- Trwający sezon grzewczy, niskie temperatury, jak co roku zwiększają liczbę pożarów sadzy w przewodach dymowych. W zeszłym, 2022 roku odnotowaliśmy 80 przypadków interwencji związanych z tego typu zagrożeniami. Warto zaznaczyć, że pożar sadzy, w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do pożaru całego domu, takie sytuacje też miały miejsce w zeszłym roku. Dochodzi do tego, gdy mamy do czynienia z rozszczelnieniem przewodu kominowego i rozprzestrzenieniem się ognia na przyległy materiał palny – artykułuje mł. bryg. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie.
Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.
- Wspólnie z panem wójtem apelujemy o skorzystanie z usługi kominiarskiej i zadbajmy wspólnie o swoje bezpieczeństwo, swojej rodziny oraz posiadanego mienia – puentuje Piotr Zając.
Więcej w materiale Waldemara Jaronia:
![]() |
POSŁUCHAJ |
fot. gł. OSP Borowie
WJ/Borowie/DW