Wątków „garwolińskich” jest więcej. Stasiak pisał m. in. do wydawanego przez Jarosława Maczkowskiego „Głosu Garwolina” powieść przygodową w odcinkach pod pseudonimem Kazimierz A. Kwilski. - To nie tylko fascynujący życiorys polityczny, ale i rozważania o tym czego dziś brakuje w polskim życiu publicznym – mówi dla wydawnictwa Unitas autor książki. Wraz z nim śledzimy życiorys bohatera od czasów wrocławskiej, licealnej i studenckiej opozycji w końcowym okresie PRL. Potem przemierzymy korytarze Najwyższej Izby Kontroli i znajdziemy się w pokojach inspektorów walczących z korupcją, przemytem broni, esbeckimi powiązaniami. Będziemy przyglądać się walce z przestępczością w Warszawie i zamykaniu nielegalnego klubu z udziałem byłych żołnierzy Grom. W końcu znajdziemy się w świecie światowej polityki. Na korytarzach Białego Domu, misjach międzynarodowych, naradach strategicznych w siedzibie polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a potem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego, w której Władysław Stasiak był traktowany jako przyszły lider polskiej prawicy.
Cieszył się opinią „państwowca”, człowieka, dla którego Polska jest najwyższą wartością, urzędnika w najlepszym tego słowa znaczeniu, człowieka uczciwego i prawego, pracowitego i zaangażowanego. Na piechotę przemierzającego Warszawę, żeby sprawdzić, czy i gdzie jeszcze jest niebezpiecznie.
Tę niezwykłą biografię przerwaną tragicznie w wieku 44 lat opisał w książce „Polska Stasiaka” Wiktor Świetlik. Dziennikarz prasowy i telewizyjny. Związany kolejno z tytułami „Nowe Państwo”, „Fakt”, „Polska The Times”, „W Sieci”, programem „W tyle wizji”. Współtwórca think-tanku Instytut Staszica, zajmującego się bezpieczeństwem.
Wiktor Świetlik nie tylko przedstawia sylwetkę i biografię Władysława Stasiaka, ale mierzy się z najważniejszymi problemami przed jakimi stawała Polska w 1989 roku i szuka dla nich rozwiązania właśnie w działaniach bohatera swojej książki. Książka, podobnie jak sylwetka bohatera, nabrały szczególnej aktualności w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy inteligencja, wiedza i zdecydowanie bohatera książki zdecydowanie Polsce by się przydały. Na szczęście pozostała nam jego spuścizna intelektualna i dorobek, z którego możemy czerpać, i dzięki któremu możemy czuć się bezpieczniejsi.
Na spotkaniu obecna będzie żona śp. Władysława Stasiaka, Barbara. Będzie także można kupić książkę i otrzymać autograf autora.
14 października /piątek/ godz. 18:00, KLO Garwolin, ul. Staszica 11.
.jpg)
inf. pras.
WJ/Garwolin
MR