WIATRAKI

Padały mocne słowa, a emocje momentami sięgały zenitu- tak było na zebraniu wiejskim w Łukówcu w gminie Parysów, gdzie spotkały się władze samorządowe, projektanci siłowni wiatrowych i około 100 mieszkańców wsi. Ci ostatni kategorycznie sprzeciwiają się budowie na terenie gminy wiatraków w proponowanej odległości 500 mb od zabudowań. W protestach skierowanych do władz gminy podpisało się już ok. 600 osób.Relacja Waldemara Jaronia

Iwona Kmiec

Uczniowie łukowskiej „Piątki”, zwłaszcza Ci najmłodsi, wciąż nie mogą liczyć na to, że naprawiony zostanie ich plac zabaw. Miejsce, które miało im służyć do dobrej zabawy, pozostanie zamknięte do momentu rozstrzygnięcia sprawy w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Jak poinformowała nas Iwona Kmieć, dyrektor łukowskiej „Piątki”, 19 marca odbyło się kolejne posiedzenie w tej sprawie. Odbyło się pomimo tego, że nie stawiła się właścicielka pozwanej firmy. Sąd przesłuchał świadków i wyznaczył kolejny termin rozprawy na 16 października.

umowa

Powiat łukowski postawił na współpracę z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ma ona doprowadzić do odkrycia skarbów przeszłości, jakie kryje Ziemia Łukowska. Być może dzięki tej współpracy dowiemy się, gdzie dokładnie w Łukowie przebywali Templariusze. Umowa pomiędzy Starostwem Powiatowym a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dotyczy prowadzeni badań archeologicznych na terenie powiatu łukowskiego. Inicjatorem jej był radny powiatowy Andrzej Soćko.

NIEPELNOSPRAWNI

20 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, który ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy, z jakimi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne, potrzebę integracji i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz przełamanie związanych z nimi negatywnych stereotypów. Jak to jest w szkole? Waldemar Jaroń zapytał Ewę Flagę- dyrektorkę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Garwolinie.

INWESTYCJE

Tegorocznym priorytetem inwestycyjnym jest w Żelechowie kontynuacja budowy ratusza, której realizacja przewidziane jest do końca 2015 roku oraz modernizacja dróg i wykonanie kanalizacji we wsi Gózd. W planach jest też budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, wymiana części oświetlenia na energooszczędne, modernizacja dwóch boisk sportowych w Żelechowie oraz inne, niezbędne prace.O szczegółach Waldemar Jaroń rozmawia z burmistrz Żelechowa Mirosławą Miszkurką.

ks. Jacek Nazaruk

Kościół przeżywa dziś, 19 marca uroczystość Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym roku z Sanktuarium Świętego Józefa w Szpakach Katolickie Radio Podlasie transmitowało dziewięciodniową Nowennę przed Uroczystością. Na dzisiejszą sumę odpustową do tamtejszego kościoła przybyły pielgrzymki z okolicznych parafii. Ks. Jacek Nazaruk proboszcz parafii w Szpakach podziękował za wspólną modlitwę nowennową.

drogi

Władze samorządowe gminy Miastków Kościelny rozpoczęły przygotowania do realizacji przewidzianych w tym roku inwestycji. Zapadły już decyzje w sprawie modernizacji dróg powiatowych, które przebiegają przez teren gminy, a niebawem ogłoszone zostaną przetargi.

rolnicy

18 marca w Leśnej Podlaskiej spotkali się rolnicy – hodowcy trzody chlewnej. Na spotkanie z wójtem Marianem Tomkowiczem przybyli najwięksi producenci trzody chlewnej z gminy Leśna Podlaska.

oczyszczalnia

Od kilku lat w gminie Maciejowice realizowane są inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne. Z tymi drugimi wiąże się konieczność zapewnienia odprowadzania ścieków, czego aktualna oczyszczalnia nie jest w stanie zabezpieczyć. O szczegółach mówi Aneta Michta- kierowniczka Referatu Inwestycyjnego Urzędu Gminy i Małgorzata Cichecka- inspektor ochrony środowiska w gminie.