KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Konferencja prasowa przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXIII Dniem Islamu
2023-01-10 18:42:05 Artykuł czytany 457 razy


Dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podczas konferencji prasowej przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXIII Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce.


Abp Ryś zwrócił uwagę na to, że „dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate”. Przypomniał, że obecne są w nim trzy kluczowe tezy: Żydzi dalej są narodem wybranym, gdyż Bóg nie odrzucił Izraela; nie wolno odpowiedzialnością za śmierć Chrystusa obciążać ani Żydów żyjących współcześnie z Chrystusem, ani tych z późniejszych pokoleń; potępienie wszelkiego antysemityzmu.
Metropolita łódzki podkreślił, że dokument ten jest tak ważny, że podsumowując go po 50 latach, papież Franciszek powiedział, iż w wyniku Nostra aetate przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacjach z narodem żydowskim i odtąd nie myślimy już o sobie jako o wrogach i obcych, ale jako o przyjaciołach i braciach.
Abp Ryś zaznaczył, że oprócz struktur oficjalnych związanych z Konferencją Episkopatu Polski istnieje również Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która organizuje spotkania modlitewne „Wspólna Radość Tory”. „W Polsce, w Kościele katolickim, dużo dobrego dzieje się w relacjach z Żydami” – przyznał abp Ryś. Dodał, że pozostaje wyzwanie edukacyjne, „aby ta świadomość Kościoła w relacjach chrześcijańsko-żydowskich stała się powszechna”.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Siedlcach. „Jest to moment modlitwy w miejscu, który dokumentuje obecność Żydów. W tym roku będzie to miejsce po zniszczonej przez Niemców synagodze. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash” – powiedział abp Ryś.
Odwołując się do jednego z dokumentów watykańskiej Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, abp Ryś dodał, że z narodem izraelskim wiążą nas więzi historyczne i duchowe. „Dokument podkreśla więzi duchowe, mając świadomość, że Pan Bóg działa w ludzie Bożym, jakim jest Izrael, także dzisiaj” – dodał abp Ryś.
Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, podkreślił, że Kościół angażuje się w ekumenizm na trzech płaszczyznach: ekumenizm duchowy, doktrynalny i praktyczny. „Ekumenizm duchowy to wspólna modlitwa i świętość życia. Ekumenizm doktrynalny to dialog ekumeniczny, ekumenizm praktyczny to współpraca w różnych dziedzinach” – zaznaczył.

Dodał, że Polska Rada Ekumeniczna współpracuje nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także na poziomie lokalnym. „Są inicjatywy całoroczne, zarówno modlitewne, jak i praktyczne, na przykład charytatywne” – zauważył.

Ks. Pawłowski zwrócił uwagę na to, że materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przygotowane przez chrześcijan z amerykańskiego stanu Minnesota. Tematem przewodnim są słowa z Księgi Izajasza: „Czyńcie dobro, słuchajcie sprawiedliwości”.

Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu poinformował, że nabożeństwo centralne odbędzie się w Lublinie 22 stycznia o godz. 15 w archikatedrze lubelskiej. Będzie mu przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Ks. Pawłowski zwrócił uwagę, że wyzwania ekumenizmu w Polsce leżą przede wszystkim na polu edukacji. „Chodzi o to, aby chrześcijanie w Polsce lepiej poznali chrześcijan innych wyznań. Najlepiej jeśli są to spotkania, m.in. modlitewne. Miejmy nadzieję, że ten Tydzień przyczyni się do takiego zbliżenia. Ekumenizm jest ważny, bo podział w Kościele utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata” – podkreślił ks. Pawłowski.

„Dialog między chrześcijanami a wyznawcami religii niechrześcijańskich ma za podstawy dokument Nostra aetate, który pokazuje w odniesieniu do wyznawców Islamu, że są oni monoteistami, co nas łączy. A także uszanowanie tego, co w tych religiach jest święte i dobre” – powiedział bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Odniósł się także do dokumentu Dominus Iesus, który podkreśla, że „autentyczne przeżywanie swojej wiary nie jest przeciwne dialogowi”.
Jeśli chodzi o dialog polskich katolików z Islamem, bp Ciereszko zauważył, że na wschodzie Polski obecni są Tatarzy, stąd też w praktyce doświadcza się życia obok siebie. „Ten dialog dokonywał się w relacjach międzyludzkich. To trwa do dzisiaj. Obecnie pojawiają się wyznawcy Islamu, którzy przybywają do naszego kraju jako imigranci” – zaznaczył bp Ciereszko.

Dodał, że ważnym wydarzeniem było powstanie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Organizuje ona wspólne spotkania i modlitwy. Tegoroczny Dzień Islamu będzie obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”. „W dialogu chodzi o to, aby wyrażając siebie, wzrastając w swojej wierze, otwierać się na innych i szukać tego, co nas łączy” – dodał.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) poprzedzi XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia). Natomiast bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).

BP KEP [ja]
wykop

Komentarze

 • Credo
  2023-01-13 08:45:35

  arrow

  „Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię, świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9, 16)

  “Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka – którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych – że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”. Widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się… (Dz 4,9-13).

 • Tara
  2023-01-12 15:24:08

  arrow

  Zgadzam się z tym wpisem.

 • stańmy w prawdzie
  2023-01-12 08:43:18

  arrow

  "Wielu chrześcijan daje wyraz oczekiwaniu, że skoro wyznawców religii żydowskiej uznajemy za “starszych braci”, starając się usuwać wszelkie przejawy antyżydowskości oraz antyjudaizmu, takie samo podejście powinno mieć konsekwencje w dziedzinie ich nastawienia względem Jezusa i Jego wyznawców." Niestety "cel dialogu widzianego i podejmowanego z perspektywy żydowskiej polega na szukaniu wśród chrześcijan sprzymierzeńców w demaskowaniu i zwalczaniu wszelkich form antysemityzmu, wskutek czego wzajemne kontakty zostają sprowadzone niemal wyłącznie na płaszczyznę społeczną i polityczną."

  "Podejmując wspólną z chrześcijanami rozmowę o Jezusie, strona żydowska ma na względzie rozbudzanie tego rodzaju wrażliwości, która zobowiązywałaby chrześcijan do wspomagania Żydów w zachowaniu i rozwijaniu ich tożsamości. Służy temu szczególna teza o dwóch drogach zbawienia, jednej pozbawionej Jezusa Chrystusa dla Żydów i drugiej przez Syna do Ojca dla nie-Żydów. Pojawia się ona coraz częściej podczas wspólnych debat, po czym bywa przeszczepiana na grunt chrześcijański. Ale postulowanie czy przyjmowanie dwóch równoległych dróg zbawienia nie może i nie powinno wchodzić w rachubę. Dialog prowadzony w tym kierunku wiedzie bowiem do rozmiękczania i zamazywania orędzia Nowego Testamentu oraz osłabiania tożsamości chrześcijańskiej."
  https://web.diecezja.wloclawek.pl/Ateneum/chrostowski_551.html

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Najnowsze Informacje