R E K L A M AGARWOLIN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Powiat garwoliński: uchodźców przybywa i problemów też
2022-03-04 09:37:18 Artykuł czytany 1053 razy


W powiecie funkcjonują dwa ośrodki dla uchodźców zorganizowane przez wojewodę, gdzie obecnie przebywa 160 uchodźców, ale prawdopodobnie na terenie powiatu schronienie znalazło około 1000 osób. Spodziewane są kolejne fale uchodźców, a w garwolińskim szpitalu urodziło się pierwsze w powiecie dziecko uchodźczyni z Ukrainy.


Podczas zorganizowanej 3 marca konferencji prasowej starosta poinformował, że powiat koordynuje 2 zbiórki dla uchodźców. - Czyli zbiórkę przez Fundację Dziękujemy za Wolność i Caritas oraz Polski Czerwony Krzyż i wspólnie z samorządem miejskim i powiatowym. To są dwie zbiórki koordynowane przez nas, reszta, to zbiórki inicjowane i prowadzone bądź przez prywatne osoby, bądź jakieś mniejsze stowarzyszenia i poszczególne OSP, gminy - akcentował starosta Mirosław Walicki i zaznaczył, że jest to na razie trudne do opanowania, ale powiat próbuje je skoordynować, żeby zgromadzone rzeczy nie marnowały się.

W powiecie są dwa oficjalne miejsca, gdzie wojewoda skoordynował i są uruchomione, czyli w Miętnem na 110 miejsc i w ośrodku Willa Wilga na 49 miejsc, natomiast resztę miejsc na dzień dzisiejszy nie ma gwarancji finansowania przez wojewodę. Gospodarz powiatu wiele razy podkreślał, że spodziewane są kolejne fale uchodźców.

- Miejsca przygotowane są w całej Polsce. Z różnych względów jest tak, że uchodźcy docierają do nas i tu wiele rodzin, wiele osób zaangażowało się w to, żeby pomóc im dostać się tutaj i ulokowało ich w domach, mieszkaniach, natomiast droga powinna być taka, że powinni przejść przez punkty recepcyjne, które są na granicach i tam zostać rozlokowani po Polsce. Nie możemy przyjąć wszystkich uchodźców - artykułuje M. Walicki.  

Z informacji, jakie starosta otrzymuje z innych powiatów zdarza się tak, że w pociągu „przyjeżdża 700 osób a zostaje 70, reszta gdzieś się rozpływa, bądź przyjeżdża 70 zamiast 700 na przykład. Oni zostają prawdopodobnie u nas”. Starosta poinformował też, że przeprowadzona zostanie wśród uchodźców ankieta w ich ojczystym języku na temat planów na najbliższy czas, by ich lepiej poznać, a poprzez to np. zorganizować pracę, naukę dla dzieci itp. Starosta przypomniał, że przebywające w ośrodkach w Miętnem i Wildze kobiety i dzieci z Ukrainy objęte są opieką lekarską, niebawem będzie pomoc psychologiczna.

- Rozpoznajemy ich potrzeby i też kolejne zbiórki  tutaj koordynując, będziemy prowadzić pod kątem konkretnych potrzeb dla tych ludzi. Poleciłem dyrektorowi PUP, ale też rozmawiałem z wójtami, żebyśmy zbierali też bazę danych o miejscach pracy dla tych kobiet, bo mamy już deklaracje wielu z Wilgi jak i Miętnego, że chcą podjąć pracę - kontynuował starosta i przypomniał, że uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej, opieki ginekologicznej w Pępku Świata, ortopedycznej, poz i in... Poinformował też, że we wtorek 1 marca w szpitalu powiatowym urodziło się pierwsze w powiecie dziecko uchodźczyni wojennej z Ukrainy.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia:

POSŁUCHAJ

Oprócz starosty Mirosława Walickiego w konferencji udział wzięli wicestarosta Marek Ziędalski i inspektor w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Społecznych i Obywatelskich.

WJ/Garwolin/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Waldemar Jaroń
tel. 509 056 641
garwolin@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Karol
  2022-03-08 12:39:46

  arrow

  ludzie opamiętajcie się nie chcieliście przyjąć dziesięć tysięcy uchdźców przez granicę białoruską bo mogło być to niebezpieczne a przyjeliście milion dwieście tysięcy i o bezpieczeństwie nikt nie myśli . Anglia bogaty kraj zadeklarowała że przyjmie 50 ukraińców .

 • Zosia
  2022-03-04 10:46:20

  arrow

  Szacunek wielki dla Starosty, to nie jest po prostu urzędnik ale człowiek pełen empatii i to nie tylko w tej sytuacji kiedy przyszło nam wszystkim zmierzyć się z problemem którego nikt nie był w stanie przewidzieć.
  Jako osoba prywatna pomagająca Ukrainie spotkałam się z ogromną życzliwością i wsparciem ze strony urzędu.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Garwolin

w lewoCzerwiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje