KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Wolni – niewolni”. Kampania wspierająca ofiary handlu ludźmi
2022-07-28 10:31:14 Artykuł czytany 89 razy


W najbliższą sobotę, 30 lipca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundacja HAART zainaugurują kampanię „Wolni – niewolni”. W tym roku do akcji dołączyła diecezja kaliska. Zbiórka środków pomoże w rehabilitacji i powrocie do normalnego życia ofiarom handlu ludźmi.


Każdego roku na świecie sprzedawanych jest około 40 milionów osób. Handel Ludźmi to trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, zaraz po handlu bronią i handlu narkotykami. Przestępcy wykorzystują niewiedzę ofiar. Proponują im np. pracę zagranicą, która później przeradza się we współczesne niewolnictwo. Nie jest to jedyna metoda, z jakiej korzystają. „Czasem źródłem cierpienia ofiar są najbliżsi, sprzedający ich w niewolę. Często zniewolonym towarzyszy chęć dotarcia do lepszego świata, ale wtedy właśnie okazuje się, że przemytnicy to handlarze ludźmi. Nierzadko ofiary sprzedawane są na organy” – wyjaśnia Tomasz Zawal, dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu.
Z osobami skrzywdzonymi przez handlarzy od lat konsekwentnie pracuje Radosław Malinowski z Fundacji HAART Poland. Wyjaśnia, że wobec skrzywdzonych przestępcy stosują przemoc, odurzają ich narkotykami.

„Ofiarami najczęściej są kobiety i dzieci. Zostają sprzedani do domów publicznych czy innych miejsc, gdzie oferuje się płatny seks. W innych przypadkach ofiary są zmuszane do wielogodzinnej pracy ponad swoje siły: w ogrodzie, kuchni czy kamieniołomach. Nie mają dnia wolnego. Zostają odcięci od rodziny” – tłumaczy Radosław Malinowski, który na co dzień przebywa w Kenii. Kraj ten, jako najbardziej rozwinięty w regionie Afryki Wschodniej, jest hubem dla nowoczesnego niewolnictwa. Prezes Fundacji HAART dodaje, że na miejscu działa np. siatka pedofilska, mająca wymiar światowy. „Nieletnie osoby są wykorzystywane do prostytucji i sprzedawane na potrzeby pornografii” – zaznacza.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od lat konsekwentnie współpracuje z Radosławem Malinowskim, by nagłośnić dramat osób skrzywdzonych przez handlarzy ludźmi. W tym roku do kampanii pod hasłem „Wolni – niewolni” dołączyła diecezja kaliska, z którą wcześniej PKWP zbierało środki na wsparcie młodych mam z Republiki Środkowoafrykańskiej. [WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/maszyny_do_szycia_w_rekach_mlodych_mam] „Po tamtym dobrym doświadczeniu poprosiliśmy ks. bp. Damiana Bryla o zaangażowanie się w kolejny projekt” – mówi Tomasz Zawal.

Poprzez kampanię „Wolni – niewolni” Pomoc Kościołowi w Potrzebie i HAART Poland chcą zebrać środki na rehabilitację ofiar handlu ludźmi. W Kenii działa schronisko, do którego trafiają skrzywdzeni. „Na chwilę obecną w ośrodku przebywa kilkadziesiąt kobiet z Etiopii. W ostatnich miesiącach były też osoby ze Sri Lanki i Indii” – wskazuje Radosław Malinowski. Dodaje, że pracował też z ofiarami z Sudanu, Somalii, Tanzanii, Ugandy, a nawet Pakistanu.

„W diecezji kaliskiej chcemy działać przez parafie. Zbiórki będzie koordynował diecezjalny referent ds. misji ks. Piotr Przybył, a PKWP – wspólnie z Fundacją HAART – zadba o przygotowanie spotkań z księżmi z Afryki” – podkreśla Tomasz Zawal. Dyrektor regionalnego biura w Poznaniu zapowiada sobotnio-niedzielne akcje, w trakcie których homilię, która przybierze formę świadectwa związanego z handlem ludźmi, wygłosi ksiądz z Afryki. Na miejscu będzie też tłumacz.

Inauguracja kampanii „Wolni – niewolni” została zaplanowana na 30 lipca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Data jest nieprzypadkowa, bo wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Po wieczornej Mszy św., a także przez całą niedzielę 31 lipca pracownicy i wolontariusze z Fundacji HAART oraz PKWP będą kwestować na rzecz potrzebujących. Przed sanktuarium odbędzie się kiermasz rękodzieła afrykańskiego. Cała akcja potrwa do 18 października (Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi), a jej finał dwa dni wcześniej będzie miał miejsce w Katedrze Kaliskiej. [WIĘCEJ: https://pkwp.org/wolni-niewolni].

Schronisko, do którego trafią środki ze zbiórki, to jedyny tego rodzaju ośrodek. „Ofiary nowoczesnego niewolnictwa otrzymują tam wsparcie psychologa, ale też medyczne i prawne. Pomagamy im również wrócić do codziennego życia po tragicznym doświadczeniu bycia sprzedanym” – mówi Radosław Malinowski.

Część osób, dzięki wsparciu w schronisku, później kontynuuje studia na uniwersytecie. Inne robią dodatkowy kurs specjalistyczny, a w szkole technicznej zdobywają nowe umiejętności potrzebne do pracy. Dzieciom oferuje się dokończenie nauki w szkole. „Nasi podopieczni pokazują, jak duże możliwości ma człowiek. Po ogromnym dramacie wielu z nich staje się jednymi z najlepszych, w tym co robią” – mówi prezes Fundacji HAART. Dzieci potrafią być najlepsze w szkole czy województwie.

Radosław Malinowski zapowiada, że w kościołach diecezji kaliskiej będzie można usłyszeć historie ofiar, ale też poznać, jak działa cały zbrodniczy proceder handlu ludźmi. Wyjaśnia, że dramat mieszkańców Afryki pogłębiła wojna na Ukrainie. „Kryzys związany z brakiem żywności powoduje, że kolejne osoby są sprzedawane” – podsumowuje.
Biuro Prasowe PKWP Polska


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje