W Przeglądzie każdy był zwycięzcą, bowiem to dzięki takim kapelom jak te, które zaprezentowały się w Miętnem nasza tradycja jest nadal żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.
GALERIA CZ. 1
.jpg)
Festiwal Etnograficzny, to również ponad 60 stoisk, które stworzyło swego rodzaju miasteczko etnograficzne. „Barwne, kolorowe stroje, ludowizna, przedmioty i sprzęty z przeszłości, nasza lokalna historia i tradycja – to wszystko można było znaleźć w Miętnem… Nasze bogactwo kulturowe jest wyjątkowe i niepowtarzalne, a Festiwal Etnograficzny miał na celu to wyeksponować – i udało się”. Na estradzie występowały kapele ludowe, zespoły, chór, akordeonista „mogliśmy usłyszeć występ Jakuba Kołyski, który wprowadził nas w Festiwal piękną melodią akordeonową. Powiat Garwoliński to piękna spuścizna etnograficzna, w której ważne miejsce zajmują obrzędy i zwyczaje ludowe naszych przodków. Pani Jadwiga Krześniak, zasłużony propagator kultury ludowej, w niesamowitej gawędzie przybliżyła nam dawne obrzędy dożynkowe i zwyczaje w trakcie żniw – przenieśliśmy się dzięki niej na dawną, polską, mazowiecką wieś.
Chór Żelechowa pod kierownictwem Pana Sławomira Lesisza zaprezentował repertuar ludowy, ale mogliśmy także usłyszeć współczesną muzykę rozrywkową. Zespół Pieśni i Tańca z Sokołowa przedstawił nam folklor z różnych regionów Polski. Zespół zagrał i zatańczył także na cygańską nutę, a barwne stroje wypełniły festiwalową scenę.
Do wspólnej zabawy zaprosiły dwie kapele: kapela ludowa z Kacprówka i kapela Krzysztofa Steregi. Na tradycyjnych dechach od razu zrobiło się tłoczno! Zabawy nie było końca! Młodzież związana z KGW Damianów przygotowała niespodziankę i zaprosiła do belgijki! Do wspólnych podskoków ruszyli i starsi i młodsi uczestnicy Festiwalu. Niesamowita atmosfera, zabawa i radość - tak w skrócie można opisać to, co działo się w Miętnem! Wieczorną zabawę na góralską nutę poprowadził znany i lubiany zespół góralski Zbóje. Gwiazdą wieczoru był zespół Defis, którego wokalistą jest Karol Zawrotniak. Do największych przebojów grupy należą takie utwory jak „Gorące serce”, „Tak bardzo tego chcę”, „Wciąż o tobie mam sny” czy „Niespotykany kolor.”
GALERIA CZ. 2
.jpg)
Zabawa na przysłowiowych sto fajerek, a to dzięki dobrej organizacji dużej imprezy plenerowej, panującej atmosferze oraz wykonawcom i publiczności, którzy jak zwykle dopisali. Ale czy mogło być inaczej, skoro architektem przedsięwzięcia była etnograf z wykształcenia i zamiłowania, realizatorem zaś zespół garwolińskiego starosty.
Fot. powiat garwoliński
WJ/Garwolin/DW