R E K L A M A



GARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

VII Diecezjalny Kongres Różańcowy w Gończycach /ZAPOWIEDŹ/
2022-03-18 08:15:28 Artykuł czytany 391 razy


VII Diecezjalny Kongres Różańcowy odbędzie się w sobotę, 19 marca w parafii w Gończycach. Głównym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa. W związku z przygotowaniem do beatyfikacji założycielki dzieła Żywego Różańca Pauliny Jaricot, uczestnicy będą poznawać Jej duchowość i działalność.


Już o godzinie 9.00 rozpocznie się rejestracja uczestników. W programie znajdą się konferencje, świadectwa i wspólna modlitwa. Centralnym punktem Kongresu Różańcowego będzie eucharystia o godz. 12:45 pod przewodnictwem Księdza Biskupa.

Program Kongresu:

od 9.00 – recepcja,
10.00 – rozpoczęcie - zawiązanie wspólnoty, wprowadzenie moderatora,
10.15 – konferencja pt. Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła cała dla misji". ks. dr Bogdan Michalski
11.05 - modlitwa różańcowa zakończona modlitwą o beatyfikację Pauliny Jaricot
11.50 – przygotowanie do Eucharystii
12.20 - świadectwo
12.35 - przygotowanie do Eucharystii
12.40 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy,
13.45 - agapa
14.45 - koronka do Bożego Miłosierdzia i zakończenie.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji, które proponuje wydawnictwo diecezji siedleckiej Unitas.

Będzie również dostępna płyta Agnieszki Lewalskiej pt."Niepokalana Miłość", a także książka Małgorzaty Pabis "Maryja płacze".  Książka ukazuje historię z 2005 r. gdzie w kościele w Mieżankowicach (Ukraina) figura Matki Bożej płakała ponad 100 razy. Publikacja niezwykle aktualna wobec dramatycznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

Dostępne będą także: Przewodnik zelatora, Nauczycielka ewangelicznej prostoty. Bł. Marianna Biernacka, Modlitewnik Czcicieli św. Rity oraz  książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi.



Specjalny list do uczestników spotkania skierował ks. Grzegorz Koc – Diecezjalny Moderator Kół Żywego Różańca.

VII Kongres Różańcowy
Diecezji Siedleckiej w Gończycach
19 marca 2022

Drodzy Zelatorzy, Zelatorki i wszyscy członkowie Kół Żywego Różańca!

Przed nami VII Kongres Różańcowy. W związku z przygotowaniem do beatyfikacji naszej założycielki Pauliny Jaricot, zechcemy jeszcze głębiej poznać jej duchowość i działalność. Caetan Boucharlat de Chazotte, sekretarz generalny Papieskich Dzieł Misyjnych we Francji poinformował, że uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 r. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z którą związane są Papieskie Dzieła Misyjne – kard. Luis Antonio Tagle. Tematem tegorocznego Kongresu będzie: "Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła cała dla misji". Konferencję wygłosi ks. dr Bogdan Michalski z diecezji wrocławskiej, który napisał pracę doktorską o działalności Pauliny. Z jego inicjatywy zostały przetłumaczone jej pisma z języka francuskiego na język polski.

Przygotowując się do beatyfikacji przypomnijmy sobie dzieła, które założyła Paulina. W wieku 19 lat Paulina dowiedziała się o niezwykle trudnej sytuacji finansowej na misjach i tragicznej sytuacji dzieci w Chinach, które umierały z głodu. Ujawnił się jej geniusz organizacyjny. Utworzyła koła, w które chętnie zaangażowały się robotnice zakładu przemysłowego, odkładając drobne sumy z tygodniowych zarobków.

Z dziesiątek kół wyłaniały się nowe koła i rosły w setki, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewianie wiary. Dzieło Rozkrzewiania Wiary założone przez Paulinę oficjalnie w 1822 roku weszło w skład Papieskich Dzieł Misyjnych, do których zalicza się także: Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła i Papieska Unia Misyjna. Dzisiaj to dzieło Pauliny obecne jest w 144 krajach całego świata. Po 4 latach podjęła inną, duchową formę wspierania dzieła. Otoczyła je modlitwą różańcową i dała w ten sposób początek Żywemu Różańcowi. Dla niej był to sposób, by modlitwę uczynić dostępną dla każdego. W modlitwie zaś różańcowej widziała skuteczny lek na bezbożność swoich rodaków. Gdy Żywy Różaniec zaczął się rozwijać zaproponowała, by w ten sposób modlić się o nawrócenie niewierzących. Nie wystarczało jej dać różaniec jako ratunek dla Francji, chciała ratować cały świat.

