KRAJ
Konferencja prasowa przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXIII Dniem Islamu
2023-01-10 18:42:05 Artykuł czytany 457 razy
Dane nam jest przeżywać ogromny przewrót, jaki się dokonał w Kościele w relacjach chrześcijańsko-żydowskich począwszy od dokumentu soborowego Nostra aetate – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podczas konferencji prasowej przed XXVI Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, XXIII Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Metropolita łódzki podkreślił, że dokument ten jest tak ważny, że podsumowując go po 50 latach, papież Franciszek powiedział, iż w wyniku Nostra aetate przeżyliśmy w Kościele przewrót w relacjach z narodem żydowskim i odtąd nie myślimy już o sobie jako o wrogach i obcych, ale jako o przyjaciołach i braciach.
Abp Ryś zaznaczył, że oprócz struktur oficjalnych związanych z Konferencją Episkopatu Polski istnieje również Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która organizuje spotkania modlitewne „Wspólna Radość Tory”. „W Polsce, w Kościele katolickim, dużo dobrego dzieje się w relacjach z Żydami” – przyznał abp Ryś. Dodał, że pozostaje wyzwanie edukacyjne, „aby ta świadomość Kościoła w relacjach chrześcijańsko-żydowskich stała się powszechna”.
Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Siedlcach. „Jest to moment modlitwy w miejscu, który dokumentuje obecność Żydów. W tym roku będzie to miejsce po zniszczonej przez Niemców synagodze. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash” – powiedział abp Ryś.
Odwołując się do jednego z dokumentów watykańskiej Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, abp Ryś dodał, że z narodem izraelskim wiążą nas więzi historyczne i duchowe. „Dokument podkreśla więzi duchowe, mając świadomość, że Pan Bóg działa w ludzie Bożym, jakim jest Izrael, także dzisiaj” – dodał abp Ryś.
Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, podkreślił, że Kościół angażuje się w ekumenizm na trzech płaszczyznach: ekumenizm duchowy, doktrynalny i praktyczny. „Ekumenizm duchowy to wspólna modlitwa i świętość życia. Ekumenizm doktrynalny to dialog ekumeniczny, ekumenizm praktyczny to współpraca w różnych dziedzinach” – zaznaczył.
Dodał, że Polska Rada Ekumeniczna współpracuje nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także na poziomie lokalnym. „Są inicjatywy całoroczne, zarówno modlitewne, jak i praktyczne, na przykład charytatywne” – zauważył.
Ks. Pawłowski zwrócił uwagę na to, że materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przygotowane przez chrześcijan z amerykańskiego stanu Minnesota. Tematem przewodnim są słowa z Księgi Izajasza: „Czyńcie dobro, słuchajcie sprawiedliwości”.
Sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu poinformował, że nabożeństwo centralne odbędzie się w Lublinie 22 stycznia o godz. 15 w archikatedrze lubelskiej. Będzie mu przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Ks. Pawłowski zwrócił uwagę, że wyzwania ekumenizmu w Polsce leżą przede wszystkim na polu edukacji. „Chodzi o to, aby chrześcijanie w Polsce lepiej poznali chrześcijan innych wyznań. Najlepiej jeśli są to spotkania, m.in. modlitewne. Miejmy nadzieję, że ten Tydzień przyczyni się do takiego zbliżenia. Ekumenizm jest ważny, bo podział w Kościele utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata” – podkreślił ks. Pawłowski.
„Dialog między chrześcijanami a wyznawcami religii niechrześcijańskich ma za podstawy dokument Nostra aetate, który pokazuje w odniesieniu do wyznawców Islamu, że są oni monoteistami, co nas łączy. A także uszanowanie tego, co w tych religiach jest święte i dobre” – powiedział bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Odniósł się także do dokumentu Dominus Iesus, który podkreśla, że „autentyczne przeżywanie swojej wiary nie jest przeciwne dialogowi”.
Jeśli chodzi o dialog polskich katolików z Islamem, bp Ciereszko zauważył, że na wschodzie Polski obecni są Tatarzy, stąd też w praktyce doświadcza się życia obok siebie. „Ten dialog dokonywał się w relacjach międzyludzkich. To trwa do dzisiaj. Obecnie pojawiają się wyznawcy Islamu, którzy przybywają do naszego kraju jako imigranci” – zaznaczył bp Ciereszko.
Dodał, że ważnym wydarzeniem było powstanie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Organizuje ona wspólne spotkania i modlitwy. Tegoroczny Dzień Islamu będzie obchodzony pod hasłem: „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”. „W dialogu chodzi o to, aby wyrażając siebie, wzrastając w swojej wierze, otwierać się na innych i szukać tego, co nas łączy” – dodał.
Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) poprzedzi XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia). Natomiast bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony będzie XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia).
BP KEP [ja]
Zobacz także
- Zmarła siostra Maria Zofia Kukawska...
