W ramach projektu zostaną przygotowane i udostępnione odbiorcom następujące publikacje i wystawy:
e-book Lubelski Przepiśnik Biblioteczny
Zgromadzono w nim przepisy na tradycyjne przysmaki, zaproponowane przez bibliotekarzy bibliotek publicznych województwa lubelskiego. Przepisom kulinarnym będą towarzyszyć krótkie notki o lokalnych zwyczajach i tradycjach oraz zdjęcia. Publikacja powstanie dzięki współpracy instruktorów WBP z bibliotekarzami bibliotek powiatowych województwa lubelskiego. Publikacja jest dostępna i możliwa do swobodnego pobrania na stronie domowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie: wbp.lublin.pl
e-book Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne
Zgromadzono w nim kulinarne dziedzictwa poszczególnych powiatowych społeczności. Dzięki temu stały się widoczne charakterystyczne cechy kuchni i tradycji stołu społeczności lokalnych. Produkty ulokowane w obrębie małych ojczyzn pokazują ich kulturowy i historyczny dorobek. Publikacje zawierać też bibliografię publikacji na temat kuchni regionalnej i kultury stołu, zachęcając jednocześnie do skorzystania z wymienionych dokumentów w bibliotekach publicznych województwa. Publikacja jest dostępna i możliwa do swobodnego pobrania na stronie domowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie: wbp.lublin.pl
Wystawa stacjonarna Lubelskie ze smakiem, która zaprezentuje publikacje,
dotyczące kulinarnego dziedzictwa i kultury stołu Lubelszczyzny
Wyeksponowane zostaną książki oraz inne dokumenty pochodzące ze zbiorów Biblioteki, są dostępne dla osób zainteresowanych w czytelniach lub Wypożyczalni. Uzupełnieniem będą roll-upy przypominające tradycyjne produkty regionalne oraz wydarzenia kulturalne, promujące kulinarne dziedzictwo regionu. Wystawa – eksponowana w westybulu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – będzie dostępna dla wszystkich czytelników, uczestników wydarzeń kulturalnych i gości, odwiedzających Bibliotekę.
11 września, 2021, godz. 13.00
dziedziniec Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
autorami niezwykle popularnych, wielokrotnie wznawianych książek:
„Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…”
oraz „Kuchnia Słowian czyli O poszukiwaniu dawnych smaków”
Hanna i Paweł Lisowie – bibliotekarka i archeolog, miłośnicy archeologii doświadczalnej, jako pierwsi w Polsce podjęli się odtworzenia wczesnośredniowiecznych słowiańskich przepisów i smaków. Przeszli od teorii do praktyki, bazując bowiem na opracowaniach etnograficznych, historycznych, archeologicznych, botanicznych, ziołoznawczych, a także na własnych eksperymentach przeprowadzanych w Grodzisku Żmijowiska pod Kazimierzem Dolnym, zbudowali opowieść o różnorodnych aspektach kultury Słowian – potrawach, zwyczajach, ziołach, technikach kulinarnych. Spotkaniu towarzyszyć będzie m.in. pokaz naczyń, w których gotowali nasi przodkowie, będzie można także otrzymać szereg cennych rad i przepisów z kuchni słowiańskiej, możliwych do przygotowania także współcześnie, w XXI wieku!
18 września, 2021, godz. 13.00
dziedziniec Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Spotkanie warsztatowo-autorskie z Magdą Mazur-Ciseł
pt. „Historia cebularza z Lubelskiego”
Magda Mazur-Ciseł jest przewodnikiem miejskim po Lublinie i Lubelszczyźnie, pilotem wycieczek, autorką książki „Legendy Lublina dla dzieci” (Lublin, 2014). Od dawna jej pasją było odkrywanie nowych miejsc, poznawanie ludzi, dziejów i smaków… tych dalekich i tych, które ma „w zasięgu dłoni”. Z radością przekłada te pasje na pracę! Na spotkaniu można będzie poznać historię cebularza, produktu regionalnego z Lubelskiego, a także uczestniczyć w jego przygotowywaniu i degustacji!
Projekt Lansujemy Smaki Lubelszczyzny zachęca do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, a także wskazuje drogi dostępu do dóbr kultury tradycyjnej. Priorytetem jest wskazanie sposobów zachowania, popularyzowania i promowania dziedzictwa kulinarnego Lubelszczyzny. Projekt obejmuje działania popularyzatorskie, promocyjne, edukacyjne.
Inf. pras.
[MSz]