KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

PKWP: Ofiary niewolnictwa chcą odzyskać nadzieję. To możliwe!
2022-10-10 15:25:08 Artykuł czytany 71 razy


Pomoc Kościołowi w Potrzebie i działająca w Kenii Fundacja HAART chcą pokazać, w jaki sposób docierają do osób skrzywdzonych przez handlarzy ludźmi. Naukowa dyskusja na ten temat odbędzie się we Wrocławiu i w Kaliszu. 18 października w Europejskim Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi – z udziałem ks. bp. Damiana Bryla – podsumowana zostanie też tegoroczna kampania „Wolni – niewolni”.


W maju do placówki prowadzonej przez Fundację HAART, pomagającej ofiarom handlu ludźmi, przyjechała grupa z Etiopii. Na miejscu potrzebujący otrzymali jedzenie, a także opiekę medyczną i psychologiczną. Jedna z dziewcząt zostawiła po sobie namalowane kwiaty. „To malowanie przypomniało mi, że możemy znaleźć piękno w każdej sytuacji” – powiedziała. Wyjaśniła, że pobyt w schronisku HAART dał jej dużo pokoju ducha.

W Kenii takich historii jest mnóstwo. Po dramatycznych przeżyciach ofiary nowoczesnego niewolnictwa chcą odzyskać nadzieję. To jest możliwe! A szansę na to daje działalność specjalnego ośrodka, gdzie pomoc znalazły już setki skrzywdzonych.

Fundacja HAART działa bardzo szeroko. Obok bezpośredniego wsparcia dla tych, którzy stali się ofiarami handlu ludźmi, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, by uchronić najmłodszych przed wpadnięciem w ręce przestępców. Pracami Fundacji kieruje dr Radosław Malinowski, który przebywa obecnie w Polsce. W diecezji kaliskiej do 18 października kontynuuje kampanię „Wolni – niewolni”. 11 października będzie we Wrocławiu, gdzie wygłosi wykład pt. „Kenia jest bliżej niż myślisz. Sytuacja ofiar handlu ludźmi w Afryce na przykładzie Kenii”. Będzie to część szerszej konferencji naukowej organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW oraz Zgromadzeniem Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Konferencja odbędzie się we wrocławskim biurze PKWP na Dworcu Głównym PKP. „Dlaczego podejmujemy ten temat? Bo w grupie niewolników są także chrześcijanie” – mówi ks. dr Andrzej Paś, dyrektor biura. Zauważa, że niewolnictwem możemy nazwać przemoc wobec kobiet, głównie chrześcijanek, w krajach muzułmańskich. „W Pakistanie są one porywane i zmuszane do przejścia na islam. Fanatyzm religijny pogłębia dramat prześladowań i niewolnictwa w XXI wieku. Trzeba o tym mówić, bo media często nie rozwijają tego tematu” – tłumaczy.

Ks. dr Andrzej Paś otworzy konferencję. Po nim o obliczach współczesnego niewolnictwa mówił będzie ks. Paweł Antosiak pracujący w PKWP i Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW. Liwia Palus z Uniwersytetu Wrocławskiego zajmie się prawnymi aspektami w pomocy ofiarom handlu ludźmi. W dyskusji udział wezmą też przedstawiciele Fundacji La Strada i Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a o trudnych powrotach ofiar do codziennego życia opowie s. Krzysztofa Kujawska ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

„Zaprosiliśmy też Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu” – mówi ks. dr Andrzej Paś. I zaznacza, że „obok pokazania solidarności ze skrzywdzonymi, spotkanie służy szukaniu rozwiązań dla problemu, który jest jednym z największych grzechów XXI wieku”. Konferencja naukowa we Wrocławiu rozpocznie się o godz. 10.00. Jest ona częścią całego cyklu wydarzeń poświęconych ofiarom nowoczesnego niewolnictwa.
18 października to Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Wtedy w Kaliszu odbędzie się sesja naukowa pod hasłem „Wolni – niewolni. Globalne spektrum współczesnego niewolnictwa”. W debacie udział wezmą dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło, ks. prof. Jarosław Różański OMI z UKSW, a także dr Radosław Malinowski. Po dyskusji tegoroczną kampanię „Wolni – niewolni” w diecezji kaliskiej podsumuje ks. bp Damian Bryl, któremu towarzyszyć będą przedstawiciele Pomocy Kościołowi w Potrzebie i Fundacji HAART.

W ciągu ostatnich miesięcy w parafiach diecezji kaliskiej zbierane były środki na pomoc osobom dotkniętym handlem ludźmi. Wierni m.in. z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego mieli okazję wysłuchać świadectw wygłoszonych przez osoby pochodzące i pracujące w Afryce. Takim spotkaniom towarzyszył kiermasz rękodzieła, a pozyskane w ten sposób środki wspomogą działania Fundacji HAART. Ostatnie takie wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 15-16 października w Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu.
Biuro Prasowe PKWP Polska [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje