R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Szkoła Podstawowa w Kosowie Lackim Złotą Szkołą NBP
2022-07-04 13:25:00 Artykuł czytany 294 razy


W ubiegłym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim wzięła udział w programie "Złote Szkoły NBP". Placówka znalazła się wśród wybranych 200 z blisko 100 000 zgłoszonych instytucji. Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.


Temat II edycji programu to "Bezpieczni w finansach osobistych". Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia, przybliżających zagadnienia ekonomiczne w nowatorski i przystępny sposób. Istotnymi zamierzeniami projektu jest uświadomienie uczestnikom korzyści płynących z edukacji ekonomicznej, wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie oferty edukacyjnej szkoły ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych.


Cele zajęć to:
1. Rozwijanie i kształtowanie u uczniów kompetencji kluczowych: inicjatywność i przedsiębiorczość; kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne, kompetencje informatyczne; umiejętność uczenia się; kompetencje społeczne i obywatelskie; świadomość i ekspresja kulturalna; porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Poszerzenie wiedzy ekonomicznej.
3. Kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości tj. kreatywność, oryginalność, współpraca w zespole, zdolności organizacyjne, wytrwałe dążenie do celu, odpowiedzialność za powierzone zadania.
Celem szczegółowym jest  upowszechnienie idei wychowania przez działanie.

Zespoły nazwane Drużynami Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiegają się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonując określone w programie działania. Zadania w ramach II edycji programu to: 1. Spotkanie z ekspertem; 2. Lekcja z ekonomią; 3. Debata szkolna.

Uczniowie z drużyny pod okiem opiekunki Moniki Denisiuk-Świstek zgromadzili materiały, przygotowali prezentacje multimedialne i przeprowadzili warsztaty uczniowskie o tematyce:
1) Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce. Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów" - Maja Przewoźna.
2) Podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej - Oliwia Jakubaszek.
3) Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami. Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości? - Katarzyna Laskowiecka, Małgorzata Winnicka.
4) Zagrożenia związane z produktami finansowymi oferującymi wysoką stopę zwrotu - Klaudia Toruszewska.
5) Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Jak są chronione depozyty w bankach? Amelia Wilgos.
6) Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach? - Eliza Kryczka, Martyna Laskowiecka.
7) Sztuka zawierania zobowiązań finansowych. Jak korzystać z praw konsumenckich przy podpisywaniu umów? Emilka Niemiec.
4 marca 2022 r. w szkole w Kosowie Lackim odbyła się debata szkolna pt. "Płatność mobilna czy tradycyjna?". Ekspertem była dr nauk ekonomicznych Joanna Omieciuch, która w swoim dorobku naukowym posiada publikacje ekonomiczne m.in. o turystyce, ekoturystyce, turystyce kulinarnej czy pielgrzymkowej. Po "burzy mózgów" i poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, które płatności są korzystniejsze: mobilne czy tradycyjne wysnuto wniosek, że w tym momencie należy korzystać zarówno z jednej jak i drugiej formy płatności. Podczas debaty uczniowie wykazali się dużą dojrzałością chętnie biorąc udział w dyskusji i skutecznie przekonując do swoich racji.

W ramach programu w szkole przeprowadzono również 6 lekcji ekonomii. Nauczycielka fizyki Monika Denisiuk-Świstek przybliżała uczniom zasady Fizyki Finansowej. Jak uczą obserwacje fizyka i ekonomia były ze sobą ściśle powiązane od wieków. Mikołaj Kopernik oprócz teorii heliocentrycznej odkrył jedno z ważniejszych praw ekonomii. Astronom stwierdził, że pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy. Podobnie Izaak Newton – twórca podstaw mechaniki, przez długi czas był Nadzorcą Mennicy Królewskiej porządkując ówczesny rynek finansowy. Podczas lekcji ekonomii uczniowie: zwiększyli swoją aktywność na zajęciach, poszerzyli wiedzę na temat związku fizyki z ekonomią oraz obliczali koszt zużycia energii elektrycznej na podstawie odczytów z licznika energii elektrycznej.


Monika Denisiuk-Świstek
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje