KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

VII Forum Rolników i Agrobiznesu
2022-12-05 17:16:33 Artykuł czytany 72 razy


W Forum, które odbyło się 29 listopada w Poznaniu, wzięli udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Hasłem tegorocznego Forum było: Rolnictwo pozostaje pod presją skutków wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i „zielonej” polityki – jak rolnicy w Polsce i Europie mają zarządzać produkcją dla utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości gospodarstw?


Wicepremier Henryk Kowalczyk  poruszył następujące tematy:

Wzrost kosztów produkcji rolnej
- Jeszcze nie do końca wyszliśmy z ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19, a już musieliśmy się zmierzyć ze skutkami agresji Rosji na Ukrainę – stwierdził wicepremier. - Dziś najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Polska jest pod tym względem bezpieczna, ale wiele miejsc na świecie jest zagrożonych jego utratą. Cały czas żyjemy w niepewności co do kolejnych kroków podejmowanych przez Rosję – dodał.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, na to że skutki tej agresji bardzo mocno wpłynęły na sytuację gospodarczą na świecie, w tym również na rolnictwo. Sektor ten ucierpiał w wyniku drastycznego wzrostu cen surowców, a zwłaszcza gazu. Konsekwencją był dynamiczny wzrost cen nawozów.

Kłopoty z eksportem surowców rolnych z Ukrainy

- Jest problem z przewozem zbóż z Ukrainy. Unia Europejska obiecała na wiosnę korytarze solidarnościowe, ale i my, i Rumunia zostaliśmy z tym problemem sami – podkreślił wicepremier, który przypomniał, jak istotny jest transport produktów rolnych z Ukrainy do odbiorców na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Obecnie odbywa się on drogą morską przez Morze Czarne. Ze względu na inny rozstaw torów zwiększenie tranzytu przez Polskę nie jest możliwe.

Zmiany klimatyczne

- Będziemy wspierać finansowo rolników w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii wraz z jej magazynowaniem – zapowiedział Henryk Kowalczyk, zwracając przy tym uwagę na różne możliwości, wynikające np. z budowy biogazowni. Wicepremier podkreślił, że odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne jest także zmiana filozofii Wspólnej Polityki Rolnej.

Plan Strategiczny

- Najważniejsze zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to odejście od programów rolno-środowiskowych na rzecz ekoschematów, które są włączone w I filar płatności, oraz znaczące zwiększenie środków finansowych na dobrostan zwierząt – poinformował. - Generalnie filozofią Planu Strategicznego jest wsparcie gospodarstw komplementarnych, które mają produkcję i zwierzęcą, i roślinną – podkreślił.

Szef resortu rolnictwa wskazał także na pewne niedogodności związane z warunkowością i zapewnił, że będziemy jeszcze o tym dyskutowali z Komisją Europejską.

Rynek nawozów

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział dalsze budowanie Krajowej Grupy Spożywczej i jej zaangażowanie do dystrybucji nawozów. Poinformował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wkłada wiele wysiłku w to, aby cena nawozów była akceptowalna dla rolników, bo 7–8 tys. zł za tonę taką nie jest.

Europejski Zielony Ład
Szef resortu rolnictwa odniósł się również do zagrożeń dla polskiego europejskiego rolnictwa, które wynikają z Europejskiego Zielonego Ładu. - Ten ład w rolnictwie skupia się na trzech elementach: ugorowaniu 4 proc. użytków ornych, co jest na razie odroczone, ograniczeniu nawożenia, gdzie na szczęście nie ma jeszcze rozporządzeń oraz na redukcji stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. – stwierdził. - Poszukujemy sojuszników w blokadzie rozwiązania dotyczącego redukcji środków ochrony roślin – zapewnił  i dodał, że do tej pory Polskę wspiera 18 państw, ale to jeszcze zbyt mała liczba ludności, aby zablokować propozycję.

Według wicepremiera Henryka Kowalczyka proponowana redukcja środków ochrony roślin w wysokości 50 proc. jest zagrożeniem dla rolnictwa europejskiego i jest bardzo niesprawiedliwa dla rolnictwa polskiego, które zużywa znacznie mniej tych środków niż inne państwa członkowskie.

Wicepremier uznał za niezbędne ponowne przeanalizowanie tempa wprowadzania zmian i osiągania wskaźników założonych w nowej WPR.

Rozwój wsi

- Pamiętamy też o rozwoju wsi – zapewnił w Poznaniu Henryk Kowalczyk i przypomniał, że na ten cel są kierowane środki z Planów Inwestycji Strategicznych. - Po zakończeniu przetargów wkrótce już będzie bardzo widoczny rozwój budowy dróg i infrastruktury technicznej – powiedział wicepremier.

Więcej informacji na www.minrol.gov.plInf. Pras.
MR

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje