Po ceremonii kolumna uczestników przeszła aleją Najświętszej Maryi Panny w stronę Jasnej Góry. W drodze do sanktuarium, u podnóża Jasnej Góry, policyjni pielgrzymi zapalili znicze przed pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki i wzięli udział w Uroczystym Apelu pamięci w 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy Alei Henryka Sienkiewicza. Tutaj też Kompania Reprezentacyjna Policji oddała 3 salwy honorowe.
Główne uroczystości odbyły się na jasnogórskich błoniach, gdzie o godzinie 13.15 rozpoczęła się msza św. w intencji środowiska policyjnego. Wspólnie z policyjnymi kapelanami mszę odprawił JE ksiądz biskup Wiesław Lechowicz – delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Policji.
Uczestnicy XXI Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego po nabożeństwie oddali hołd policjantom pomordowanym w 1940 roku na Wschodzie przed płaskorzeźbą „Gloria Victis – Chwała zwyciężonym”. Następnie goście honorowi udali się przed cudowny obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej Królowej Polski, gdzie w imieniu wszystkich uczestników złożyli wiązankę kwiatów.
Tegoroczna pielgrzymka środowiska policyjnego przypadła w 100. rocznicę powstania Policji województwa śląskiego i 25. rocznicę utworzenia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach, która od 1997 roku wspiera rodziny zmarłych policjantek i policjantów.
Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Organizacji Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego z przewodniczącym - podkomisarzem Rafałem Jankowskim na czele oraz Komenda Główna Policji i Policja Śląska.
Uroczystości uświetniła Kompania Reprezentacyjna Policji oraz Kompania Honorowa i Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
.jpg)
.jpg)
Inf. pras.
WJ/Garwolin/DW