- Przedsięwzięcie, w którym udział wzięło około 350 osób miało na celu przestrzec dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwem zabaw na zamarzniętych akwenach, w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi.
Pomimo mrozu i oblodzenia, wchodzenie na zamarznięte rzeki, czy inne akweny jest bardzo niebezpieczne. Pozorna grubość pokrywy lodowej przy brzegu może wprowadzić w błąd, gdyż kilka metrów dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Lód może się załamać, a osoba która wpada do wody najczęściej nie jest w stanie sama się z niej wydostać, czego efektem może być wychłodzenie, a nawet śmierć- informuje mł. bryg. Tomasz Biernacki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Garwolinie. - Ratownicy przedstawili symulację zdarzenia, podczas którego człowiek wpada do wody i zaprezentowali jak należy zachować się w takich sytuacjach oraz jak udzielić pomocy, dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo.
Następnie odbył się pokaz ratownictwa z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Tonącego podejmowano z wody przy użyciu sań lodowych i koła ratunkowego. Szczególną uwagę zwracano na właściwe zabezpieczenie ratowników, którzy byli ubrani w kombinezony służące do pracy w wodzie i wyposażeni w sprzęt asekuracyjny- dodaje mł. bryg. Karol Marcinkowski, dowódca JRG PSP Garwolin.
Zamarznięte zbiorniki wodne i tzw. dzikie lodowiska, to szczególnie niebezpieczne miejsca, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. W trosce o ich bezpieczeństwo, strażacy prowadzą akcję „Bezpieczne lodowiska 2023”. Ma ona na celu pomoc w organizowaniu bezpiecznych ślizgawek. Strażacy pomogą wylać wodę na przygotowane lodowiska m. in. na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp.
>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<
.jpg)
.jpg)
.jpg)
tekst PSP/fot.WJ
WJ/Garwolin [ja]