Tadeusz Pikus

W uroczystości ingresu do katedry siedleckiej bpa Kazimierza Gurdy 24 maja uczestniczyli hierarchowie kościoła katolickiego, parlamentarzyści, samorządowcy oraz wierni z diecezji siedleckiej i kieleckiej. Do Siedlec przybył także biskup nominat diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, który dziś obejmie kanonicznie diecezję drohiczyńską a 25 maja odbędzie się Jego ingres do katedry. Natalia Bala zapytała Księdza Biskupa o to, czego życzy nowemu biskupowi siedleckiemu.

projekt

W Publicznej Szkole Podstawowej w Woli Rębkowskiej w gminie Garwolin realizowany był kolejny projekt edukacyjno- wychowawczy, dzięki któremu uczniowie mogli się dowiedzieć kim są, jakie są ich korzenie i jaką rolę mają do spełnienia na ziemi. Uczyły się tolerancji, poszanowania godności drugiego człowieka, ochrony przyrody, szacunku do tradycji i kultury własnego kraju i regionu. Na podsumowanie projektu uczniowie klasy piątej, pod okiem nauczycielki Renaty Boryń przygotowali program, który obrazował ich dziewięciomiesięczną, trudną pracę związaną z realizacją projektu. Było ono sukcesem uczniów i opiekunów, co odnotował wójt Tomasz Łysiak, a licznie przybyli do szkoły rodzice nagrodzili gromkimi brawami. Relacja Waldemara Jaronia:

ka kan Brzozowski

Rozpoczęły się prace remontowe kościoła św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Jest to kościół zabytkowy więc prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków. Remont elewacji świątyni odbywa się z inicjatywy proboszcza parafii ks. kanonika Józefa Brzozowskiego. - Jest to spore wyzwanie ale prace są konieczne żeby świątynia pięknie wyglądała – mówi kapłan. - Remont chcemy zakończyć we wrześniu. Ponadto zostanie odremontowana dzwonnica i zabytkowa kapliczka. Będziemy prowadzić prace równocześnie remontowe i duchowe. Bardzo mnie cieszy ogromne zainteresowanie wiernych naszej parafii ksiązką „U boku świętego”, którą wydał ks. kardynał Stanisław Dziwisz – dodaje ks. kan. Brzozowski.

stulatka

22 maja mieszkanka Iwowego w gminie Borowie, pani Władysława Świątek obchodziła setne urodziny. Z tej okazji w świetlicy wiejskiej przygotowano dla Dostojnej Jubilatki doniosłą uroczystość. Relacja Waldemara Jaronia

Edyta Kowaluk

Edyta Kowaluk z Terespola została zwyciężczynią tegorocznej, drugiej edycji konkursu na rozważania Drogi Krzyżowej. Konkurs ogłosiły na początku Wielkiego Postu redakcje Katolickiego Radia Podlasie oraz portalu podlasie24.pl. Na początku tygodnia z panią Edytą spotkał się nasz dziennikarz Sebastian Zimnicki, by wręczyć nagrodę główną. W rozmowie z Sebastianem Zimnickim pani Edyta Kowaluk przyznała, że nie spodziewała się takiego wyróżnienia, zwłaszcza że tekst rozważań Drogi Krzyżowej napisała po raz pierwszy.

festyn

Rekordową kwotę ponad 77 tys. zł zebrano podczas charytatywnego festynu pn. „Podaruj dzieciom słońce”, który zorganizowano w Górznie na leczenie i rehabilitację siedmiorga dzieci: Sebastiana, Amelki, Wojtusia, Karolinki, Kacperka, Bartka i Sylwii. O dobroczynnym przedsięwzięciu Waldemar Jaroń rozmawia z wójtem gminy Waldemarem Sabakiem i wikariuszem parafii Górzno, ks. Radosławem Piotrowskim.

odkrywcy

I Regionalny Festiwal Nauki Klubów Młodego Odkrywcy Wschodniej Polski odbył się 17 maja w Huszlewie.

Hubert Makaruk

17 i 18 maja w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski AZS w lekkiej atletyce. W zawodach wystartowali reprezentanci klubu AZS AWF Biała Podl.. Bialczanie wrócili z Łodzi z jednym złotym krążkiem, trzykrotnie stawali na drugim stopniu podium, wywalczyli również jeden medal brązowy. - Wypadliśmy całkiem nieźle, aczkolwiek nieco słabiej niż w poprzednim roku. Złoty medal w rzucie dyskiem zdobyła Małgorzata Raciborska. Srebrne medale zdobyli Anna Zych i Maksym Sypniewski , oboje startowali w trójskoku, srebro wywalczył też Jacek Wiśniewski w pchnięciu kulą. Brązowy medal zdobył Michał Rozporki, również on startował w konkurencji pchnięcia kulą- powiedział Hubert Makaruk- trener sekcji skoków AZS AWF Biała Podlaska

festiwal

W tegorocznym XX Podlaskim Festiwalu Pieśni Maryjnej, który odbył się w niedzielę 18 maja w Leśnej Podlaskiej wystąpiło 33 wykonawców (zespołów, solistów, chórów). W Bazylice Leśniańskiej pieśni maryjne zaśpiewali soliści, chóry i zespoły z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.