KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wkręć się w działanie! Rusza nabór do Młodzieżowego Sejmiku
2022-06-01 16:14:34 Artykuł czytany 18 razy


Jak zdobyć samorządowe doświadczenie jeszcze w młodym wieku, wziąć udział w inspirujących projektach i mieć wpływ na ważne dla młodzieży inicjatywy? Zostań młodzieżowym radnym województwa! Już dziś, w Dzień Dziecka, rozpoczęła się rekrutacja do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Zgłaszanie kandydatur trwa do 29 lipca br.


Jak mówi marszałek Adam Struzik, młodzieżowy sejmik ma możliwie wiernie odwzorowywać działania „prawdziwego” sejmiku. – Młodzi radni reprezentują młodzież ze swoich okręgów wyborczych, obradują w komisjach, podejmują własne inicjatywy, jak i są cennym głosem doradczym w sprawach dotyczących młodzieży. Gorąco zachęcam aktywne, młode osoby do zgłaszania swoich kandydatur. Młodzieżowy sejmik to prawdziwa lekcja samorządności, działania i współpracy – podkreśla marszałek.

Czym jest młodzieżowy sejmik?

Młodzieżowy Sejmik Województwa to stosunkowo nowa inicjatywa na Mazowszu. Jego pierwsza kadencja rozpoczęła się w grudniu 2019 i trwała dwa lata. W skład młodzieżowego sejmiku wchodzi 51 radnych wyłonionych w siedmiu okręgach wyborczych.

– Na Mazowszu nie brakuje kreatywnych młodych ludzi, którzy mają wiele pomysłów, jak zmieniać nasze otoczenie na lepsze. Młodzieżowy sejmik jest miejscem, w którym mogą naprawdę rozwinąć skrzydła – mówi członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc. – W ramach sejmiku powstają także inicjatywy ważne dla młodych ludzi, które później mogą być realizowane przez samorząd województwa – dodaje.

Młodzieżowy sejmik może podejmować własne inicjatywy, jak i kierować wnioski oraz doradzać organom samorządu województwa. Jest reprezentantem młodzieży w dialogu z sejmikiem, zarządem województwa i urzędem marszałkowskim. Współpracuje także z innymi młodzieżowymi sejmikami, młodzieżowymi radami gmin i powiatów, jak i organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami publicznymi.

Jak mówi przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej Piotr Kandyba, kandydowanie w wyborach do młodzieżowego sejmiku, to duża szansa dla młodzieżowych liderów. –  Liczymy, że nowi radni będą silnym głosem mazowieckiej młodzieży, że będą aktywizować kolejne osoby i współpracować z młodzieżowymi radami powiatów, gmin i dzielnic, które także coraz prężniej rozwijają się na Mazowszu.

Jak zostać młodzieżowym radnym?

Kandydat na młodzieżowego radnego musi mieszkać i być uczniem szkoły na terenie województwa mazowieckiego. Zgłosić mogą się osoby, które ukończyły 13 lat i nie ukończyły 17 lat do ostatniego dnia rekrutacji (30 września 2022 r.).

Aby dołączyć do grona kandydatów, należy się zarejestrować na stronie www.mswm.mazovia.pl i wypełnić zgłoszenie online. Następnie trzeba zebrać poparcie min. 50 mieszkańców województwa w formie elektronicznej listy poparcia.

Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą proces weryfikacji formalnej, będą mogli rozpocząć swoją kampanię wyborczą. Nowością w porównaniu do poprzedniej kadencji jest głosowanie online, w którym będą mogli wziąć udział mieszkańcy województwa w wieku 13-18 lat. To właśnie młodzi Mazowszanie podejmą ostateczną decyzję, kto będzie ich reprezentować w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Harmonogram rekrutacji na nową kadencję Młodzieżowego Sejmiku Województwa prezentuje się następująco:

·         od 1 czerwca 2022 r. do 29 lipca 2022 r. – zgłaszanie kandydatur na radnych;

·         od 1 sierpnia 2022 r. do 19 sierpnia 2022 r. – ocena zgłoszeń aplikacyjnych przez Wojewódzką Komisję Wyborczą Mazowieckiego Sejmiku Województwa Mazowieckiego;

·         od 12 września 2022 r. do 30 września 2022 r. – głosowanie w wyborach do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego;

·         do 14 października 2022 r. – ogłoszenie wyników.

Szczegółowy regulamin i więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mswm.mazovia.pl.

 

To już druga kadencja

Radni pierwszej kadencji m.in. wspierali samorządy uczniowskie (popularyzowanie informacji o prawach ucznia, integracja w facebookowej grupie „Samorządy uczniowskie z województwa mazowieckiego, konferencja Inspiratornia Samorządów Uczniowskich), brali udział w debatach dotyczących przyszłości Unii Europejskiej czy ochrony powietrza i działań ekologicznych, promowali Budżet Obywatelski Mazowsza, a także organizowali imprezy sportowe i kulturalne dla młodzieży.

Współorganizowali także zlot młodzieżowych sejmików oraz popularyzowali ważne dla młodzieży tematy w mediach społecznościowych. Szczególnie ważnym tematem w minionej kadencji była także promocja młodzieżowego wolontariatu.

Warto przypomnieć, że pierwsza kadencja młodzieżowego sejmiku przypadła w dużej mierze na okres pandemii COVID-19, co też w dużym stopniu wpłynęło na charakter podejmowanych działań i ich formę online.Inf. pras.
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje