KRAJ
Papież Franciszek ogłasza jedną obowiązującą formę liturgii rzymskiej i znosi przywileje dla tzw. „liturgii trydenckiej”
2021-07-19 07:21:35 Artykuł czytany 1467 razy
Papież Franciszek nie wyraża zgody na istnienie dwóch oficjalnych form liturgii w Kościele łacińskim (zwyczajnej i nadzwyczajnej), dlatego w motu proprio „Traditionis custodes” (łac. stróże/opiekunowie tradycji) uchylił wszystkie zezwolenia, normy i zwyczaje związane z tzw. „mszą trydencką”. Obecnie jedyną formułą kultu Kościoła („lex orandi”, łac. prawo kultu) jest liturgia odnowiona po Soborze Watykańskim II. Jednocześnie Papież wezwał biskupów do czuwania, aby odnowiona liturgia nie była miejscem „ekscentryczności” i źle rozumianej kreatywności.
>>Polskie tłumaczenie listu apostolskiego motu proprio ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.
>>Polskie tłumaczenie listu Ojca Świętego do biskupów świata ws. motu proprio „Traditionis custodes”
Decyzja Papieża jest następstwem badania opinii biskupów całego świata, do przeprowadzenia którego zachęcał Benedykt XVI w 2007 r., a którą Kongregacja Nauki Wiary przeprowadziła w 2020 r. Wyniki ankiety, zdaniem Papieża Franciszka, okazały się niekorzystne dla współistnienia dwóch form Rytu Rzymskiego oraz wskazały, że udzielone przez poprzednich papieży przywileje zostały w Kościele wykorzystane niezgodnie z intencjami Jana Pawła II i Benedykta XVI, prowadząc do coraz większej niechęci nie tylko do liturgii zreformowanej, ale także do nauczania Soboru Watykańskiego II, powiększając tym samym rozłam między wiernymi jednego Kościoła.
Z dniem ogłoszenia motu proprio Traditionis custodes ustają wszystkie przywileje dotyczące „liturgii trydenckiej”, a wchodzą w życie nowe normy, które mają na celu powrót całego Kościoła do sprawowania jednej formy kultu, zgodnej z księgami liturgicznymi wydanymi po Soborze Watykańskim II, poczynając od Mszału. Biskupi mogą nadal udzielać w swoich diecezjach zezwoleń na sprawowanie liturgii w nadzwyczajnej formie dla tych, którzy już się z nią związali, ale bez tworzenia nowych grup. Zgodnie z decyzją Papieża, te liturgie nie mogą być sprawowane w kościołach parafialnych. Zgodnie z treścią dokumentu papieskiego ci kapłani, którzy mieliby dopiero zacząć sprawować starszą liturgię, mogą to uczynić tylko po uprzedniej konsultacji własnego biskupa ze Stolicą Apostolską.
BP KEP
[MSz]
Zobacz także
- Zmarła siostra Maria Zofia Kukawska...
- Rozpoczynasz prowadzenie własnej...
- Generał Jarosław Gromadziński...
- Powraca najważniejsza akcja...
- Emeryci i renciści pobrali już...
- Nie każdy skorzysta z przyznania i...
- Rozpoczął się okres rozliczeń...
- Świadectwa z Syrii. „Wszystkie...
- Kolejne środki na ochronę...
- Wspólnota ze Zranionymi, czyli...
Komentarze
-
Jacek
2021-07-20 12:44:38Msza Trydencka to piekna Msza odprawiana w kościele od wieków, cisza, skupienie, chorał gregoriański dzięki własnie tej mszy odnalazłem sens ofiaary Chrystusa podczas Mzy i lepiej zrozumiałem nową Mszę. Większość osób nawet nie wie, co podczas Mszy się dzieje, że Msza Święta to ofiara taka sama jaką Chrystus złożył na Krzyżu. Smutno mi, odnośnie tego dokumentu i ograniczeniu Mszy Trydenckiej. Smutnbo tym bardziej, że pozwala się na błogosławieństwo par homoeksualnych w Niemczech, rózne nadużycia podczasz mszy, tańce, itp.
-
henry
2021-07-20 12:32:17NIE MOŻNA ZABRANIAĆ CELEBROWANIA MSZY W RYCIE TRYDENCKIM, DLATEGO ZE ONA JEST NAJWŁAŚCIWSZA ---- JEST POWAGA I SZACUNEK DO SACRUM.
-
wow
2021-07-19 22:00:47Moi drodzy, zanim zaczniecie utyskiwanie i wyrażanie radości, przeczytajcie dokładnie dokument papieski. Połowy tego, o czym piszecie, w nim nie ma. Także i w tym, co podało BEP.
-
Łukasz
2021-07-19 21:53:47Niejednokrotnie brałem udział właśnie w liturgii w Kostomłotach jeszcze za ks. Zbyszka i moim zdaniem właśnie Boska Liturgia i Msza Wszechczasów mają coś wspólnego. Wspaniała modlitwa, bez pośpiechu i ewidentnie sacrum oddzielone od profanum. Obie pięknie pozwalają przeżyć ofiarę mszy świętej. Nie twierdzę że msza, po reformach Pawła VI, jest "zła" tu przecież też przychodzi Pan, ale jest tyle nadużyć, tyle zaniedbań że często się serce kraje,że w obliczu Boga tak można. I ten pośpiech, bardzo częsty, i to nie na kazaniu a właśnie podczas liturgii eucharystycznej. Aż przykro, że kapłan który powinien wiedzieć co dokonuje się na ołtarzu tak sobie lekceważy to misterium.
-
jj
2021-07-19 20:56:11" falszywy prorok " . Wszystko music sie wypelnic zeby Kosciol odrodzil sie poprzez wielkie odstepstwo .
-
marta
2021-07-19 20:53:42Szkoda że ten portal tak ochoczo nie informował wiernych 14 lat temu gdy Benedykt XVI przyznał prawo odprawiania każdemu kapłanowi nazywając ryt rzymski dwoma formami.
-
@Bialczanka
2021-07-19 17:35:17Podzielam Twoją opinię. Nie jest ważne, aby _gdzieś_ się zapisać, do _czegoś_ należeć. Ważne, aby wszędzie gdzie się żyje, pracuje, odpoczywa, swoją postawą świadczyć o Chrystusie. Wystarczy drobny gest, szczery uśmiech, życzliwe słowo.
-
Bialczanka
2021-07-19 17:01:00Szanuję decyzje Papieża.Pamiętam msze jeszcze przedsoborowe, aczkolwiek byłam dzieckiem. Pierwszą komunię przyjmowałam włśnie jeszcze wg.liturgii przedsoborowej. Post Eucharystyczny był dużo dłuższy, niż obecnie. Rano, przed komunią nie wolno było nic jeść. Po komunii na placu kościelnym otrzymaliśmy skromny poczęstunek, aby mieć siłę na powrot do domu. Liturgia sprawowana w języku łacińskim. Starsi może bardziej włączali sie w modlitwę. Dla dziecka trudno było wytrwać na Mszy w kościele, bo nie rozumiało sie praktycznie wiele. A siedzieć nie można było, bo byli ludzie starsi. Dziecko musiało więc ustąpić tekiej osobie miejsce siedziące, jeżeli siedziało. Tak przynajmniej mnie wychowano i nauczono. O bieganiu po kosciele nie było mowy.Gdy wprowadzono liturgię w języku narodowym, jak bardzo wszystko stało się jasne i zrozumiałe. Potem nastąpił podział.Msze posoborowe i trydenckie. A Jezus mówił: "Abyście byli jedno..."Dlaczego tak się stało??Lepsi i gorsi...Szczepieni , nie szczepieni; z jednej partii czy drugiej; ze wschodu czy zachodu Polski.Komu zależy na rozbiciu, skłóceniu naszego narodu?? Jan i Anna nalży do Domowego Kościoła, oni gorsi, bo należą do Neokatechumenatu czy innej grupy..My ważniejsi, bo my w grupie, a ty zwykły parafianin. Też się możesz gdzieś zapisać..Ale po co? Ja należę do Kościoła Chrystusowego. Wiem, że mnie też , tą szarą , marną owieczkę Jezus kocha i prowadzi. Nie muszę stać na świeczniku, nie muszę być pierwsza, wszystko wiedzieć najlepiej.Żyć Ewangelią, tego pragnę najbardziej.
-
lw
2021-07-19 14:07:54?
-
do zainteresowany
2021-07-19 09:35:55mowa tu o liturgii przedsoborowej tzw trydenckiej, nie obrządku kościołów wschodnich katolickich. Oznacza to że w kościołach rzymsko-katolickich nie można sprawować liturgi trydenckiej, kościół neounicki ma swoją liturgię
-
Zainteresowany
2021-07-19 08:51:04Czy to oznacza,że Kostomloty muszą się też dostosować do tej decyzji?
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
-
Przyjęli Maryję do swoich domów
-
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
-
Stacja Siemiatycze... Dworzec PKP nocą
-
W styczniu doczekamy sie opadów śniegu...
-
List z kodymskiej parafii...
-
Szopki i dekoracje świątecznie w siedleckich kościołach
-
Pasterka w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
-
Bożonarodzeniowe Szopki w kościele w Siemiatyczach, Pobikrach, Czajach...
-
Pasterka w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie
-
Pasterka 2020 I
-
Dekoracja świąteczna w radzyńskim sanktuarium
-
„OTO JA ODDAJĘ GO PANU” - POGRZEB IGNACEGO BIJATY
-
Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
-
Konferencja prasowa S. Izdebskiego
-
Protest w Zdanach cz. 2
-
Protest rolników w Zdanach
-
Hiszpański reżyser w Siedlcach
-
Wesoła Trójeczka – sprintem do maratonu
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 2
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 1
-
Koło Przyjaciół KRP z Zalesia świętowało 10-lecie istnienia
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:
Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...
więcej »Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:
Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...
więcej »Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:
Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....
więcej »Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:
SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...
więcej »Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:
Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...
więcej »Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:
Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?
więcej »Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:
Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...
więcej »Zapraszamy na audycje:
O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:
Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...
więcej »- Jak wspierać osoby z chorobą... 2022-12-13 13:12:00 Kategoria:
- Radiowa nowenna przed jubileuszem... 2022-12-07 10:16:34 Kategoria:
- Festyn z okazji 30-lecia KRP w... 2022-11-25 10:54:35 Kategoria:
Co, gdzie, kiedy
Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Najnowsze Informacje
Ostatnio komentowane
- Do Zabuża po nowym asfalcie
- Protest przewoźników w Koroszczynie
- Wręczono Nagrody Starosty Siedleckiego /ZDJĘCIA/
- Wozy bojowe amerykańskiej armii w Sokołowie Podlaskim
- Zmarł wieloletni komendant garwolińskiego hufca ZHP
- Emerytowani nauczyciele otrzymali ,,Pochodnie oświaty’’
- Czy w Łaskarzewie odkopano średniowieczną drewnianą drogę?
- 600-lecie Garwolina
- Czy w Łukowie może powstać galeria handlowa?
- Kościół na Brzeskiej po remoncie robi wrażenie!