Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Keto czy low carb: którą dietę niskowęglowodanową wybrać?
2022-06-20 11:35:38 Artykuł czytany 210 razy


Mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna to po prostu inne nazewnictwo dla diety low carb. Nic bardziej mylnego! Wszystkie diety keto są kwalifikowane jako low carb, jednak nie wszystkie diety low carb są ketogeniczne. Jaka jest różnica pomiędzy dietą ketogeniczną a dietą low carb? Którą dietę niskowęglowodanową wybrać? Podpowiadamy.


Dieta low carb a keto – różnice

Low carb (ang. niskowęglowodanowy) opisuje całościowe podejście do diety, w której spożywanie węglowodanów jest ograniczone. Keto jadłospis natomiast obejmuje znacznie bardziej restrykcyjne zasady odżywiania dotyczące np. ilości spożywanych węglowodanów w stosunku do pozostałych makroskładników. W medycznym podejściu mówi się nawet, że dieta keto jest bardzo niskowęglowodanową dietą (ang. very-low carb).

Różne spojrzenia na dietę low carb

Nie da się wskazać konkretnej definicji, która określi dokładnie, czym jest dieta low carb. Dietetycy i specjaliści od odżywiania wymieniają zwykle 4 ogólne poziomy spożywania węglowodanów, oparte na podaży 3 makroskładników w diecie tj. węglowodanów, tłuszczów i białek):

•    Dieta wysokowęglowodanowa: 45% lub więcej kalorii pochodzących z węglowodanów
•    Dieta umiarkowaniewęglowodanowa: 26-44% kalorii pochodzących z węglowodanów
•    Dieta niskowęglowodanowa: 25%-11% kalorii pochodzących z węglowodanów
•    Dieta bardzo niskowęglowodanowa: 10% lub mniej kalorii pochodzących z węglowodanów

Do czwartej kategorii zalicza się właśnie dieta ketogeniczna.

Keto jadłospis, czyli bardzo niska podaż węglowodanów

Przejście na dietę ketogeniczną powinno odbywać się stopniowo, ponieważ organizm musi przyzwyczaić się do całkiem nowego źródła energii.

Tłuszcze

Jadłospis w diecie keto opiera się głównie o tłuszcze, których – przynajmniej w początkowej fazie diety – powinno być 70-75% z całościowego zapotrzebowania energetycznego.

Białko

Ilości białka w diecie keto oblicza się przyjmując, że na jeden kilogram masy ciała przypada 1-1,5g białka u osób nieaktywnych fizycznie. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej na diecie ketogenicznej – powinno się zwiększać również podaż białka per kilogram masy ciała.

Węglowodany

Tutaj zasady są najbardziej restrykcyjne. Dieta ketogeniczna pozwala bowiem jedynie na spożycie 20-30g węglowodanów dziennie. Właśnie z tego powodu, dieta keto jest kwalifikowana jako dieta bardzo niskowęglowodanowa.

Efekty stosowania diet niskowęglowodanowych

Zarówno dieta keto, jak i diety niskowęglowodanowe w szerszym rozumieniu częściowo pozwalają osiągnąć podobne efekty:

1.    Diety niskowęglowodanowe są bardziej efektywne jako metoda odchudzająca niż m.in. diety niskotłuszczowe lub niskokaloryczne.

2.    Osoby stosujące diety low carb mają niższy poziom trójglicerydów, wyższy poziom dobrego cholesterolu (HDL) i niższy poziom złego cholesterolu (LDL).

3.    Spożywanie mniejszej ilości węglowodanów obniża poziom cukru we krwi oraz poziom insuliny, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych (np. otyłość, cukrzyca).

4.    Diety niskowęglowodanowe są efektywne w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Keto czy low carb – która dieta będzie efektywniejsza?

Niestety nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć za pomocą diety. Keto dieta, jako dieta bardzo niskowęglowodanowa, pozwala osiągnąć wszystkie wylistowane wyżej efekty. Dzięki znacznemu ograniczeniu węglowodanów jest jednak w stanie spowodować znacznie szybszą utratę zbędnych kilogramów w krótszym czasie, w porównaniu do diet o wyższej zawartości węglowodanów. Jeśli więc zależy nam na szybkim i skutecznym odchudzaniu – lepszym wyborem będzie dieta keto.

W przypadku osób, które wolą mniej wymagające diety – lepszym wyborem przy odchudzaniu będzie dieta o wyższej zawartości węglowodanów. Dieta low carb także pozwala skutecznie schudnąć, jednak na efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

wykop

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Najnowsze Informacje