- Rozpoczynasz prowadzenie własnej...
- Generał Jarosław Gromadziński...
- Powraca najważniejsza akcja...
- Emeryci i renciści pobrali już...
- Nie każdy skorzysta z przyznania i...
- Rozpoczął się okres rozliczeń...
- Świadectwa z Syrii. „Wszystkie...
- Kolejne środki na ochronę...
- Wspólnota ze Zranionymi, czyli...
Komentarze
-
Credo
2023-01-13 08:45:35„Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię, świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9, 16)
“Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka – którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych – że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”. Widząc odwagę Piotra i Jana, a dowiedziawszy się, że są oni ludźmi nieuczonymi i prostymi, dziwili się… (Dz 4,9-13). -
Tara
2023-01-12 15:24:08Zgadzam się z tym wpisem.
-
stańmy w prawdzie
2023-01-12 08:43:18"Wielu chrześcijan daje wyraz oczekiwaniu, że skoro wyznawców religii żydowskiej uznajemy za “starszych braci”, starając się usuwać wszelkie przejawy antyżydowskości oraz antyjudaizmu, takie samo podejście powinno mieć konsekwencje w dziedzinie ich nastawienia względem Jezusa i Jego wyznawców." Niestety "cel dialogu widzianego i podejmowanego z perspektywy żydowskiej polega na szukaniu wśród chrześcijan sprzymierzeńców w demaskowaniu i zwalczaniu wszelkich form antysemityzmu, wskutek czego wzajemne kontakty zostają sprowadzone niemal wyłącznie na płaszczyznę społeczną i polityczną."
"Podejmując wspólną z chrześcijanami rozmowę o Jezusie, strona żydowska ma na względzie rozbudzanie tego rodzaju wrażliwości, która zobowiązywałaby chrześcijan do wspomagania Żydów w zachowaniu i rozwijaniu ich tożsamości. Służy temu szczególna teza o dwóch drogach zbawienia, jednej pozbawionej Jezusa Chrystusa dla Żydów i drugiej przez Syna do Ojca dla nie-Żydów. Pojawia się ona coraz częściej podczas wspólnych debat, po czym bywa przeszczepiana na grunt chrześcijański. Ale postulowanie czy przyjmowanie dwóch równoległych dróg zbawienia nie może i nie powinno wchodzić w rachubę. Dialog prowadzony w tym kierunku wiedzie bowiem do rozmiękczania i zamazywania orędzia Nowego Testamentu oraz osłabiania tożsamości chrześcijańskiej."
https://web.diecezja.wloclawek.pl/Ateneum/chrostowski_551.html
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
-
Przyjęli Maryję do swoich domów
-
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
-
Stacja Siemiatycze... Dworzec PKP nocą
-
W styczniu doczekamy sie opadów śniegu...
-
List z kodymskiej parafii...
-
Szopki i dekoracje świątecznie w siedleckich kościołach
-
Pasterka 2020 I
-
Pasterka w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
-
Pasterka w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie
-
Dekoracja świąteczna w radzyńskim sanktuarium
-
Bożonarodzeniowe Szopki w kościele w Siemiatyczach, Pobikrach, Czajach...
-
„OTO JA ODDAJĘ GO PANU” - POGRZEB IGNACEGO BIJATY
-
Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
-
Konferencja prasowa S. Izdebskiego
-
Protest w Zdanach cz. 2
-
Protest rolników w Zdanach
-
Hiszpański reżyser w Siedlcach
-
Wesoła Trójeczka – sprintem do maratonu
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 2
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 1
-
Koło Przyjaciół KRP z Zalesia świętowało 10-lecie istnienia
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:
Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...
więcej »Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:
Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...
więcej »Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:
Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....
więcej »Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:
SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...
więcej »Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:
Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...
więcej »Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:
Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?
więcej »Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:
Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...
więcej »Zapraszamy na audycje:
O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:
Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...
więcej »- Jak wspierać osoby z chorobą... 2022-12-13 13:12:00 Kategoria:
- Radiowa nowenna przed jubileuszem... 2022-12-07 10:16:34 Kategoria:
- Festyn z okazji 30-lecia KRP w... 2022-11-25 10:54:35 Kategoria:
Co, gdzie, kiedy
Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Najnowsze Informacje
Ostatnio komentowane
- Do Zabuża po nowym asfalcie
- Protest przewoźników w Koroszczynie
- Wręczono Nagrody Starosty Siedleckiego /ZDJĘCIA/
- Wozy bojowe amerykańskiej armii w Sokołowie Podlaskim
- Zmarł wieloletni komendant garwolińskiego hufca ZHP
- Emerytowani nauczyciele otrzymali ,,Pochodnie oświaty’’
- Czy w Łaskarzewie odkopano średniowieczną drewnianą drogę?
- 600-lecie Garwolina
- Czy w Łukowie może powstać galeria handlowa?
- Kościół na Brzeskiej po remoncie robi wrażenie!