KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Piotrowski: Dzięki MIVA Polska misjonarze otrzymują rzeczywistą pomoc
2022-07-21 15:13:47 Artykuł czytany 77 razy


Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc – powiedział bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed XXIII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, który obchodzić będziemy w dniach 24-31 lipca br. pod hasłem: „Niesiemy Narodom Pokój Chrystusa”.


„Kościół wierny powołaniu misyjnemu nie zapomina o tym wielkim zadaniu. Uzasadnienie działalności misyjnej Kościoła ujął Jan Paweł II w Encyklice Redemptoris missio: Na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami” – podkreślił bp Piotrowski. „Jest to wciąż aktualne zadanie” – dodał.

„Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc, jaką są środki transportu rozumiane bardzo szeroko: samochody, motocykle, łodzie, wózki inwalidzkie. Wszystko to przedstawia ogromną paletę, która służy autentycznie pomocy misjom” – zaznaczył bp Piotrowski. Dodał, że jest to wielkim cudem Bożej miłości i ludzkiej solidarności.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, przypomniał, że Tydzień św. Krzysztofa jest inicjatywą MIVA Polska. „Jak co roku obchody tego Tygodnia są związane bardzo mocno z bezpieczeństwem na drodze. Oprócz tego, że w parafiach organizowane jest poświęcenie pojazdów, my kładziemy nacisk na błogosławienie kierowców. Promujemy od lat Dekalog Kierowcy, w którym ujmujemy całą etykę kierowcy” – zaznaczył ks. Kraśnicki.

Ks. Kraśnicki przypomniał, że częścią obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest Akcja misyjna 1 gr za 1 km. „Jest to zaproszenie do kierowców, aby z wdzięczności za szczęśliwie przejechane kilometry pomóc misjonarzom w zakupie środków transportu” – podkreślił.

Dyrektor MIVA Polska przedstawił również pomoc zebraną w ramach Akcji św. Krzysztof 1 gr za 1 km za rok 2021: przy poświęceniu pojazdów w parafiach zostało zebranych i przekazanych do MIVA Polska 3 855 736 zł, indywidualni ofiarodawcy przekazali na konto MIVA Polska 1 405 264 zł, podczas gdy instytucje przekazały 85 407 zł.

„Chciałbym w imieniu misjonarzy podziękować za tę piękną pomoc, za którą zakupywane są pojazdy. Przez fakt pomagania innym stajemy się bardziej ludzcy” – powiedział ks. Kraśnicki.

Dyrektor MIVA Polska zaznaczył, że najczęściej misjonarze otrzymują do pracy misyjnej pojazdy, łodzie, a katechiści – rowery, silniki do łodzi, zaś niepełnosprawni – wózki inwalidzkie. W ubiegłym roku z pomocy MIVA Polska zostało zakupionych 1336 pojazdów w 35 krajach świata. W ramach tej pomocy znajdują się również m.in. ambulanse oraz wozy pociągowe. Ks. Kraśnicki wyjaśnił, że w tym roku środki finansowe potrzebne są m.in. na samochody terenowe, samochód terenowy medyczny, motocykle, ciężarówka, łódź motorowa.

S. Ewa Drozdowska CSC, misjonarka w Kamerunie, opowiedziała, jak wygląda rzeczywistość misyjna w Afryce oraz przedstawiła stan środków transportu dla misjonarzy w kontekście Kamerunu. „Nasza praca koncentruje się wokół trzech aspektów: służby zdrowia, szkolnictwa i pracy pastoralnej w parafii” – powiedziała. S. Drozdowska zaznaczyła, że środki transportu pomagają siostrom w tym, aby mogły wesprzeć swoich podopiecznych, zwłaszcza w nagłych przypadkach. „Dzięki pomocy, którą otrzymujemy od MIVA Polska – pojazdy, motory – możemy pomóc ludziom, których wspomagamy” – podkreśliła.
Insp. Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach w Polsce i bieżące problemy z bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Na koniec 2021 roku mieliśmy zarejestrowanych blisko 26 mln samochodów osobowych. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków zmalała w Polsce o 38 proc. Jednak w dalszym ciągu stan bezpieczeństwa na polskich drogach jest niezadowalający. Stąd podjęto działania zmierzające do zmiany przepisów w ruchu drogowym” – podkreślił insp. Zalewski. „Przepisy, które zostały uchwalone i wprowadzone w życie, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach” – dodał.

BP KEP

DW

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoListopad 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Najnowsze Informacje