca Collegium Civitas i UKSW. Skomentował w ten sposób gorący temat napływu uchodźców do Europy.

ZNIKASZ

Czy o tym, kim jesteśmy, decydują jedynie procesy neurobiologiczne, zachodzące w naszym mózgu? Mia cieszyła się, kiedy jej mąż znów zaangażował się w ich związek, który jeszcze niedawno przechodził poważny kryzys. Jednak gdy Frederik podczas rodzinnych wakacji doznaje ataku nerwowego, okazuje się, że powodem zmian jego osobowości jest guz mózgu. Wkrótce wychodzi na jaw, że mężczyzna w tajemnicy przed rodziną dopuścił się milionowych oszustw. Kobieta musi teraz chronić siebie i syna przed mężem, który zmienia się w nieobliczalną, obcą osobę. Obsesyjnie śledzi wyniki najnowszych badań neurologicznych, próbując zrozumieć, jak to możliwe, że mężczyzna, z którym tworzyła wieloletni związek, mógł stać się kimś zupełnie innym. Szuka odpowiedzi na pytanie, z kim tak naprawdę spędziła trzy ostatnie lata, najszczęśliwsze w ich małżeństwie. O książce mówi psycholog, psychoterapeuta i wydawca, Jacek Santorski

Ks Marek Balwas

W sobotę 19 września w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z dekanatu międzyrzeckiego w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Tym razem gościem specjalnym spotkania był ks. Marek Bałwas. To kapłan, który jeździ na wózku i jednocześnie pracuje jako duszpasterz.

ZBIORNIK

Za pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej władze Garwolina zamierzają realizować II etap największej obecnie inwestycji- budowy zbiornika retencyjnego na prawym brzegu rzeki Wilgi. Termin zakończenia ciągnącej się kilka lat budowy zaplanowano na 2019 rok.

MATURY

Wśród liceów, najwyższa w powiecie zdawalność tegorocznych matur była w garwolińskim „Ogólniaku” na Długiej i wyniosła 98 %, a wśród techników tradycyjnie najlepiej było w żelechowskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wyssogoty Zakrzewskiego. Tam maturę zdało ponad 90% uczniów.

swietlica

Dzięki środkom unijnym przeprowadzony został kapitalny remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Głoskowie w gminie Borowie, z docelowym jego wykorzystaniem na świetlicę wiejską. Koszt przedsięwzięcia, to ponad pół miliona złotych, ale w obiekcie mieścić się będzie funkcjonalna świetlica i strażacka remiza.

dozynki Stara Kornica

20 września w Starej Kornicy odbyły się Dożynki Powiatowe powiatu łosickiego. Święto plonów rozpoczęło się w miejscowym kościele parafialnym od poświęcenia wieńców dożynkowych i Eucharystii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Jacek Nazaruk, proboszcz parafii Szpaki.

ks. Pawel Bielecki

Rejonowe Centrum Światowych Dni Młodzieży w Łukowie wznowiło po wakacjach swoją działalność i już w najbliższy piątek 25 września zaprasza wszystkich młodych na spotkanie. Odbędzie się ono w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, a głównym tematem będzie: „Ofiarowanie – Oddam Życie w Dobre Ręce”.