KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prochy śp. Karoliny Kaczorowskiej złożone w Świątyni Opatrzności Bożej
2022-04-22 15:00:20 Artykuł czytany 689 razy


Była Pierwsza Dama na Uchodźstwie spocznie obok swojego Męża w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prochy Karoliny Kaczorowskiej zostały przywiezione w piątek, 22 kwietnia do Polski. W piątek i w sobotę w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe małżonki Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.


Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej zostanie przewieziona do Świątyni Opatrzności Bożej. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówi, że każdy będzie mógł tam oddać hołd ostatniej Pierwszej Damie II Rzeczypospolitej. Do 22.00 będzie możliwość oddania w Świątyni Opatrzności Bożej będzie możliwość modlitwy przy urnie pani prezydentowej, będzie również miało miejsce harcerskie czuwanie modlitewne oraz wyłożona będzie księga kondolencyjna, do której będzie mógł każdy dokonać swojego wpisu i "podziękować pani prezydentowej za jej wspaniałe życie pełne miłości do polskiej i do drugiego człowieka".

Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej w Warszawie są - wyjaśnia Jan Józef Kasprzyk - wypełnieniem jej woli. "Pani Karolina Kaczorowska odeszła na wieczną wartę w ubiegłym roku.
Przyjęliśmy jej śmierć z ogromnym smutkiem i z zapewnieniem, że spełnimy jej ostatnią wolę, a wolą pani Karoliny było spocząć u boku swojego męża w panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 kwietnia w sobotę" - mówił.

Główną uroczystość pogrzebową w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano w sobotę, 23 kwietnia  w południe. W ceremonii wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Uroczystości pożegnania Karoliny Kaczorowskiej są otwarte dla wszystkich, spodziewane są również delegacje harcerzy, środowisk niepodległościowych i emigracyjnych.

Plan uroczystości


Ok. godz. 14.30 uczestnicy uroczystości pogrzebowych przejadą do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie, gdzie nastąpi wprowadzenie urny z prochami Karoliny Kaczorowskiej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, w której odprawione zostaną egzekwie pogrzebowe oraz nieszpory.

Po godz. 19.00 nastąpi przeniesienie urny z prochami na katafalk przed głównym ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o 19.30 odprawiona zostanie msza żałobna, której będzie przewodniczył ksiądz Eustachy Rakoczy kapelan prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Wieczorem odbędzie się harcerskie czuwanie modlitewne.

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 23 kwietnia o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Karolina Kaczorowska zostanie pochowana u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-pogrzeb-bylej-pierwszej-damy-karoliny-kaczorowskiej-samolot-,nId,5976888#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Karolina Kaczorowska zmarła 21 sierpnia 2021 roku. Msza święta pogrzebowa odbyła się w Kościele św. Franciszka z Asyżu w Willesden, w którego działania wspólnotowe była zaangażowana niemal przez całą część jej londyńskiego życia.

Była to bardzo symboliczna uroczystość, ponieważ pożegnano ostatnią osobę zaangażowaną bezpośrednio w prezydenturę na uchodźstwie. Pokolenie ŚP. Karoliny Kaczorowskiej stworzyło na Wyspach po II wojnie światowej system polskich organizacji, polskiej edukacji, polskiego harcerstwa i polskiego duszpasterstwa. Mimo znacznie trudniejszych czasów to dzielne pokolenie dokonało wielkich rzeczy, które owocowały później przez dziesięciolecia.
 
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Podczas sowieckiej okupacji Kresów Wschodnich została w 1940 r. zesłana na Syberię. Dzieliła los polskich "dzieci tułaczych", ewakuowanych wraz z Armią Andersa do Iranu, a następnie przez kilka lat przebywających w Ugandzie, gdzie pozostała do końca lat 40. XX wieku, a następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. Po skończeniu studiów na uniwersytecie londyńskim rozpoczęła pracę nauczycielki. Dzięki zaangażowaniu w działalność harcerską poznała Ryszarda Kaczorowskiego, którego poślubiła w 1952 r. Para miała dwie córki - Jadwigę i Alicję - oraz pięcioro wnuków.

Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji, osobą zasłużoną dla harcerstwa polskiego na emigracji, zaangażowaną w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, została pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski uroczyście przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska towarzyszyła wówczas mężowi. Powróciła ona do kraju po raz pierwszy od 50 lat. Po śmierci prezydenta Kaczorowskiego w katastrofie smoleńskiej nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była kustoszką pamięci o zmarłym mężu. W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2016 r. reprezentowała środowiska emigracyjne w Radzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronowała przez wiele lat przedsięwzięciom upamiętniającym polski czyn zbrojny i kultywującym tradycję niepodległościową. W latach 2010-2021 była Honorowym Patronem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Była Pierwsza Dama na Uchodźstwie spocznie obok swojego Męża w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Źródło, zdjęcia: Serwis Rzeczpospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/polonia/pogrzeb-sp-karoliny-kaczorowskiej-w-londynie3

IAR, EŁ

DW
wykop

Komentarze

  • Polak
    2022-04-22 18:30:38

    arrow

    Zostanie pochowana w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Czymże zasłużyła pani Kaczorowska, żeby tam spocząć? Bo oprócz tego, że była żona prezydenta na uchodźctwie, to niczym się nie wyróżniała.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLipiec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Najnowsze Informacje