Nie byłoby takiego dzieła, gdyby nie duchowość, którą żyła Paulina Jaricot. Po duchowym przebudzeniu jakie przeżyła w wieku lat siedemnastu, cała oddała się w ręce Maryi. Żyła w pobliżu znanego sanktuarium maryjnego na wzgórzu Fourvière. Domy, które zakładała, nazwała kolejno „Nazaret” i „Loretto”. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę. Od wczesnych lat dziecięcych czytała codziennie „O naśladowaniu Chrystusa”. Gorąco kochała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i z gronem dziewcząt w swoim wieku założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie adorowały choć godzinę Najświętszy Sakrament. W ciągu jednej nocy napisała krótkie rozważania o Eucharystii. W każdy piątek odprawiała drogę krzyżową.

Kilka dat z Jej życia:

1799 – przyszła na świat 21 lipca w Lyonie
1814 – choroba Pauliny i śmierć matki
1816 – kazanie wielkopostne ks. J. Würtza i duchowe przebudzenie
1819 – rozpoczęcie zbiórki na rzecz misji
, początek Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary
1822 – oficjalne założenie Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary
1826 – założenie Żywego Różańca
1835 – śmiertelna choroba i uzdrowienie w sanktuarium św. Filomeny
1845/1848 – Spółka hutnicza św. Anny d’Apt w Rustrel
1853 – wpisanie do rejestru ubogich miasta Lyon
1862 – odeszła z tego świata 9 stycznia

Po roku 1862:

1910 – rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego
1919 – uroczystości zorganizowane w Lyonie, w parafii św. Polikarpa, upamiętniające sto lat od rozpoczęcia przez Paulinę Jaricot zbiórek na rzecz misji
1922 – uroczystości z okazji stulecia założenia Dzieła Rozkrzewiania Wiary
1963 – podpisanie przez Jana XXIII dekretu o heroiczności cnót czcigodnej służebnicy Bożej Pauliny
2012 – ogólnoświatowe obchody 150. rocznicy śmierci Pauliny Jaricot
2020 - Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych 27 maja ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.

Wraz z moderatorami rejonowymi i Radą Żywego Różańca polecamy planowany Kongres Waszej modlitwie i prosimy o zarezerwowanie czasu i obecność. Zelatorów parafialnych proszę o zorganizowanie wyjazdu. W Kongresie będzie można wziąć udział także poprzez łącze internetowe (link na stronie https://www.parafia-gonczyce.pl). Każdy z uczestników otrzyma materiały formacyjne w których będzie zawarta biografia Pauliny zaczerpnięta z książeczki "Misja Żywego Różańca" oraz tekst nowenny z modlitwą o Jej beatyfikację, którą rozpoczniemy 20 marca i będziemy kontynuować w parafiach przez kolejne 8 niedziel, rozważając 9 cnót naszej założycielki. Celem pokrycia kosztów kongresu – materiałów, prelegentów, agapy będzie zbierana kolekta 15 zł. od osoby. Liczbę osób z parafii należy zgłosić telefonicznie do 8 marca 2022r. (wtorek) pod nr tel. 696502852.

Serdecznie dziękuję za wszystkie dotychczasowe ofiary wpłacone na rozbudowę Domu Rekolekcyjnego w Siedlanowie. Badzie to można uczynić także na Kongresie. W tym roku planujemy zakończyć prace projektowe i rozpocząć prace budowlane. Niech Chrystus wynagradza ofiarność waszych serc, mimo niepewnego czasu, obfitym błogosławieństwem. Za wszystkich dobrodziejów sprawuję Mszę Świętą w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Serdecznie zapraszamy, aby w roku beatyfikacji uczcić założycielkę naszej wspólnoty i wyjednać sobie Jej orędownictwo u Boga w naszych sprawach.

Diecezjalna Rada Żywego Różańca,
Moderatorzy Rejonowi i Moderator Diecezjalny
ks. Grzegorz Koc


List ks. Grzegorza Koca do uczestników spotkania w Gończycach
ZOBACZ PDF

MJa/EŁ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje