Edward Borodijuk
Dr Edward Borodijuk z Białej Podlaskiej od dwudziestu lat wyrusza w sierpniu na pielgrzymi szlak. Bialczanin mówi, że nie wyobraża sobie aby zabrakło go wśród tych, którzy idą pokłonić się Matce Bożej Jasnogórskiej.
Andrzej Wasilewski
Klub Gladiator Siedlce w okresie wakacji trzy razy w tygodniu organizuje treningi w ramach Letniej Akademii Muay Thai. Treningi odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w sali przy ul. Asłanowicza 18- początek o godz. 18.00. Aby uczestniczyć w treningach nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, ważne są przede wszystkim chęci. Więcej o letniej Akademii Muay Thai opowiada trener Andrzej Wasilewski
PIELGRZYMKA ROWEROWA
W poniedziałek 7 lipca, po Mszy św. celebrowanej o godzinie 7.30 z parafii Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim już po raz siódmy wyruszyła rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę. Na pielgrzymi szlak udało się 32 pątników. Najstarszy uczestnik pielgrzymki ma 70 lat, najmłodszy 12. Organizatorem, duchowym przewodnikiem i kierownikiem pielgrzymki jest proboszcz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim ks. kanonik Józef Brzozowski.
Dariusz Szustek
W Urzędzie Miasta w Łukowie rozpoczęła się procedura odwołania dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Iwony Kmieć. Wkrótce, jak zapowiada burmistrz Dariusz Szustek, ma zostać rozpisany nowy konkurs na to stanowisko. Rozpoczęcie tej procedury to efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną Urzędu Miasta w Łukowie w sprawie dotyczącej ubiegłorocznego zarządzenia burmistrza o zatwierdzeniu uchwały komisji konkursowej, która miała wyłonić dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5. Oddalając skargę Sąd utrzymał tym samym w mocy decyzję wojewody o unieważnieniu tego zarządzania. Co za tym idzie unieważnione zostało również zarządzenia burmistrza w sprawie powołania na to stanowisko Iwony Kmieć. Poproszony o komentarz w tej sprawie burmistrz Dariusz Szustek, stwierdza:
DRELOW
Jak zwykle w pierwszą niedzielę lipca odbywają się Dni Drelowa . Tym razem święto tej miejscowości odbyło się w minioną niedzielę (6 lipca). W ramach obchodów Dni Drelowa w miejscowości Pereszczówka w miejscu dawnej gajówki unity Szymona Pawluka został postawiony i poświęcony dębowy krzyż oraz tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenia sprzed 140 lat. W tym miejscu kozacy zamordowali dwoje dzieci i żonę unity Szymona Pawluka
KORNICA
Dopisała pogoda i frekwencja. 6 lipca w Starej Kornicy odbył się Festyn Rodzinny. Wystąpiły m.in. dzieci z miejscowej szkoły, zespoły ludowe z gminy Stara Kornica i gmin sąsiednich. Atrakcją festynu był występ kabaretu „Weźrzesz”, pokazy garncarskie i wikliniarskie, a także degustacja potraw regionalnych.
fatimskie
5 lipca przypadała 27. rocznica nabożeństw fatimskich odprawianych w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach. Eucharystii, w której uczestniczyło kilkuset pielgrzymów z różnych zakątków Polski, przewodniczył Pasterz Diecezji Siedleckiej, biskup Kazimierz Gurda. W homilii wiele miejsca biskup poświęcił rodzinie i jej roli w wychowaniu dzieci, a także ograniczeniom, które rodzice napotykają w dzisiejszym świecie. – Nowe ideologie sugerują kobiecie, że przeszkodą w realizacji szczęśliwego życia nowoczesnej kobiecie jest małżeństwo i macierzyństwo. Jeżeli już pragnie dziecka, to może je mieć bez małżeństwa, poznania mężczyzny, czy związania się z nim na całe życie. Podobnie jest z zadaniami, jakie proponuje dzisiaj świat ojcu- praktycznie o nim się nie mówi… – argumentował Ordynariusz Diecezji Siedleckiej. Relacja Waldemara Jaronia:
absolutorium
Po raz pierwszy w historii odrodzonych samorządów, w tym roku w powiecie garwolińskim „przećwiczono” wszystkie dopuszczalne w ustawie o samorządzie terytorialnym możliwości udzielenia absolutorium organom wykonawczym gmin i powiatu, począwszy od jednomyślności radnych, po nie udzielenie absolutorium. W zdecydowanej większości samorządów, radni jednomyślnie przegłosowali udzielenie absolutorium dla władzy wykonawczej. W dwóch samorządach było to przy pojedynczych przypadkach wstrzymania się od głosowania albo głosowaniu przeciw udzieleniu absolutorium. Włodarza stolicy gminy negatywnie skwitowano za realizację ubiegłorocznego budżetu, a w Żelechowie nie zapadło rozstrzygnięcie. Relacja Waldemara Jaronia.
Dariusz Szustek
Mieszkańcy Łukowa, zwłaszcza tej części miasta, którą przyjęło się potocznie nazywać „za torami” nie mają ostatnio łatwego życia. Utrudnia je bez wątpienia „kumulacja” inwestycji. Jak już nie raz Państwa informowaliśmy w tej części miasta trwają dwie poważne inwestycje. Po pierwsze trwa przebudowa stacji oraz dwóch przejazdów kolejowych. Do tego rozpoczęła się rozbiórka kładki nad torami. Druga ważna inwestycja to budowa kanalizacji w ulicy Okrzei. Ta kumulacja inwestycji nie jest łatwa do zniesienia. A tymczasem kolejnym etapem przebudowy stacji PKP ma być również modernizacja przejazdu kolejowego na ulicy Farfak. Dziś to jedyny czynny przejazd. Ale jak się okazuje, podczas modernizacji nie będzie on całkowicie zamknięty dla ruchu. Mówi burmistrz Dariusz Szustek: