Marcin Pasik

Podczas gdy w niektórych gminach powiatu węgrowskiego i garwolińskiego mieszkańcy protestują przeciwko budowie farm wiatrowych, na terenie powiatu sokołowskiego planuje się montaż kolejnych turbin. Dwie z nich stanęły w ubiegłym roku - jedna w Bachorzy w gminie Sokołów Podlaski, zaś druga w Niecieczy w gminie Sabnie. Teraz przyszedł czas na trzecią… Sprawdzamy, czy inwestycję uda się doprowadzić do końca. Trzecia turbina o mocy 2 MW, wiosną tego roku ma pojawić się w Brzozowie, także na terenie gminy Sokołów Podlaski – potwierdza wójt Marcin Pasik.

STOWARZYSZENIE

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Górzno im. Bronisława i Aleksandry Rojek działa już 3 lata, w ciągu których m. in. udzieliło pomocy kilkunastu studentom i zorganizowało wiele imprez dla mieszkańców gminy. Na ostatnim, walnym zebraniu podsumowano roczną działalność i wybrano władze.

ROLNICY

Dzisiaj pod Starostwem Powiatowym w Łosicach zebrała się grupa rolników z powiatu łosickiego i ościennych po to aby wspólnie pojechać do Warszawy i zaprotestować przeciwko obostrzeniom w handlu wieprzowiną. Dla wielu rolników sprzedaż trzody stanowi jedyne źródło utrzymania. Straty już są duże i wielu rolnikom zagląda w oczy groźba bankructwa. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa do rzeźni ,jedynie w obrębie strefy zakażonej. Realia są natomiast takie, że mięsa od producentów ze strefy zakażonej nikt nie kupuje.

MUZYKA

Krzysztof Boruta – wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach , poprowadził 24 lutego warsztaty umuzykalniające dla uczniów siedleckich szkół.

JUBILAT

Józef Gora - mieszkaniec Sulbin w gminie Garwolin obchodził swoje 102. urodziny i jest jedynym mężczyzną w powiecie garwolińskim, który dożył tak sędziwego wieku. W dniu urodzin sędziwego jubilata odwiedził wójt gminy Tomasz Łysiak i kierowniczka USC Bożena Paziewska. Relacja Waldemara Jaronia

SP ZOZ

Prokuratora Rejonowa w Garwolinie umorzyła dochodzenie w sprawie dotyczącej poświadczenia nieprawdy w bilansie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łaskarzewie i rachunku zysków i strat za lata 2009-2011. Według zawiadamiającego o popełnieniu przestępstwa organu, prokuratorskie postanowienie w kilku punktach nie odzwierciedla stanu faktycznego. „W aktywach obrotowych początkowo wskazano kwotę 192.506,00 zł, natomiast w końcowych 604.854,00zł. W związku z powstałą różnicą w aktywach obrotowych wynoszącą ponad 400.000 zł pomiędzy 2011 a 2012 r. burmistrz miasta Łaskarzew zwróciła się do SPZOZ-u z prośbą o udzielenie pisemnej informacji dot. środków ulokowanych na lokacie Zakładu z wyszczególnieniem, czy pochodzą one z lat poprzednich, oraz z jakich źródeł. Z nadesłanej przez Zakład informacji wynikało, że pieniądze zgromadzone na lokacie pochodziły z oszczędności z lat ubiegłych za badania i szczepionki wykonane w Zakładzie. Ponadto ustalono, że SP ZOZ w Łaskarzewie od czasów jego powstania posiadał lokaty w banku (…) Pierwotnie była to jedna lokata krótkoterminowa, następnie w zależności od stanu posiadanych środków zakładano kolejne lokaty”- napisano m. in. w postanowieniu o umorzeniu dochodzenia. W corocznych bilansach przedstawianych organowi założycielskiemu kwoty te oscylowały w granicach 145-190 tys. zł… O szczegółach Waldemar Jaroń:

DOZYWIANIE

Ponad 2000 dzieci i młodzieży w powiecie garwolińskim korzysta z dożywiania w ramach rządowego programu pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Od tego roku „odgórnie” obniżono kryterium dochodowe, tym samym pozbawiając w powiecie ok. 900 dzieci posiłków. Rada Ministrów dała jednak możliwość samorządom, by one w formie uchwał podwyższyły to kryterium do kwot, jakie obowiązywały przed wejściem w życie rządowego programu na lata 2014-20.

Dariusz Szustek

Łuków ma szansę otrzymać 20 milionów złotych ze specjalnego programu, który powstaje właśnie w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Program skierowany jest do miast wielkości Łukowa, a pieniądze pochodzą z nowej perspektywy unijnej. Te pieniądze są już pewne. Powstaje więc pytanie na co je wydać. Pomysły są różne.Konkretną propozycję na co przeznaczyć unijne pieniądze złożyła ostatnio przewodnicząca Rady Miasta Urszula Bancerz. Podkreśla też, że jest to jej własna inicjatywa i dodaje, że chciałaby aby swoje propozycje zgłaszali też i inni radni.A co na to burmistrz Dariusz Szustek? Zapytany, czy podziela zdanie przewodniczącej o tym, że Łuków zasługuje na salę widowiskowo – kinową z prawdziwego zdarzenia, odpowiada:

Urszula Bancerz

Łuków ma szansę otrzymać 20 milionów złotych ze specjalnego programu, który powstaje właśnie w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Program skierowany jest do miast wielkości Łukowa, a pieniądze pochodzą z nowej perspektywy unijnej. Te pieniądze są już pewne. Powstaje więc pytanie na co je wydać. Pomysły są różne. Konkretną propozycję na co przeznaczyć unijne pieniądze złożyła ostatnio przewodnicząca Rady Miasta Urszula Bancerz. Podkreśla też, że jest to jej własna inicjatywa i dodaje, że chciałaby aby swoje propozycje zgłaszali też i inni radni: