KRAJ
Prymas Polski na Jasnej Górze: Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem
2022-08-26 15:22:31 Artykuł czytany 251 razy
- Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem. Bardzo nam potrzeba Jej pokory i odwagi, ufności i zawierzenia. Potrzeba spoglądania w tym samym kierunku, choć przecież idąc, jak na jasnogórski szczyt, różnymi drogami – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak, w homilii Mszy św. odpustowej na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która przypada 26 sierpnia.
Prymas Polski podkreślił, że odnawiane co roku Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Stefan Kardynał Wyszyński, „wzywają nas do obrony życia, świętości małżeństwa i godności kobiety, zobowiązują do miłości i sprawiedliwości w życiu społecznym”.
„Uroczystość NMP Częstochowskiej gromadzi nas z nadzieją, że jasnogórska ewangelizacja do życia w wolności synów Bożych będzie miała odzwierciedlenie w naszym życiu. Ewangelię głosi się skutecznie – mówi papież Franciszek – kiedy to samo życie przemawia” – zaznaczył abp Polak.
Publikujemy pełny tekst homilii:
Siostry i Bracia w Chrystusie Panu,
1. W modlitwie mszalnej odmawianej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej wyznajemy, że jasnogórski wizerunek Maryi otaczany jest niezwykłą czcią wiernych. Potwierdzeniem tych słów jest nasza dzisiejsza obecność przed Jej Cudownym Obliczem. Przybyliśmy do naszej Matki i Królowej z różnych zakątków Polski i zagranicy. Wielu łączy się z nami duchowo. Jasnogórski Obraz jest bowiem dla nas wszystkich szczególnym znakiem nadziei. W nim nie tylko czcimy Maryję, ale – jak mówił św. Jan Paweł II – także pokładamy szczególne zawierzenie. Tu szukamy pociechy i wsparcia, tu przybywamy w chwilach zwycięstw i prób, tu wreszcie – jak przypominał nam wielokrotnie błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński – tak wiele otrzymujemy od Jezusa Chrystusa, właśnie przez działanie Matki Najświętszej. „Oto Matka Twoja”. „Oto syn Twój”. Te słowa wypowiedziane przez Chrystusa na krzyżu odnoszą się przecież do każdej i każdego z nas. Matka Boga i nasza matka jest z nami, jest dla nas i kolejny już raz nam powtarza: uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie (…) Jego słuchajcie.
2. Umiłowani Siostry i Bracia! Jasna Góra jest miejscem spotkania i zasłuchania w głos Boga. Tu jest góra świątyni Pana. Dlatego Słowo Dobrej Nowiny – jak wskazywał święty Jan Paweł II – uzyskuje tutaj jakąś wyjątkową wyrazistość, a równocześnie zostaje jakby zapośredniczone przez Matkę. Dziś słyszymy powtarzane nam za prorokiem Izajaszem wezwanie do poznania dróg Pana i kroczenia Jego ścieżkami. Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i słowo Pana z Jeruzalem. Bóg objawia nam się w swoim słowie, mówi do nas jak do przyjaciół. W Jezusie Chrystusie zostaliśmy przecież obdarowani Bożym synostwem. A nasze synostwo Boże – przypomina nam Apostoł Paweł – niesie w sobie dziedzictwo prawdziwiej wolności. Bo nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeśli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej. A wszystko bierze się z tego szczególnego spotkania, z doświadczenia działania Boga w Jezusie Chrystusie. Aby się to dokonało, aby mogło się to w nas prawdziwie dokonać, Maryja w Kanie Galilejskiej współpracuje ze swoim Synem. Widzimy Jej macierzyńską czujność i serdeczną troskę pozwalającą dostrzec trudną sytuację, w jakiej z takiego czy innego powodu znalazł się drugi człowiek. Żywym świadectwem tej matczynej troski są duchowe dzieje Jasnej Góry, gdzie obecna w swym Cudownym Wizerunku Maryja, dana nam jest przez Boga jako nasza pomoc i obrona. Dlatego w tych ostatnich dniach papież Franciszek pozdrawiając wszystkich zdążających na Jasną Górę, także pielgrzymujących z nami Ukraińców, gorąco prosił, abyśmy modląc się właśnie tutaj o pokój na świecie, zawierzali Czarnej Madonnie losy Europy i świata. One są przecież w rękach Boga. Niech Niewiasta z Kany Galilejskiej, której powierzamy nasze troski, nasze potrzeby i wszystkie bolesne sytuacje – zwłaszcza cierpienia i nadzieje walczących o wolność naszych sióstr i braci Ukraińców – niesie je przed oblicze swego Boskiego Syna.
3. Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie Panu! Maryja obecna w Kanie Galilejskiej nie tylko okazuje się uważna i wrażliwa na ludzkie niedostatki. Ona – jak przypomniał kiedyś papież senior Benedykt XVI – poddaje wszystko osądowi Pana. Nie wymusza żadnego działania. Nie prowokuje, by objawiła się moc Boga. W swej głębokiej pokorze mówi Jezusowi o napotkanych trudnościach i Jemu pozostawia decyzję, co zrobić. Sama – jak usłyszeliśmy – zwraca się do sług z ufnym i pełnym wiary wezwaniem: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Często mówi się o jasnogórskiej szkole Maryi. Ona nas tutaj w pewien sposób wychowuje i kształtuje, ucząc podążania drogą wolności dzieci Bożych. Święty Jan Paweł II mówił wprost o jasnogórskiej ewangelizacji do życia w wolności godnej synów Bożych. Dają o niej świadectwo choćby odnawiane co roku Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem – jak wiemy – jest błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński. Wzywają nas one do obrony życia, świętości małżeństwa i godności kobiety, zobowiązują do miłości i sprawiedliwości w życiu społecznym. Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, abyśmy w Ojczyźnie naszej żyli w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku. Powtarzamy te słowa co roku wierząc, że wreszcie przenikną do umysłów i serc. Powtarzamy je ku pamięci nas wszystkich także dzisiaj, gdy wciąż widzimy, jak życie społeczne w naszej Ojczyźnie zatruwane jest przez partyjne interesy, niegodną polityczną rywalizację, która wymyka się elementarnym zasadom przyzwoitości i szacunku dla drugiego człowieka, używaniem poszczególnych mediów do poniżania politycznych przeciwników i ciągłym pogłębianiem tego, co nas różni i dzieli.
4. Nie tak będzie między z wami – mówił swoim uczniom Jezus. Nie na tym polega wolność dzieci Bożych. Ona nie opiera się na zadekretowanych zabezpieczeniach czy prawnych wzmocnieniach. Nie jest zależna i nie oczekuje, by ochraniały ją jakieś ludzkie projekty. Nie odwołuje się do przymusu i siły. Ona kształtuje się w sercach i sumieniach wszystkich, którym – jak wskazywał nam Apostoł Paweł – Bóg daje Ducha Syna swego. Trzeba nam więc prosić o tego Ducha, który jest gwarantem tej prawdziwej wolności, a nie o jakieś zewnętrzne „podpórki”, które mają nas (wierzących) wzmocnić, ochronić czy zabezpieczyć. Trzeba dziś powracać do esencjalności – wzywa papież Franciszek – trzeba powracać do piękna odczucia, że jesteśmy narzędziami owocności Ducha Świętego. Trzeba powracać do Jezusa Chrystusa. To On nas wyzwala od egoizmu i grzechu, od lęku i wewnętrznej pustki, od zgorzknienia i nienawiści. To w Nim i tylko w Nim jesteśmy wolni, prawdziwie wolni.
5. Kochani Siostry i Bracia! Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej gromadzi nas z nadzieją, że jasnogórska ewangelizacja do życia w wolności synów Bożych będzie miała odzwierciedlenie w naszym życiu. Ewangelię głosi się skutecznie – mówi papież Franciszek – kiedy to samo życie przemawia, gdy ukazuje wolność, która wyzwala innych, współczucie, które nie wymaga niczego w zamian, miłosierdzie, które bez słów mówi o Chrystusie. Kościół zaś – doda jeszcze z nadzieją papież – będzie tym bardziej wiarygodnym świadkiem Ewangelii, im bardziej będziemy żyli komunią (…) umiejąc podejmować dialog, krzewiąc dobrą jakość naszych wzajemnych relacji. Bardzo nam dziś tego w Kościele potrzeba. Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem. Bardzo nam potrzeba Jej pokory i odwagi, ufności i zawierzenia. Potrzeba spoglądania w tym samym kierunku, choć przecież idąc, jak na jasnogórski szczyt, różnymi drogami. W Twoje dłonie więc, o Maryjo, Pani Częstochowska, składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twego i wszystko, co miłujemy w Bogu. Amen.
KEP
DW
Zobacz także
- Zmarła siostra Maria Zofia Kukawska...
- Rozpoczynasz prowadzenie własnej...
- Generał Jarosław Gromadziński...
- Powraca najważniejsza akcja...
- Emeryci i renciści pobrali już...
- Nie każdy skorzysta z przyznania i...
- Rozpoczął się okres rozliczeń...
- Świadectwa z Syrii. „Wszystkie...
- Kolejne środki na ochronę...
- Wspólnota ze Zranionymi, czyli...
Komentarze
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
-
Przyjęli Maryję do swoich domów
-
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
-
Stacja Siemiatycze... Dworzec PKP nocą
-
W styczniu doczekamy sie opadów śniegu...
-
List z kodymskiej parafii...
-
Szopki i dekoracje świątecznie w siedleckich kościołach
-
Bożonarodzeniowe Szopki w kościele w Siemiatyczach, Pobikrach, Czajach...
-
Pasterka 2020 I
-
Pasterka w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie
-
Pasterka w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
-
Dekoracja świąteczna w radzyńskim sanktuarium
-
„OTO JA ODDAJĘ GO PANU” - POGRZEB IGNACEGO BIJATY
-
Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
-
Konferencja prasowa S. Izdebskiego
-
Protest w Zdanach cz. 2
-
Protest rolników w Zdanach
-
Hiszpański reżyser w Siedlcach
-
Wesoła Trójeczka – sprintem do maratonu
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 2
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 1
-
Koło Przyjaciół KRP z Zalesia świętowało 10-lecie istnienia
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:
Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...
więcej »Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:
Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...
więcej »Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:
Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....
więcej »Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:
SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...
więcej »Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:
Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...
więcej »Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:
Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?
więcej »Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:
Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...
więcej »Zapraszamy na audycje:
O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:
Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...
więcej »- Jak wspierać osoby z chorobą... 2022-12-13 13:12:00 Kategoria:
- Radiowa nowenna przed jubileuszem... 2022-12-07 10:16:34 Kategoria:
- Festyn z okazji 30-lecia KRP w... 2022-11-25 10:54:35 Kategoria:
Co, gdzie, kiedy
Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Najnowsze Informacje
Ostatnio komentowane
- Do Zabuża po nowym asfalcie
- Protest przewoźników w Koroszczynie
- Wręczono Nagrody Starosty Siedleckiego /ZDJĘCIA/
- Wozy bojowe amerykańskiej armii w Sokołowie Podlaskim
- Zmarł wieloletni komendant garwolińskiego hufca ZHP
- Emerytowani nauczyciele otrzymali ,,Pochodnie oświaty’’
- Czy w Łaskarzewie odkopano średniowieczną drewnianą drogę?
- 600-lecie Garwolina
- Czy w Łukowie może powstać galeria handlowa?
- Kościół na Brzeskiej po remoncie robi wrażenie!