PODSUMOWANIE
Mijający rok w powiecie garwolińskim obfitował w wiele wydarzeń kościelnych, które miały oddźwięk nie tylko lokalny. Między innymi łaskarzewską parafię nawiedziły relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a w Podłężu sprawowana była Msza św. prymicyjna biskupa Jacka Pyla. W Garwolinie odbyły się dwa marsze w obronie życia i pierwsze sympozjum „Lux christii”. Waldemar Jaroń podjął się próby podsumowania najważniejszych wydarzeń kościelnych roku 2013 w powiecie garwolińskim:
STULATKOWIE
W mijającym roku pięcioro mieszkańców powiatu garwolińskiego świętowało jubileusz stu lat życia, a pani Marianna Dziubak nawet 103 urodziny. Dostojni jubilaci zdradzili, jaka jest ich recepta na długowieczność i każdy z nich zaśpiewał urywek ulubionej piosenki. Wszystko to zarejestrował Waldemar Jaroń.
starosta Janusz Koziol
W poszczególnych samorządach naszego regionu, w większości tuż przed świętami, odbyły się sesje, na których uchwalano przyszłoroczne budżety. Nie inaczej było też w powiecie łukowskim. Uchwała budżetowa na 2014 rok została przyjęta głosami koalicji. Za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych. 6 wstrzymało się od głosu. Pięciu radnych nie brało udziału w dyskusji i głosowaniu nad przyszłorocznym budżetem. A jaki jest to budżet? Co w nim zapisano? Jakie będą najważniejsze zadania na przyszły rok? O to zapytaliśmy starostę Janusza Kozioła, i teraz zapraszamy Państwa do wysłuchania jego komentarza na temat budżetu powiatu na 2014 rok:
szopka_miedzyrzec
W Święta Bożego Narodzenia, w Międzyrzecu Podlaskim dużym zainteresowaniem cieszyła się żywa szopka. Szopka znajduje się przy kościele św. Mikołaja. Szopką i zwierzętami zachwycały się zarówno dzieci, jak i dorośli.
Wspomnienia
Wigilia Bożego Narodzenia to czas niezwykły. W ten uroczysty wieczór rodziny gromadzą się przy stole by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, wspólnie śpiewać kolędy i zjeść przygotowaną wieczerzę. To czas spędzony w rodzinnym gronie, jaki często upływa nam na rozmowach i wspomnieniach. Nasze babcie i dziadkowie często wracają pamięcią do swojego dzieciństwa, opowiadając o wigilijnych tradycjach. Swoimi wspomnieniami związanym z tym wyjątkowym dniem, 24 grudnia, jaki miał miejsce w latach czterdziestych XX wieku podzielili się z nami mieszkańcy Węgrowa, członkowie zespołu ludowego „Węgrowianie”: Janina Czuba, Roman Sadowski oraz Bogusława Gierłowska. czas: 4'11''
reportaz
W Międzyrzecu Podlaskim powstaje żywa szopka. Sławomir Karczewski rozmawia z pomysłodawcą ks. kan. Józefem Brzozowskim
Krzysztof Fedorczyk
Już tylko tydzień pozostał do końca roku kalendarzowego. Jakie było te minione 12 miesięcy dla powiatu węgrowskiego? Czy rok 2013 przez niektórych, ze względu na „trzynastkę” w dacie uznany za pechowy, faktycznie taki był?
ks Krzysztof Uscinski
Tuż przez Bożym Narodzeniem w parafiach trwają intensywne prace związane z powstaniem szopek. Najczęściej spotykane są szopki tradycyjne, ale coraz częściej powstają tak zwane „żywe szopki”. W parafii pw. św. Wojciecha w Górkach taką szopkę można podziwiać już od kilku lat. W tym roku również powstanie.
Wigilia
Tegoroczna Wigilia będzie 88 w życiu pani Jadwigi Rojek. Zapamiętała wiele świąt, ale w pamięci utkwiły jej Wigilie spędzone w rodzinnym domu w gminie Górzno. Tradycyjne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, dzielenie się opłatkiem z najbliższymi oraz zwierzętami gospodarskimi. W życiu pani Jadwigi była też Wigilia smutna, kiedy rodzina spędzała ją bez ojca, którego Rosjanie wysłali na białe niedźwiedzie.