To już kolejna edycja projektu. Pomysł na „Więcej niż tańczące parabole” pojawił się 11 lat temu. Ostatni raz realizowano go w 2019 roku. W tym roku udział w nim wezmą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży oraz I i II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim.
Formuła projektu zakłada realizację 3 etapów. Pierwszy z nich angażuje bardzo szerokie grono uczniów, którzy biorą udział w lekcjach wprowadzających. Uczniowie poznają taniec w kontekście jego funkcji społecznych i artystycznych. Kolejny krok należy do młodzieży – uczniowie mogą zapisać się do udziału w wykładach performatywnych, podczas których poznają taniec bliżej, w tym m.in. taniec współczesny, klasyczny, charakterystyczny.
W trzecim etapie chętni uczniowie będą wspólnie oglądać profesjonalne spektakle taneczne, brać udział w spotkaniach z artystami tańca, a finalnie współtworzyć mini spektakl taneczny pod kierunkiem choreografów i pedagogów tańca.
Projekt w tegorocznym wydaniu to około 70 klas i ponad 1500 uczniów, którzy być może po raz pierwszy usłyszą o podstawowych zagadnieniach z zakresu teorii tańca. Finałem będą trzy pokazy w każdym z miast przygotowane przez licealistów i prezentowane pod koniec roku.
- Kiedy tworzyliśmy koncepcję projektu popularna była taka animacja, na której naszkicowane parabole poruszają się do słów prostej piosenki: „Parabole tańczą, tańczą, tańczą, tańczą…”. I przyszła wówczas myśl, że tak właśnie często postrzegany jest taniec. W sposób bardzo uproszczony. Uderzył nas ten kontrast - to zderzenie karykaturalnej prostoty tańczących parabol, z tym, czym taniec jest w istocie. Z całym bogactwem jego odmian i barw, o której większość odbiorców kultury masowej nic nie wie. Wyciągamy to uproszczenie z głów. Mówimy – taniec to coś więcej. Znacznie… znacznie więcej…
Projekt „Więcej niż tańczące Parabole” realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, którego lokalnym operatorem jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska.
Inf. Pras.