Głównym punktem rocznicowych obchodów była Msza św. odprawiona w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Eucharystii przewodniczył kapelan środowisk kombatanckich ks. prałat ppor. w st. spocz. Edmund Szarek, który w homilii powiedział między innymi, że Polskie Państwo Podziemne było niepowtarzalnym fenomenem w Europie. - Nie tylko z racji heroizmu Polaków, ale także doskonałej samoorganizacji, która dowodzi, że nasz naród chce i potrafi być dobrym gospodarzem we własnym kraju, nawet w najtrudniejszych warunkach, dlatego też rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego powinna być dla wszystkich dniem narodowej zadumy i refleksji- mówił ks. prałat i dodał, że kiedy dziś przeżywamy na nowo swoje niepokoje i lęk o Polskę, o jej tożsamość, o wierność wartościom, o to aby Polaka była Polską, aby nie zginęła. - Przecież dziś tylu „Polaków”, polityków, dezerteruje, krzyczy językiem nienawiści, jak to dzieje się w ostatnich latach. Szczęście naszego narodu, szczęście naszych rodzin, szczęście młodego pokolenia chce się zamienić na podporządkowanie tym, którzy tak głośno zaczynają do nas przemawiać z Brukseli, i mówi się nawet ostatnio, że Unia Europejska nie wesprze Polski, dopóki Polska nie uzna zwierzchności Brukseli- artykułował kapłan.
Po nabożeństwie, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali do miętneńskiego dworku, gdzie złożono wiązanki kwiatów przed odsłonięta pięć lat temu tablicą „W hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu, nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania na ziemi garwolińskiej w latach 1939- 44”. I tu wicestarosta Marek Ziędalski podkreślał, że Polskie Państwo Podziemne było wyrazem sprzeciwu wobec obu okupacji. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego były wyjątkowe, nie tylko w skali europejskiej, ale w skali światowej. Tak zorganizowanych struktur podziemnych w kraju okupowanym nie było nigdzie poza Polską.
Na zakończenie uroczystości uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie przedstawili montaż słowno- muzyczny „Jesteśmy, bo pamiętamy” nawiązujący do rocznicowych obchodów.
Organizatorami uroczystości było garwolińskie Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Garwolina i I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
GALERIA ZDJĘĆ
.jpg)
.jpg)
WJ/Miętne [ja]