KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

108 inwestycji w powiatach garwolińskim, sokołowskim oraz siedleckim ze wsparciem Mazowsza
2022-06-01 17:32:11 Artykuł czytany 17 razy


Ochrona powietrza i klimatu, wsparcie dla sołectw, działkowców i organizacji pozarządowych – to działania w powiatach garwolińskim, sokołowskim oraz siedleckim, które otrzymały wsparcie samorządu województwa. Na ich realizację władze regionu przeznaczą blisko 2,1 mln zł. Dziś umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.


Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego podkreśla, jak ważne są programy wsparcia, szczególnie te, związane z powietrzem i klimatem.

    – Świadomość tego, jak duże znaczenie ma jakość powietrza dla zdrowia, jest coraz większa, o czym świadczą liczne zgłoszenia do naszego programu. Natomiast zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Musimy zapewnić naszym mieszkańcom bezpieczeństwo, dlatego nasza pomoc kierowana jest również na działania ograniczające skutki zmian klimatu, np. ochronę przed katastrofami naturalnymi – dodaje.

Oprócz tak istotnych programów, jak te dotyczące czystego powietrza czy klimatu samorząd Mazowsza realizuje także program „Mazowsze dla sołectw” czy „Mazowsze dla działkowców”. Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zaznacza, że projekty wsparte dziś przez samorząd Mazowsza będą miały realny wpływ na życie mieszkańców, dlatego są ważnym elementem budżetu województwa.

    – Wiemy, że wielomilionowe inwestycje nie są łatwe do zrealizowania dla lokalnych samorządów. Wśród dofinansowanych z programów wsparcia zadań nie brakuje tych, na które mieszkańcy mazowieckich miejscowości czekają od bardzo dawna. To często nieduże projekty, które mają jednak szansę sporo zmienić w życiu Mazowszan – dodaje.

Remonty świetlic, nowe place zabaw, chodniki i oświetlenie

„Mazowsze dla sołectw” to jeden z pierwszych programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Tylko w tym roku wsparcie w wysokości blisko 11,6 mln zł otrzymają aż 1172 projekty. Z tej puli 74 to inicjatywy z powiatów garwolińskiego, sokołowskiego i siedleckiego. Na ich realizację władze regionu przeznaczą 740 tys. zł. Dzięki tym środkom wyremontowane zostaną budynki świetlic, powstaną nowe place zabaw, chodniki, czy oświetlenie uliczne.

Ogródki działkowe ze wsparciem Mazowsza

W ramach programu Mazowsze dla działkowców samorządy mogły ubiegać się o wsparcie m.in. na nowe oświetlenie, modernizacje ogrodzenia czy zakup sprzętu do pielęgnacji zieleni. W tym roku samorząd województwa dofinansuje projekty 101 rodzinnych ogrodów działkowych, na których realizację przeznaczy ponad 1,5 mln zł. Wsparcie w wysokości ponad 108,4 tys. zł otrzyma także 6 ogrodów działkowych z Garwolina i Siedlec.

Mazowieckie gminy i powiaty stawiają na czyste powietrze

W ramach czwartej edycji autorskiego programu wsparcia samorządu województwa mazowieckiego samorządowcy zgłosili blisko 200 projektów, spośród których radni województwa wybrali 179 do dofinansowania. Z powiatów garwolińskiego, sokołowskiego i siedleckiego wsparcie w wysokości blisko 360 tys. zł otrzyma 15 inicjatyw. Dotyczą one m.in. monitoringu jakości powietrza, zakupu oczyszczaczy powietrza, warsztatów edukacyjnych dla mieszkańców czy zakupu i montażu urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Otrzymane dofinansowanie pomoże mazowieckim gminom we wdrażaniu przepisów uchwały antysmogowej oraz działań naprawczych, wynikających z programu ochrony powietrza.

Blisko 860 tys. zł na ochronę klimatu

Utworzenie miejskiej zielonej przestrzeni, montaż lamp solarnych, nowe nasadzenia czy retencjonowanie wody – to przykłady projektów ekologicznych, które jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane na Mazowszu. W sumie powstanie 157 inwestycji, na których realizacje władze regionu przeznaczą ponad 11,2 mln zł. Wsparcie w wysokości blisko 860 tys. zł otrzyma także 13 projektów z powiatów garwolińskiego, sokołowskiego i siedleckiego.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Wsparcie z budżetu samorządu Mazowsza na ochronę powietrza oraz ochronę środowiska przed hałasem otrzymają także organizacje pozarządowe. W subregionie siedleckim pomoc w wysokości 21,2 tys. zł trafi do Stowarzyszenia Społeczny Instytut Rozwoju na realizację zadania pod hasłem „Hałas ma znaczeNIE!”.

 

Inf. pras.
[MSz]

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje