Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy?
2022-09-30 14:44:34 Artykuł czytany 184 razy


Zastanawiasz się, jaki termometr bezdotykowy będzie dla Ciebie najlepszy? Warto wiedzieć, jakie są obecnie dostępne na rynku rodzaje termometrów. Istotne są także ich plusy i minusy, cena, zasady działania, ewentualna kalibracja. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając do końca poniższy artykuł!


Jak mierzyć temperaturę?

Temperaturę ciała można mierzyć na kilka sposobów. W zależności od tego, gdzie umieścimy termometr, pomiar będzie bardziej lub mniej dokładny. Temperaturę mierzyć można pod pachą, pod językiem lub poprzez odbyt.

Pomiar temperatury u dziecka może być niekiedy wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli nie posiadasz w domu termometru bezdotykowego. Szklany termometr lekarski lub elektroniczny może posłużyć do pomiaru temperatury przez odbyt. Jednak do tego dziecko musi być spokojne przez określony czas. Od około piątego roku życia można dokonywać pomiaru, wkładając dziecku termometr do ust bądź pod pachę.

W związku z tym nieocenione wydaje się być użytkowanie termometru bezdotykowego, który daje efektywny pomiar już od pierwszych chwil życia. Cały proces odbywa się bez stresu zarówno dla rodzica, jak i jego pociechy.

Rodzaje termometrów

Popularne termometry rtęciowe nie są już użytkowane od 2009 r. Zastąpiły je szklane termometry, w których zamiast szkodliwego pierwiastka zastosowano gal, ind bądź cynę. Do minusów użytkowania tego przyrządu zaliczyć należy stosunkowo długi czas pomiaru (około 8 minut). Po sprawdzeniu temperatury należy także "strząsnąć" słupek kapilary do 36,6 st. Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że zaletą termometru szklanego jest jego niska cena.

Termometr elektroniczny można kupić już za kilkanaście złotych. Jego pomiar jest dosyć dokładny. Jest lekki i zasilany na baterie. Na wyświetlaczu LCD wskazana jest temperatura. Jest to stosunkowo dużym plusem w porównaniu do termometru szklanego, gdzie niejednokrotnie należy wytężyć wzrok, by odczytać pomiar. Większość tego typu urządzeń daje sygnał dźwiękowy, gdy pomiar jest zakończony.

Trzeci rodzaj termometru to termometr bezdotykowy. Wykorzystuje technikę podczerwieni. Kolejną ważną kwestią jest niemalże natychmiastowy wynik pomiaru. Sprawdzenia temperatury dokonuje się w okolicy kilku centymetrów od czoła w kierunku tętnicy skroniowej lub około 2 cm pod uchem. Niewątpliwie największą zaletą jest fakt, że pomiar tego typu termometrem nie wymaga zetknięcia się urządzenia z osobą poddawaną pomiarowi.

Jaki termometr bezdotykowy będzie dla mnie najlepszy?


Oto rodzaje termometrów bezdotykowych:
termometry bezdotykowe radiacyjne,
pirometry pasmowe (fotoelektryczne)
pirometry barwowe

Termometry radiacyjne wykorzystują promieniowanie cieplne wysyłane przez ciało. Pirometry pasmowe używają jedynie niektórych pasm ciepła wysyłanych przez osobę poddawaną badaniu. Pirometry barwowe są monochromatyczne, dwubarwowe, trójbarwowe i wielobarwowe. Wykorzystują w swym działaniu jedną, dwie lub trzy długości fal promieniowania.

Termometr bezdotykowy to dobry zakup z uwagi na fakt, że nie wymaga kontaktu fizycznego z osobą, której wykonywany jest pomiar temperatury. W dzisiejszych czasach, gdzie kontakt z osobą potencjalnie zarażoną chorobą wirusową (np. COVID-19) może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia, używanie takiego sprzętu może bardzo ułatwić proces pomiaru i wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo.

Ciekawostką jest to, że niektóre z bezdotykowych termometrów same się kalibrują. Kwestia ta wpływa na proces pomiaru i sprawia, że jest on tak dokładny, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że termometr bezdotykowy jest idealny do stosowania u dzieci i niemowląt. Może służyć do pomiaru temperatury ciała dziecka, wody w której będzie kąpane, weryfikacji, czy woda do przygotowania mleka ma optymalną temperaturę.

Co oprócz termometru?

Kompletując domową apteczkę, warto oprócz termometru kupić także ciśnieniomierz. W sytuacji, gdy Ty lub ktoś z Twoich bliskich gorzej się poczuje, możesz od ręki sprawdzić, czy ciśnienie mieści się w normie. W razie gdyby odbiegało od normy, należy skonsultować się z lekarzem.
wykop

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje