R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kolejny areszt za znęcanie się nad członkiem rodziny
2023-01-18 07:22:24 Artykuł czytany 233 razy


Kilka dni temu policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że mieszkaniec powiatu garwolińskiego pod wpływem alkoholu jest agresywny wobec swojej żony. Tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i ustalili, że znęcał się nad kobietą fizycznie i psychicznie.


We współpracy z prokuratorem, do sądu trafił wniosek o areszt dla sprawcy. 17 stycznia br. sąd zastosował wobec 38-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania i mężczyzna trafił już za kraty na 3 miesiące. - Na tym jednak nie koniec, ponieważ w areszcie poczeka na wyrok. Za przestępstwo znęcania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na przemoc w rodzinie nie można pozostawać obojętnym. Reagujmy, kiedy osoby pokrzywdzone niejednokrotnie zmuszone są przebywać ze swoimi oprawcami w domu. Nie zostawiajmy ich samych z tym problemem - informuje mł. asp. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP Garwolin i dodaje, że każdy, kto chociażby przypadkowo stał się świadkiem takiego zachowania powinien działać. Przemoc domowa, to zjawisko które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić: uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jest wiele instytucji, w tym Policja, które w takich sytuacjach zawsze służą pomocą.

Jeśli doznajesz przemocy domowej nie wahaj się powiadomić o tym Policji. W trosce o zdrowie i życie Twoje i Twoich najbliższych, nie pozwalaj, by sprawca pozostał bezkarny. Gdzie szukać pomocy?

• Policja

Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

• Numer alarmowy 112


W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

• Aplikacja „Alarm 112”

W sytuacji braku możliwości nawiązania połączenia głosowego możliwym jest skorzystanie z uprzednio zainstalowanej bezpłatnej aplikacji, uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Alarm 112”, która dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. Aplikacja pozwala między innymi na zgłoszenie zdarzenia alarmowego jeśli nie można wykonać połączenia głosowego. Pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, takich jak dom, praca lub inne. Proces rejestracji wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia (telefonu), co umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy.

• Aplikacja „Moja Komenda”

Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych Policji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego.

Dzięki usługom lokalizacyjnym dostępnym w telefonie użytkowników aplikacji odnajduje ona najbliższy policyjny obiekt, wskazuje trasę dojścia lub dojazdu. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Moja Komenda” lub za pomocą kodów QR.

• Aplikacja „Twój Parasol”


Aplikacja „Twój Parasol” przypomina aplikację pogodową. Na ikonie startowej widzimy parasol i dane dotyczące temperatury, jednak nic bardziej mylnego, ponieważ aplikacja ma dwa tryby działania: jawny i ukryty.

Ogromną siłą tej aplikacji jest właśnie ten podwójny tryb działania. W trybie jawnym widoczna jest tylko ikonka pogodowa. Z kolei w ukrytym, wyposażonym na każdym poziomie w znaczek szybkiego ukrywania, ofiara przemocy ma dostęp do paska z notatnikiem, numerem 112, alertem i mapą. Zatem jest to tryb, dzięki któremu użytkownik może dyskretnie wysłać prośbę o pomoc.

„Całe zło” jest w chmurze internetowej, ponieważ dla bezpieczeństwa osób doznających przemocy wszystkie dane zebrane za pomocą aplikacji nie zostają zapisane w telefonie. Jak to działa? Użytkownik wprowadza w aplikacji adres mailowy zaufanej osoby, np. przyjaciela czy kogoś z rodziny. Dzięki ukrytemu notatnikowi może w szybki sposób zrobić zdjęcie, nagrać film lub dźwięk i co istotne, te dane nie są zapisywane w pamięci telefonu, lecz automatycznie wysyłane na wskazany wcześniej adres e-mail.

Nawet, gdy sprawca uszkodzi telefon osoby doznającej przemocy, to materiał zostaje zapisany w chmurze i nie ulega zniszczeniu. To też daje pewność, że ofiary nie stracą tego, co udało im się zebrać, a co później stanowić będzie materiał dowodowy. I co istotne, nie można korzystać z trybu nagrywania dopóki nie wskaże się adresu mailowego, na który te dane mają zostać przesłane. Zatem warto, żeby osoba, która jest adresatem tych danych, miała ustawiony sygnał powiadomienia, by móc jak najszybciej zareagować.

Z poziomu aplikacji można się też bezpośrednio połączyć się z numerem alarmowym 112 oraz przesłać komunikat alarmowy na wybrany podczas konfiguracji aplikacji adres e-mail wraz z wyświetleniem lokalizacji użytkownika potrzebującego pomocy.

Ważnym elementem aplikacji są również materiały edukacyjne na temat przemocy, zatem jej użytkownik może wyszukać miejsca, gdzie otrzyma wsparcie czy poznać szczegóły funkcjonowania procedury „Niebieskie karty”.

„Twój Parasol” można pobrać bezpłatnie na Google Play i Apple Store lub za pomocą QR kodów. Dostępna jest również na stronie internetowej: www.twojparasol.com.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby

inf. pras.

WJ/Garwolin/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje