R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Licealiści z Żelechowa w Andaluzji
2022-11-23 16:35:52 Artykuł czytany 174 razy


Piękną Andaluzję w ramach programu Erasmus + Edukacja szkolna – akcja 1 „Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej” odwiedziło 20 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie.


Poniżej relacja nadesłana do nas z żelechowskiego liceum

Grupa zatrzymała się w zabytkowej Kordobie nad rzeką Gwadalkiwir, mieście o bogatej historii i tyglu kulturowym (rzymskim, arabskim i żydowskim) ze słynną Mozquitą (monumentalną katedrą przebudowaną z meczetu), Alkazarem (zespołem fortyfikacyjnym i ogrodowym) i Puente Romano (16 łukowy most z czasów Imperium Rzymskiego).

Licealiści z Żelechowa biorący udział w mobilności, wraz z kordobyjskimi uczniami realizowali założenia Projektu w dwóch zagadnieniach – Kultury i Przedsiębiorczości.

W IES Aangel de Saavedra School młodzież polska i hiszpańska pracowała w grupach nad stworzeniem audycji radiowych (tak – szkoła goszcząca nas posiada studio radiowe i telewizyjne z prawdziwego zdarzenia!) dotyczących dwóch zagadnień: promocji swojego kraju i regionu oraz praktycznego wykorzystania doświadczenia Erasmusa w swojej przyszłej karierze zawodowej. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem i niezwykle poważnie podeszli do realizacji swoich zadań. Efektem tej międzynarodowej kolaboracji stały się cztery nagrania radiowe, które stanowią fizyczny ślad odbycia projektu.

Na zajęciach merytorycznych młodzież polska i hiszpańska zaprezentowała w formie plakatów i słownie kulturę swoich krajów. Pracowała też nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju w kontekście tego co z punktu mikro możemy zrobić dla tego programu.  

Jednakże to nie tylko te namacalne materiały z Erasmusa są głównymi osiągnięciami Projektu. Korzyści, jakie młodzież wyniosła z mobilności to wszelkie doświadczenia wynikające z obcowania z inną kulturą, rozmawiania w obcym języku i pokonywanie barier w sytuacjach, w których jest się z dala od swojej strefy komfortu, to większa otwartość i komunikatywność, wiara w siebie i swoje możliwości czy umiejętność współpracy z innymi. Żelechowska młodzież nawiązała również mniej formalne kontakty z młodzieżą z Kordoby i już komunikuje się z partnerami projektowymi za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych.

Spotkania z młodzieżą hiszpańską w szkołach to nie jedyne, jakich licealiści z Żelechowa doświadczyli. Na co dzień, podczas posiłków w hotelowej restauracji rozmawiali z uczestnikami innych projektów Erasmus z Węgier, Słowenii i Szwecji. Z Węgrami zagrali wspólny mecz w zbijaka, co było doskonałą formą spędzenia jednego z wieczorów.

Również grupa nauczycieli z Żelechowa realizowała projekt Eramus + „podglądając” pracę swoich hiszpańskich pedagogów w kordobyjskich szkołach średnich. W ramach tzw. „job shadowing” ośmiu profesorów  Lelewela obserwowało zajęcia nauczycieli z IES Aangel de Saavedra School, Colegio Betica Mudarra oraz Escuela de Arte Mateo Inurria. Zdobyte doświadczenia i dobre praktyki będą  zaszczepiać na rodzimy grunt.

Oprócz formalnego programu w instytucjach goszczących, uczestnicy Projektu brali również udział  w bogatym programie krajoznawczym i odwiedzili piękne andaluzyjskie miasta z ich niepowtarzalnym klimatem i cennymi zabytkami.

Erasmus + to wspaniały program, dzięki któremu zarówno młodzież, jak i kadra pedagogiczna rozwija i zdobywa umiejętności językowe, cyfrowe i komunikacyjne. To przedsięwzięcie, które czyni z  prowincjonalnego liceum umiędzynarodowioną szkołę - cenioną i popularną, w której młodzież chce się kształcić. To mądra idea, która udowadnia, że podróże naprawdę kształcą, a poznawanie innych kultur wzbogaca naszą własną i poszerza horyzonty myślowe.

>>>
GALERIA ZDJĘĆ <<<


LO w Żelechowie [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje